Početna
Srijeda, 8.Sije?nja 2025 (22:51:34) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Međunarodni dan obitelji 2021 s temom ``Obitelji i nove tehnologije``

Zdravlje, 17.05.2021. (08:50)
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Međunarodni dan obitelji slavi se svake godine 15. svibnja, a proglasila ga je 1994. godine Generalna skupština UN-a. Ovogodišnja tema Međunarodnog dana obitelji glasi: Obitelji i nove tehnologije.

Cilj obilježavanja međunarodnog dana obitelji jest skretanje pažnje javnosti na brojne izazove s kojima se obitelji susreću. U fokusu su velike obitelji, jednoroditeljske obitelji, obitelji pogođene neprijateljstvima, one s financijskim poteškoćama, obitelji u kojima neki od članova imaju ozbiljnijih zdravstvenih teškoća, boluju od psihičkih bolesti, u kojima postoje osobe s razvojnim teškoćama ili članovi obitelji s invaliditetom i druge obitelji u riziku.

– Međunarodni dan obitelji u različitim zemljama obilježava se održavanjem tematskih konferencija, radijskih i televizijskih emisija koje skreću pažnju na važne probleme obitelji općenito ili u pojedinim regijama, poručuju iz Zdravog grada Poreč.

Uloga obitelji u životu djeteta se mijenja ovisno o djetetovoj dobi te ona nije ista u ranom djetinjstvu, predškolskoj, školskoj i adolescentskoj dobi. Megatrendovi, uključujući nove tehnologije, brza urbanizacija i migracije, kao i demografske i klimatske promjene, dramatično oblikuju naš svijet. U vrijeme pandemije koronavirusa, rada od kuće, online nastave i novog normalnog, obitelji se sve više susreću s novim tehnologijama koje pred njih stavljaju brojne izazove.

Nove tehnologije su dvosjekli mač – s jedne strane pružaju mogućnost informiranja, obrazovanja, pogled u svijet, socijalizaciju, povezanost s drugima. Istovremeno otuđuju čovjeka, mogu stvoriti lažnu sliku svijeta, nerealna očekivanja, bijeg od stvarnosti i stvarnih odnosa. U tom segmentu obitelj treba odigrati važnu ulogu u odgoju djeteta i razvoju zdravih navika korištenja tehnologija.

Prema nekim istraživanjima djeca i mladi uz uređaje i medije provode značajno više vremena nego s roditeljima. Mediji se iz sfere sekundarnih socijalizacijskih faktora sele u sferu primarnih faktora uz obitelj i prijatelje što znači da postaju jednako važan čimbenik u odgoju kao i roditelji odnosno obitelj.

Najveći izazovi s kojima se roditelji susreću jesu postavljanje granica djeci vezano uz količinu vremena i načina korištenja novih tehnologija.

Današnja djeca i mladi imaju puno više znanja o novim tehnologijama od svojih roditelja, roditelji teško prate sve novitete i ne uče tako brzo da mogu biti ukorak sa svojom djecom pogotovo kad govorimo o adolescentima koji se ujedno vrlo dobro koriste engleskim jezikom. Zbog toga je roditeljima često vrlo teško uspostaviti kontrolu nad djetetovim korištenjem uređaja. Važno je, stoga, od najranijih dana razvijati djetetove navike korištenja tehnologije i kritičnost prema tome, postavljati smislene granice i pravila te objašnjavati pozitivne i negativne posljedice.

U tom smislu educiranje djece i razvijanje njihove svijesti i opreznosti u korištenju novih tehnologija, posebice kada govorimo o internetu i društvenim mrežama, puno je važnije od uspostavljanja kontrole, pogotovo kod starije djece i adolescenata. Tehnologija bi trebala biti ta koja je u službi čovjeka, a ne čovjek u službi tehnologije. . Danas postoje i mnoge aplikacije s kojima roditelji mogu uspostaviti nadzor i ograničiti dostupnost sadržaja i aplikacija djeci poput Family linka ili drugih.



Mobilna verzija članka

Oglasi