NOVIGRAD - Upitan za prvi dojam nakon razgledanja novog muzeja, prvog namjenski izgrađenog u Istri nakon Drugog svjetskog rata, ministar kulture Božo Biškupić rekao je novinarima: »Sjajna zgrada, izvrstan postav sakralnog nadahnuća, perfektna arhitektura koja se uklopila u prostor. Oduševljen sam što je Ministarstvo prepoznalo ovaj projekt Grada Novigrada i poduprlo ga od početka, jer baština nije samo dio našeg identiteta koji treba čuvati, nego je to i način vraćanja novca turističkom gospodarstvu«.
A na malom trgu koji se otvara uz župnu crkvu ispred nove zgrade Muzeja lapidarija, kako mu je službeno ime, okupilo se mnoštvo Novigrađana, arheologa i povjesničara umjetnosti, kulturnih radnika iz čitave Istre i Hrvatske. Prva ravnateljica novigradskog lapidarija Jerica Ziherl pozdravila je ministra, župana Ivana Jakovčića, porečkog i pulskog biskupa Ivana Milovana i poimence niz ljudi koji su od 1993. godine zajedno s njom neizmjerno pomagali realiziranju ideje gradnje lapidarija, na čelu s Finom Juroš Mofardin iz Arheološkog muzeja Istre i Ivom Donelijem splitskim konzervatorom, koji su desalinizirali kamene spomenike i konzervirali ih, te Ivanom Matejčićem i Vladom Torbicom. Najavila je i monografiju koja bi uskoro trebala biti tiskana.
Dio osobne iskaznice grada
Za govornicom ispred lapidarija, čije su pomične staklene stijene riznicu ujedinile s parkom i crkvom, gradonačelnik Anteo Milos rekao je da će 11. listopada 2006. ostati u povijesti zabilježen kao dan kada je otvoren prvi namjenski građen muzej u Istri nakon Drugog svjetskog rata. »Entuzijasti iz struke utkali su u ovaj muzej ne samo svoje znanje, nego i dobar dio privatnih života u ovih 13 godina, a posebno Ivan Matejčić i Jerica Ziherl. Ministarstvo kulture sudjelovalo je u financiranju gotovo s polovicom iznosa, a iz županijskog proračuna dobili smo 500.000 kuna. Ovo je dan pun simbolike, koji će i sustavnoj brizi Grada za povijesnu i kulturnu baštinu dati drugačiju dimenziju«, rekao je Milos.
Prije nego što je župan Jakovčić pozdravio skup, Ziherl mu je poklonila grafičku mapu Ivana Kožarića u izdanju Galerije Rigo, koja je sada u sastavu Muzeja lapidarija, a ne Pučkog učilišta. Jakovčić je poklon protumačio kao najavu gradnje muzeja suvremene i moderne umjetnosti Istre, za koji je ministar Biškupić u Novigradu obećao potporu Ministarstva. »Kad sve razine vlasti surađuju, kao što je bio slučaj na ovom projektu, od Grada, preko Županije do Ministarstva, pokazuje se pravi rezultat. Županija je u ovom slučaju najsiromašnija, ali je dala značajnu potporu i to uglavnom zahvaljujući Vladimiru Torbici. Ove trajne lapide nadahnjuju i poučavaju, a u brižljivo učinjenu zgradu, koja se sjajno uklopila u povijesno tkivo, bit će lijepo dolaziti i u njoj raditi«, rekao je Jakovčić.
Mons. Ivan Milovan rekao je da mu je drago podijeliti radost svečanog trenutka. Podsjetio je da je većina kamenih spomenika izloženih u lapidariju izvorno pripadala crkvi sv. Pelagija i da je obližnja kripta crkve zapravo također dio te cjeline. »Uvjeren sam da će lapidarij biti dio osobne iskaznice grada i da će pomoći očuvanju povijesne memorije. Sačuvani predmeti nekadašnjeg novigradskog katedralnog sklopa zapravo su duhovna baština pretočena u materijalnu«, rekao je porečki i pulski biskup. A autor postava lapidarija, povjesničar umjetnosti i konzervator Ivan Matejčić spomenuo se onih koji su počeli posao čuvanja novigradskih kamenih spomenika: biskup Negri je 1760. godine našao pet ploča kamenog ciborija biskupa Mauricija ugrađene u stubište, dao ih je izvaditi i ugraditi u zidove crkve; grupa novigradskih entuzijasta predvođenih učiteljem Parentinom kamene je spomenike sakupila u prvi gradski lapidarij na trgu pod trijemom 1892. godine, a dr. Branko Marušić našao ih je zapuštene i preselio u prizemlje barokne palače Rigo, gdje su dočekali suvremenu grupu entuzijasta, koja je odlučila sagraditi im muzej.
Uskoro i muzej suvremene umjetnosti?
- A sve je počelo krajem 8. stoljeća kada Novigrad bio sjedište istarskog kneza, a novigradska crkva s biskupom Mauricijem dvorska katedrala, raskošno i dostojno opremljena. Ovi spomenici nisu zaslužili vlastiti lapidarij u Novigradu samo zbog iznimne estetske vrijednosti, nego i zato što su materijalno i povijesno svjedočanstvo sjajne novigradske prošlosti, rekao je Matejčić.
Otvarajući novigradski Muzej lapidarij, ministar Biškupić je rekao: »Ovaj muzej nije velik, ali je veleban po građi koju čuva, po genijalnom arhitektonskom rješenju Idisa Turata i Saše Randića, veleban je po postavu i skladu kojim odiše u kontaktu s okolinom i ovo je nesumnjivo jedna od najznačajnijih zbirki srednjovjekovnih kamenih spomenika u Hrvatskoj. Gradimo trenutno 14 muzeja u Hrvatskoj i poduprijet ćemo i nastojanja da Istra dobije muzej suvremene umjetnosti«, zaključio je ministar Biškupić.
Sniježana MATEJČIĆ