Uzgojili pa transplantirali mjehur
Zdravlje, 05.04.2006.
(Izvor:Iskon Internet)LinkSa 16 godina Kaitlyne McNamara oštećenu kralježnicu mora podupirati štakom i protezama za noge. Imala je i 54 operacije, a sad je dobila prvi umjetno uzgojeni mjehur na svijetu.
Operacija Kaitlyne McNamari prvi je slučaj u kojem se kompleksan ljudski organ poput mjehura većim dijelom zamjenjuje tkivom uzgojenim od pacijentovih vlastitih stanica. Do sada se u laboratoriju uzgajalo, a kasnije transplantiralo tek jednostavnije tkivo poput kože, kostiju i hrskavice.
"To je prava znanstvena fantastika, u svom najboljem izdanju", rekla je njezina majka Tracy McNamara.
Iako prva, Kaitlyne nije i jedina pacijentica. Naime, transplantacije mjehura izvedene su na ukupno 7 pacijenata u dobi između 4 i 19 godina, objavljeno je u medicinskom listu The Lancet. Liječnici se nadaju da bi ovo mogla biti prekretnica u medicini i da bi se jednog dana mogli regenerirati srce ili drugi organi.
"Ovo sugerira da bi uzgajanje tkiva jednog dana moglo postati rješenje za trenutni nedostatak doniranih organa", rekao je dr. Anthony Atala, voditelj istraživačkog tima.
No uzgajanje organa najvjerojatnije bi moglo donijeti i nepredvidive probleme jer su oni tako specijalizirani po svojoj funkciji, ističu znanstvenici. Pa čak i za ljude s bolesnim mjehurom - a samo u SAD-u ih ima oko 35 milijuna - istraživanje dr. Atale zahtijeva testiranje na više pacijenata kroz duže vrijeme, kažu istraživači.
Zamjena cijelog mjehura donijela bi mnogo drugih problema, uključujući novo spajanje cjevčica za urin, krvnih žilica i živaca, kaže dr. Steve Y. Chung, urolog iz Illinoisa. Ipak upravo objavljen rad nazvao je "izvanrednim, izvanrednim napretkom".
Za djecu i tinejdžere uključene u studiju transplantacija je smanjila curenje iz mjehura - što je veliki napredak u kvaliteti života. Za Kaitlyne McNamara transplantacija znači novi društveni život.
"Sad, nakon transplantacije, moje tijelo radi baš ono što želim. Mogu se zabavljati i ne misliti hoću li imati kakvu neugodnost", rekla je Kaitlyne prošlog tjedna.
Kod svih 7 pacijenata očuvana je funkcija bubrega, piše u studiji. Pacijenti će morati i dalje redovito prazniti mjehur pomoću tube, no u međuvremenu mogu izbjeći curenje.
"Ne želite da vam djevojčica nosi pelene cijelog života", rekla je Tracy McNamara.