Kazalište
U četvrtak u 20 sati će se u Istarskoj sabornici održati autorska predstava Edvina Liverića i Nike Ivančić "Cabaret Valeska". Monodrama „Cabaret Valeska“ poigrava se elementima dramskog i plesnog teatra, te cabareta. Kroz prožimanje tih triju scenskih umjetnosti dočarava se život i djelo Valeske Gert, nekoć slavne, a danas pomalo zaboravljene glumice, plesačice i svojevrsne pionirke performansa.
Kino
U porečkom će se kinu u četvrtak, petak i subotu u 18.00 prikazivati sinkronizirani animirani film Obitelj Adams: Izlet, dok će se u 20 sati prikazivati horor film Noć Vještica ubija.
Otvoren poziv za predlaganje kandidata za dodjelu Nagrade sv. Maura
Na oglasnoj ploči Grada Poreča i web-stranici Pučkog otvorenog učilišta Poreč u petak je objavljen Poziv za predlaganje kandidata za dodjelu Nagrade sv. Maura osobama koje su u kulturi i drugim sferama djelovanja Učilišta, na području grada Poreča svojim radom dale doprinos za građane ili rezultati njihovog rada čine trajne kulturne vrijednosti.
Prijedlozi s obrazloženjem mogu se dostaviti do 5. studenoga na adresu Učilišta.
Odluku o dodjeli Nagrade donosi posebno povjerenstvo koje je imenovalo Upravno vijeće Pučkog otvorenog učilišta Poreč. Nagrada se uručuje na svečanoj priredbi povodom blagdana Sv. Maura, a uručuje ju gradonačelnik Poreča.
Izložba: Photo Graz izbor IV
U Galeriji Zuccato u Poreču u tijeku je skupna izložba fotografija Kulturne udruge Štajerske. Izložbu je moguće pogledati do 30. listopada, svakim danom osim nedjeljom i blagdanima od 10 do 12 i od 16 do 20 sati.
Graz, drugi najveći austrijski grad i glavni grad pokrajine Štajerske, razvio se od 1950-ih godina puno brže nego glavni grad Beč, u mjesto produkcije i komunikacije progresivne fotografske umjetnosti i tom tradicijom stvorio bogato plodno tlo za razvoj suvremene fotografije. Protagonisti tog vremena značajno su pridonijeli pozicioniranju fotografije kao umjetničkog medija u Austriji, stvarajući važne ustanove i šireći utjecaj na mlađe generacije polaznika fotografskih škola u Grazu.
Štajerski fotografski bijenale kontinuirano se bavi prezentacijiom i promocijom aktualne fotografske scene u Grazu i Štajerskoj. Svojim doprinosom od 254 aktivna fotografska umjetnika foto Graz 020 predstavlja višestruki uvid u štajersku fotografsku scenu. Izložba Foto Graz izbor IV prikazuje 26 umjetničkih pozicija.
Odabir fotografija uključuje scenske slike, studije prirode, uličnu fotografiju i portrete. Radovi se bave aktualnim, društveno relevantnim pitanjima, društvom, kulturom i politikom, ali također otvaraju pristup individualnim, egzistencijalnim temama. Između ostalog, ispituju aspekte prolaznosti ljepote te percepciju i prikaz stvarnosti.
Umjetnici
an.thon, Mikhail Begak, Tom Biela, Lena Feitl, G.R.A.M., Hubert Hasler, Herman Herzele, Matthias Jäger, Heiko Kienleitner, Markus Krottendorfer, Branko Lenart, Evelyn Loschy, Herve Massard, Gerhard Moderitz, Bernd Oberdorfer, Wolfram Orthacker, Lena Prehal, Roland Renner, Georg Rigerl, Nina Schuiki, Gerhard Skrapits, Monika Tockner, Silke Traunfellner, Lena Trichtel, Rebecca Unz, Karl Zenz.
Radionica transdisciplinarnost
Pučko otvoreno učilište Poreč upisuje polaznike u radionice timskog suradničkog učenja “Transdisciplinarnost kao kulturni pothvat (ili pogled na svijet)” voditeljice Tajane Reznić Brenko, profesorice hrvatskog jezika i književnosti te doktorandice Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Pojam transdisciplinarnost označava obrazovni pokret čija je vizija otvorena, ide preko/onkraj egzaktnih znanosti te zahtijeva dijalog i pomirenje s humanističkim i društvenim znanostima, umjetnošću, duhovnim iskustvima.
– Cilj tog pristupa jest otvaranje svih disciplina onome što dijele i onome izvan njihovih pojedinačnih granica. kroz dinamičnu razmjenu između prirodnih, društvenih, humanističkih znanosti, umjetnosti i tradicije, poručuje Reznić Brenko u najavi radionica koje će se održati u dva "modula".
Tema prvog "modula", koji se održava od 12 do 14. studenog je “Transdisciplinarnost kao pogled na svijet; biti ili ne biti”, a radionica će se održati u petak, od 17 do 20 sati, te dvokratno u subotu i nedjelju, od 9 do 12.30 te od 14 do 17 sati. Ovaj modul usredotočuje se na koncept td hermeneutike, utemeljene u radu teorijskog fizičara Basaraba Nicolescua te konceptu kompleksnosti prema sociologu i bioantropologu Edgaru Morinu, a cilj je upoznati sudionike s osnovnim pojmovima td misli.
Tema drugog "modula, koji se održava od 26. do 28. studenog je “Transdisciplinarnost i umjetnost; Koevolucijski sistemski pristup umjetnosti”, a radionica će se održati u istim terminima. Ovaj modul istražuje odnos td i umjetnosti, odnosno mjesto umjetnosti u td viziji.
Osim Reznić Brenko, polaznici radionica moći će se upoznati i s dvije gošće - Alenkom Krivičić Jedrejčić, geštalt psihoterapeutkinjom i kliničkom psihologinjom koja će podijeliti svoje iskustvo organizacije festivala “Sedam dana stvaranja” (2004.-2019.) u Poreču i Pazinu, te Chiarom Trivelli, umjetnicom iz Italije koja će polaznike upoznati sa svojim projektom umjetnosti s društvenim učinkom,
Radionice su namijenjene kulturnim i prosvjetnim radnicima te “svima koji se ne boje postavljati pitanja i tražiti odgovore”.
Prijave se do 10. studenog primaju putem online upisnice, cijena je 500 kuna po polazniku i modulu, a za prijave i uplate do 3. studenog vrijedi snižena cijena od 400 kuna po polazniku i modulu. (rr)