Svaka od 64 hrvatske bolnice i lječilišta te još 260 ustanova socijalne skrbi morat će Crkvi, odnosno Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, ubuduće svaki mjesec uplaćivati po 1.000 kuna, plus PDV, za duhovnu okrepu, odnosno dušobrižništvo pacijenata. Ukupno, to znači da će sve bolnice i druge ustanove za pastoralne službe u svojim prostorima morati godišnje izdvajati ukupno oko 4,5 milijuna kuna. Rezultat je to Ugovora o dušobrižništvu u bolnicama i ostalim zdravstvenim te ustanovama socijalne skrbi iz listopada 2005. godine, na koji je ovih dana ministar zdravstva Neven Ljubičić dopisom podsjetio sve bolnice. Kako stoji u tom dopisu, po 1.000 kuna mjesečno uplaćivati moraju na račun Hrvatske biskupske konferencije u PBZ-u.
Činjenica je, međutim, da Crkva za svoj općedruštveno koristan rad iz državnog proračuna godišnje dobiva oko 320 milijuna kuna, dakle iz doprinosa svih zaposlenih građana. Naknadu za dušobrižništvo u bolnicama plaćat će pak bolnice, odnosno direktno zdravstveni proračun.
»Ugovor iz listopada 2005. godine zapravo je rezultat općeg ugovora između Svete Stolice i RH, po kojem država financira općedruštveno vrijedan rad Crkve«, napominje glasnogovornik HBK-a Zvonimir Ancić. Koliko mu je poznato, dodaje, u 2006. taj iznos, od po tisuću kuna mjesečno od svake bolnice, Crkvi nije uplaćen. Kako zaključuje, taj će novac, uplaćen Crkvi direktno iz bolnica i drugih ustanova, biti korišten isključivo za provođenje pastoralne službe u tim bolnicama, dok novac koji stiže iz državnog proračuna služi za uzdržavanje svećenika, za gradnju i popravak crkava, te financiranje Caritasa. Plaćanje pastoralne službe u bolnicama izvan Hrvatske, dodaje Ancić, nije ništa neuobičajeno.
Prema mišljenju predsjednice Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Đule Rušinović-Sunara, teško je reći je li ovaj namet bolnicama opravdan ili ne, već je najveći problem u tome što pacijenti, a to su svi građani Hrvatske koji plaćaju zdravstveni doprinos, apsolutno nemaju uvid u donošenje odluka koje ih se tiču, i koje plaćaju.
Komentar od ministra zdravstva, Nevena Ljubičića, jučer nismo uspjeli dobiti, no kako napominje predsjednica Sindikata u zdravstvu i socijalnoj skrbi Spomenka Avberšek, riječ je o »velikoj sramoti« podjednakoj za Crkvu i ministra Ljubičića, jer »i jedni i drugi uzimaju iz usta najjadnijih i najsiromašnijih«. Bolnice, zaključuje predsjednica sindikata, grcaju u dugovima, doslovno nemajući novaca ni za hranu ni za lijekove.
B. MRVOŠ PAVIĆ