Jesmo li sve bliže tome da kao društvo jasno zabranimo držanje pasa na lancu, i dosljedno ga provedemo u praksi? Nacionalna kampanja “Za Hrvatsku bez pasa na lancu” koju su pred nekoliko mjeseci pokrenule udruge za zaštitu životinja uzela je maha - potpisima ju je podržalo više od 50 tisuća građana, pokretači su se nedavno u ministarstvu poljoprivrede sastali s veterinarskom inspekcijom, a o temi se ovog tjedna govorilo i u Saboru.
Istovremeno, pod okriljem kampanje iz svih krajeva zemlje stižu uznemirujuće fotografije izmučenih pasa vezanih na lancu, nerijetko gladnih, žednih i bolesnih.
Udruge traže hitnu izmjenu Zakona o zaštiti životinja, na način da se iz članka koji propisuje da je zabranjeno "držati pse stalno vezane" izbriše riječ "stalno" te da se dodaju prekršajne odredbe, ili da se na drugi način u potpunosti zabrani vezivanje pasa.
Vjeruju da je to jedini način da se zabrana provede u praksi. Naime, zbog nedorečenosti sadašnjeg zakona i teškoća u njegovoj provedbi, mnogi psi su i dalje vezani i izloženi patnji, a za to nitko ne odgovara.
-Jasna zakonska zabrana na razini države pomogla bi lokalnim zajednicama da lakše provedu svoju obavezu kontrole držanja uvjeta životinja, ne bi zahtijevala od njih daljnja propisivanja, a ne bi ni komunalne redare stavljala u nezahvalnu poziciju da moraju mjeriti dužinu lanca na kojoj je pas zlostavljan, objavili su ovih dana Prijatelji životinja na svojoj internetskoj stranici.
U ovotjednom iznošenju stavova u Saboru, izmjenu zakona je podržala i Katarina Nemet (IDS).
-Molimo da se ova nehumana praksa potpuno prekine. Svi koji imamo kućne ljubimce znamo koliko nam oni znače te su oni za nas praktično članovi obitelji. Nemamo pravo ugroziti druga bića do te mjere, svesti im život na ropstvo, na lanac, rekla je Nemet.
Zakon o zaštiti životinja u članku 51. propisuje da je zabranjeno držati pse stalno vezane ili ih držati u prostorima za odvojeno držanje bez omogućavanja slobodnog kretanja izvan tog prostora.
Ta je formulacija često izvor zlouporabe, jer kad veterinarska inspekcija ili komunalni redari dođu u provjeru, ne mogu dokazati da je pas vezan stalno.
-Pozivam Ministarstvo poljoprivrede i hrvatsku Vladu da pozitivno reagiraju na inicijativu (...), da u proceduru upute predloženu izmjenu Zakona, ali i da kroz dijalog s udrugama za zaštitu životinja i drugim partnerima utvrde i druge potrebe za eventualnim izmjenama, kako bismo dobili kvalitetniji i učinkovitiji Zakon (...) kojim ćemo se približiti mnogim razvijenim zemljama koje tu problematiku imaju riješenu daleko primjerenije vremenu u kojem živimo, rekla je među ostalim Nemet.
Facebook stranica kampanje “Za Hrvatsku bez pasa na lancu” je od pokretanja krajem veljača skupila više od 3,2 tisuće pratitelja, a kampanju je podržao i proizvođač motornih pila Huskvarna, porukom “Treba znati prerezati”, upućenom kroz više od 350 jumbo plakata. Kampanju za potpunu zabranu držanja pasa na lancu pokrenule su udruge Prijatelji životinja, Sklonište Prijatelji Čakovec, Udruga Pobjede Osijek i druge članice Mreže za zaštitu životinja. Podržava je i Veterinarski fakultet, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj i niz drugih ustanova, udruga i javnih osoba iz svijeta glazbe, sporta i kulture. (dm)