Početna
Srijeda, 25.Prosinca 2024 (01:53:17) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Apsurdi: U Uredu za ravnopravnost spolova niti jedan muškarac!

Hrvatska, 30.05.2007.
(Izvor:glasistre.hr)Link
Ravnopravnost je na djelu tek u Pravobraniteljstvu za ravnopravnost spolova, gdje radi šest žena i četiri muškarca
Ravnopravnost je na djelu tek u Pravobraniteljstvu za ravnopravnost spolova, gdje radi šest žena i četiri muškarca

Ured za ravnopravnost spolova, prema strukturi svojih zaposlenika, ima poteškoća s vlastitim nazivom. Naime, prema podacima njihove internetske stranice, u Uredu nije zaposlen niti jedan muškarac. Zaposleno je šest osoba i to sve redom žene: predstojnica Helena Štimac Radin, savjetnica u Uredu Tamara Šterk, stručna savjetnica Irena Sarta, stručna suradnica i urednica internetskih stranica Mihaela Jović, tajnica Ivana Bajo te vježbenica Sandra Bedeniković. Osim što ima problema sa spolnom strukturom zaposlenih, taj Ured nije do kraja organiziran u skladu s Uredbom o Uredu za ravnopravnost spolova. Njome je, naime, predviđeno da »Predstojnik/ca Ureda ima zamjenika/cu kojeg imenuje i razrješuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog predstojnika/ce Ureda«. Kako se vidi na internetskim stranicama Ureda, predstojnik/ca do danas nema zamjenika/cu. Predstojnica Ureda Helena Štimac Radin rekla je da bi joj bilo jako drago kad bi bio zaposlen i muškarac.

U Povjerenstvu sedam žena

Ravnopravnost je na djelu tek u Pravobraniteljstvu za ravnopravnost spolova, gdje radi šest žena i četiri muškarca
Na natječaju uglavnom žene - Štimac-Radin

- Na javne natječaje za radna mjesta koje raspisujemo, 80 do 90 posto onih koji se javljaju su žene. Provodimo testiranje svih kandidata i to iz poznavanja uprave, stranog jezika i ravnopravnosti spolova, a najbolji nakon toga idu na razgovor. Pokazuje se da su žene kvalificiranije, a kad bismo imali dva jednaka kandidata tad netko može dobiti prednost po spolu, pojasnila je Štimac Radin razloge izostanka muškaraca u njenom Uredu.

Taj je Vladin Ured, u suradnji s nevladinim organizacijama i predstavnicama novinarske profesije, početkom ožujka osnovao Povjerenstvo za praćenje i procjenu provedbe politike ravnopravnosti spolova u medijima. To bi povjerenstvo trebalo biti neovisno (iako svoju internetsku stranicu ima u sklopu stranica Ureda za ravnopravnost spolova, Vladinog Ureda), no i njega muči spolna struktura. Naime, ponovno nema niti jednog muškarca. Svih sedam zaposlenih su žene: Sniježana Matejčić (predsjednica) te članice Vesna Kesić, Marija Molnar, Jadranka Polović, Vesna Roller, Sanja Sarnavka i Irena Serta.

Diskriminirajući pravilnik

Da se Povjerenstvo uopće nema namjeru baviti ravnopravnošću spolova u medijima, ono samo potvrđuje u svom Programu rada u kojem piše da »Povjerenstvo funkcionira i kao tijelo kojem se novinarke mogu obratiti u slučajevima kršenja njihovih ženskih prava, odnosno žene koje su u medijima eksponirane na nedostojan način. Povjerenstvo će posredovati u rješavanju njihovih problema«. Novinari, odnosno muškarci koji su u medijima eksponirani na nedostojan način uopće se ne spominju, a Povjerenstvo niti ne navodi da će posredovati u rješavanju njihovih problema, pa će se oni, očito, morati snaći bez njihove pomoći. Dakle, jasno je da je svojim pravilnikom Povjerenstvo odlučilo diskriminirati muškarce.

U dva tijela koja bi se trebala baviti ravnopravnošću spolova nema niti jednog muškarca ili, matematički gledano, nula od 13. Nešto je drugačija situacija u Pravobraniteljstvu za ravnopravnost spolova. Naime, prema riječima pravobraniteljice Gordane Lukač Koritnik u njenom je uredu zaposleno deset ljudi - šest žena i četiri muškarca.

Tihomir PONOŠ

Više zaposlenih žena i u ministarstvima

Spolna struktura zaposlenih u ministarstvima daleko je povoljnija i rodno ravnopravnija nego u Uredu za ravnopravnost spolova. U izvještaju za 2006. pravobraniteljica za ravnopravnost spolova navodi da su u ministarstvima većinom zaposleni muškarci, ali izuzmu li se dva tipično muška ministarstva (obrane i unutarnjih poslova) 58 posto zaposlenih su žene, a 42 posto muškarci. U nekim ministarstvima zaposlenih žena je daleko više od njihovog udjela u stanovništvu (znanost i obrazovanje, zdravstvo i socijalna skrb, zaštita okoliša, kultura, gospodarstvo). Više ih je i u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija (60 posto spram 40 posto muškaraca), gdje je neproporcionalno malo žena na visokim diplomatskim položajima.



Mobilna verzija članka

Oglasi