Početna
Utorak, 24.Prosinca 2024 (01:16:18) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Europska komisija traži objavu tajnih ugovora države i T-HT-a

Hrvatska, 12.11.2006.
(Izvor:Glas Istre)Link
Vlada najavljuje da će uskoro ukinuti koncesijski ugovor T-HT-a s državom
Vlada najavljuje da će uskoro ukinuti koncesijski ugovor T-HT-a s državom

Europska komisija smatra da Hrvatska treba objaviti sve sporazume koje je država sklopila s T-HT-om i uskladiti ih s postojećim Zakonom o telekomunikacijama, pogotovo u onom dijelu koji se tiče liberalizacije tržišta. Taj je stav Komisija iznijela u Izvješću o napretku Hrvatske, objavljenom prošle srijede.

U tom izvješću piše da »treba objaviti koncesijski sporazum i druge sporazume između države i vodećeg operatera i uskladiti ih sa zakonom, osobito s obzirom na bilo kakva ograničenja za daljnju liberalizaciju sektora«. Iako se nigdje izrijekom ne spominje T-HT, jasno je da Komisija misli na tu tvrtku kad govori o vodećem operateru.

Neprecizna Komisija

Nakon Izvješća o napretku, Komisija je odbila precizirati na koje ugovore misli i radi li se među njima i o ugovorima koje je Hrvatska sklopila s Deutsche Telekomom 1999. i 2001. godine, kad je prodavala 35, odnosno 16 posto dionica HT-a, a koji su i danas za hrvatsku javnost tajni. Uz to, nikada nije objavljen ni tridesetogodišnji koncesijski ugovor što ga je Vlada potpisala s HT-om 1999. godine, prije prodaje te tvrtke. Svi ti ugovori HT-u su omogućavali dulji monopolistički položaj, odnosno monopol i nakon prodaje DT-u, umjesto da ulazak stranog partnera ubrza liberalizaciju i konkurenciju na tržištu.

- Bilo bi beskorisno početi imenovati različite ugovore ili njihov sadržaj, budući da oni nisu javni i stoga nisu dostupni za javnu analizu i raspravu, odgovorili su iz Delegacije Europske komisije u Zagrebu. Objašnjavaju da su mislili na »sve uvjete postavljene u pisanim ili nepisanim sporazumima koji sprječavaju daljnju liberalizaciju sektora«. No, o kakvim bi se to nepisanim sporazumima moglo raditi u odgovoru Komisije nije precizirano.

Ometanje razvoja

Na pitanje što je navelo Komisiju da zauzme stav o potrebi objave i usklađivanja tih ugovora, a zasad se ne zna kojih sve, odgovaraju da već više od četiri godine nadziru telekomunikacijski sektor i da su postojali problemi i praksa koji su ometali njegov razvoj. Uvjereni su, pak, da Vlada želi unaprijediti stanje i da će u skoroj budućnosti »poduzeti konačno i važno usklađivanje zakonskog okvira s europskim pravilima«.

Ono što Vlada poduzima i namjerava uskoro poduzeti moglo bi, uvjereni su u Banskim dvorima, zadovoljiti Komisiju, a nadaju se da ona neće ni inzistirati na objavi ugovora. Naši izvori iz Vlade pojašnjavaju da su u razgovorima s Komisijom već najavili da će uskoro ukinuti koncesijski ugovor što ga T-HT ima s državom, odnosno da će taj ugovor, pa i eventualne pogodnosti koje on osigurava T-HT-u, biti zamijenjeni koncesijskom dozvolom koju imaju i ostali operateri. To bi trebalo značiti da svi sudionici na tržištu imaju iste uvjete.

Istekli svi rokovi

Vladini pregovarači s Europskom unijom priznaju da se razgovaralo o kupoprodajnim ugovorima s Deutsche Telekomom, ali je, navodno, Komisija prihvatila objašnjenje da su nedavno istekli svi rokovi u kojima je T-HT, zahvaljujući tim ugovorima, imao pogodnosti koje su ometale bržu liberalizaciju tržišta.

Ako Komisija odustane od stava da te ugovore treba objaviti, vjerojatno će i u Vladi odahnuti jer, kako naši sugovornici tvrde, država bi zbog njihove objave morala platiti velike penale budući da taj »osigurač« stoji u ugovoru. Neki detalji iz tih ugovora, kao i koncesijskog ugovora, već su objavljeni, ali Vlada, tvrde naši sugovornici, i dalje ne može objaviti te ugovore u cijelosti. Napominju ipak da država po njima nema više nikakvih obveza što T-HT-u osiguravaju povlašteni položaj na tržištu.



Mobilna verzija članka

Oglasi