Početna
Ponedjeljak, 29.Travnja 2024 (07:39:48) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

IDA: Najviše zahtjeva za kredite pristiglo iz Pule, Poreča i Rovinja

Gospodarstvo, 11.11.2021. (08:34)
Boris Sabati, direktor IDA-e
Boris Sabati, direktor IDA-e

U dosadašnjem tijeku provedbe aktualne kreditne linije „Poduzetnik IŽ 2020” do sada je zaprimljeno 470 zahtjeva za ulaganja u nove projekte istarskih poduzetnika razmatranih na 12 održanih sjednica Povjerenstva za dodjelu poduzetničkih kredita. Zatraženo je ukupno 260 milijuna kuna kredita od čega se 144 milijuna kuna ili 55% odnosi na ulaganje u nove investicije, dok je za trajna obrtna sredstva zatraženo 116 milijuna kuna ili 45%.

Osim Istarske županije, od ove su godine u financiranje kreditne linije uključeni i svi istarski gradovi koji su u svojim proračunima osigurali potrebna sredstva za subvenciju kredita istarskih poduzetnika. Stoga je i interes poduzetnika znatno veći te uvjeti kreditiranja povoljniji. Kamatna stopa kreće se ove godine za nove investicije u iznosu od 0,9 do 2% dok se za trajna obrtna sredstva kreće u iznosu od 1,3 do 2,4 %.

Najviše ulaganja odnosi se na Grad Pulu - od početnih 70 milijuna kuna kreditnog potencijala zatraženo je 69 milijuna ili 98% predviđenog iznosa. Nakon Pule, najviše je kreditnih sredstava zatraženo u Poreču – 48 od 50 milijuna kuna ili 96% početnog potencijala, a slijedi Grad Pazin na području kojeg su poduzetnici zatražili 20 od početnih 25 milijuna kuna odnosno 80% predviđene kvote za subvenciju kamatnih stopa.

Obzirom na sjedište poduzetnika, najviše zahtjeva pristiglo je iz Pule (121), zatim iz Poreča (85), Rovinja (36), Pazina (31), Labina (30), Buzeta (22), Umaga (14) te iz Buja, Novigrada i Vodnjana po 12 zahtjeva. Ukupno 95 zahtjeva pristiglo je iz istarskih općina te je županijska kvota (40 milijuna kuna) predviđena za subvencioniranje kredita pristiglih s općinskih područja iskorištena.

Analizom djelatnosti podnositelja zahtjeva odnosno poduzetnika, ustanovljeno je da većina zahtjeva dolazi iz prerađivačke industrije – 27%, zatim iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane – 21%, njih 20% dolazi iz djelatnosti trgovine na veliko i na malo, 12% iz građevinskih djelatnosti, 10% iz stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti dok je iz djelatnosti prijevoza i skladištenja te iz uslužnih djelatnosti pristiglo 10% zahtjeva.

Krediti nisu orijentirani samo na proizvodne djelatnosti

Prijašnje kreditne linije bile su orijentirane na proizvodne djelatnosti odnosno na kreditiranje i poticanje proizvodnje te su takvi kreditni zahtjevi uvijek imali prednost naspram drugih gospodarskih grana, dok je ovogodišnja kreditna linija maksimalno prilagođena situaciji. Stoga je, po ovogodišnjem programu, predaja kreditnih zahtjeva dozvoljena svim gospodarskim granama.

-Sagledavajući pristigle kreditne zahtjeve, možemo reći da se njihova struktura nije značajno promijenila kroz godine pa je tako i ove godine, najviše zahtjeva pristiglo upravo iz prerađivačkih djelatnosti. Treba napomenuti i da se veliki dio kreditnih zahtjeva odnosi na ulaganja u sektor turizma i ugostiteljstva, što smo i očekivali s obzirom na to da su upravo te dvije grane najviše pogođene ovom krizom, istaknuo je direktor IDA-e Boris Sabati. (dp)



Mobilna verzija članka

Oglasi