Nakon prošlogodišnje proslave 145. godišnjice osnutka Instituta za poljoprivredu i turizam, počele su pripreme za važan iskorak kroz razvoj napredne znanstvene platforme za istraživanje i inovacije u održivoj poljoprivredi.
Sredstva za realizaciju prve faze, osigurana su iz projekta „Znanstvena platforma za istraživanje i razvoj inovacija u održivoj poljoprivredi – dogradnja i opremanje Instituta za poljoprivredu i turizam“ financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Cilj je od svibnja 2021. do konca veljače 2023. pripremiti kompletnu projektno-tehničku dokumentaciju, sve do pravomoćne građevinske dozvole. Očekuje se da bi radovi trebali početi koncem 2024. ili početkom 2025. godine.
Obuhvat buduće investicije odnosi se na izgradnju nove zgrade Instituta, izgradnju gospodarske zgrade i adaptaciju postojeće zgrade s pristupnom infrastrukturom. Procjenjuje se da će Institut biti proširen za 4.000 m2 nadograđene zgrade i 1.500 m2 nove gospodarske zgrade, dok će se postojeća zgrada prenamijeniti i staviti u funkciju uprave i društvenih znanosti. Svi postojeći, kao i novootvoreni laboratoriji, smjesti će se u novoj zgradi. Povrh svega, Institut će proći i kroz organizacijsku reformu, a sve u cilju uspostavljanja nove znanstvene infrastrukture te pravaca istraživanja.
Jedna od investicija koja je izazvala veliki interes javnosti krajem prošle godine je postavljanje ograde uz prometnicu D75 na rubu pokusnog imanja Instituta. Radi se o zelenoj žičanoj PVC ogradi, nastavljenoj uz cestu D75 do rotora prema Novom naselju, na prethodno postavljenu ogradu (uz ulicu Karla Huguesa do Rotora Žatika). Funkcija ograđivanja je prvenstveno zaštita kolekcijskih nasada biljnih genetskih izvora, jer smo u prethodnom razdoblju bili svjedoci neovlaštenih i vandalskih ulazaka na Institutsko imanje te uništavanja i krađe biljaka i plodova, vrijednog biljnog genetskog izvora koji se često ne mogu nadomjestiti, rekao je Parentiumu mr. sc. Ninoslav Luk, viši stručni savjetnik za poslovne odnose Instituta.
-Na Institutu se provodi Nacionalni program očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu, i to za podskupine mediteransko i kontinentalno voće te skupine povrćarstvo, vinova loza, ljekovito i aromatično bilje. Izuzetno je važno očuvati vrijedan i jedinstven genetski materijal te je u planu u potpunosti ograditi imanje Instituta i formirati zaštićenu cjelinu, kaže Luk.
U Institutu su i dalje na raspolaganju posjete organiziranih grupa, osobito najmlađih, a s ciljem unaprijeđenja svijesti o važnosti očuvanja biljnih genetskih izvora našeg podneblja. (dp)