Početna
Nedjelja, 5.Sije?nja 2025 (09:25:23) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Najrizičnije internetske pretrage vezane za glazbu i tehnologije

Tehnologija/znanost, 05.06.2007.
(Izvor:index.hr)

Prema novoj studiji internet pretrage s pojmovima vezanim za glazbu i tehnologije imaju najveću vjerojatnost da vrate stranice zaražene malicioznim softverom, javlja Associated Press.

Na primjer, oko 42 % rezultata pretrage pojma ”screensaver” dovodi do stranica koje McAfee-jev SiteAdvisor označava ”crvenim” odnosno ”žutim” upozorenjem. Ostale ključne riječi koje je McAfee objavio kao riskantne uključuju i imena p2p programa poput ”BearShare”, ”LimeWire” i ”Kazaa”.

U mnogo slučajeva programi dolaze u paketu s adware programima ili alatnim trakama koje McAfee smatra nepoželjnima, piše u njihovom izvješću nazvanom ”The State of Search Engine Safety” koje bi danas trebalo biti objavljeno.

No, ipak kažu kako je u prosjeku malo sigurnije koristiti tražilice. Iako otprilike 4 % rezultata dovodi do riskantnih internet stranica, to predstavlja smanjenje u odnosu na prošlogodišnjih 5 %.

”Vidjeli smo neke pomake u pravom smjeru” izjavio je Mark Maxwell, senior product manager za SiteAdvisor. ”Ali, prosječni korisnik interneta trebao bi biti svjestan da još uvijek postoji mnogo razloga za zabrinutost.”

Rizici su veći ako kliknete na reklame s ključnom riječi, koje čine većinu prihoda kompanije u čijem je posjedu tražilica. Prema McAfee-ju, 7 % takvih poveznica vodi na riskantne stranice, što je opet smanjenje od prošlogodišnjih 8,5 %.

SiteAdvisor ocjenjuje stranice ovisno o tome da li sadrže spyware, viruse, previše pop-up reklama, rezultiraju slanjem spama i slično. Studija je bila provedena traženjem otprilike 2,300 popularnih ključnih riječi pomoću pet najkorištenijih tražilica: Google, Yahoo,MSN (Microsoft), AOL (Time Warner Inc.) i Ask (IAC/InterActive Corp.).

Gore navedene kompanije poduzele su mjere za smanjenje rizika. Tako npr. Google ponekad označava poveznice na stranice koje smatra rizičnima, a McAfee je otkrio značajno smanjenje rizika korištenja Google, AOL i Ask tražilica. Ask i AOL dobivaju oglase za pretrage od Google-a, a AOL koristi Google za poboljšanje vlastite pretrage i proširenje rezultata.



Mobilna verzija članka

Oglasi