Brojni su domaći i turisti preksinoć na Trgu slobode pozdravili plesače, svirače i pjevače - baštinike tradicija s područja Mediterana, iz Meksika i Južnoafričke Republike, dajući tako svoj doprinos odličnom početku sedmih Mediteranskih folklornih susreta Zlatna sopela. Dvanaest je grupa prodefiliralo ulicama grada i, stigavši na trg, okruženo gledateljima svih generacija, najprije samo na trenutak pokazalo narodne nošnje i naznačilo plesne i glazbene izričaje svog kraja. Bio je to najintenzivniji dio gotovo četverosatnog programa u kojemu su se, nešto kasnije, svi predstavili na pozornici, najavivši tako događaje koji će se na istom mjestu nizati svake večeri od 21 sat, sve do subote.
Prve su tonove odsvirali na sopelama svirci s Krka kojima su se uskoro pridružili i drugi članovi njihovog Kulturno-umjetničkog društva »Punat«. Uslijedili su nastupi KUD-ova »Zvir« iz Dražice blizu Jelenja, »Ilija Dorčić« iz Novog Vinodolskog i folklornih ansambala i grupa »Broda« iz Slavonskog Broda, »Danzerini di Lucinico« i »Sicilia antica« iz talijanskih Gorizije i Agrigenta, »Estol de Tramuntana« iz Sollera na Mallorci (Španjolska), »I Macchjaghjoli« iz Bastije na Korzici (Fancuska), »Naoussa Paros« iz Naousse na Parosu (Grčka) i »Giasoumia« iz Dasos Achnas na Cipru. Pohvala ide svim sudionicima koje je publika pratila s dozom znatiželje i veselja, zarazivši se njihovim širokim osmjesima, pa i zaplesavši s njima, a s posebnim nestrpljenjem i škljocajućim aparatima i mobitelima dočekani su gosti festivala – atraktivni Meksikanci iz grupe »Raices del Tecnologico de Monterrey«, odnosno studentske kulturne asocijacije »Korijeni« osnovane unutar Sveučilišta u Monterreyu, te Južnoafrikanci iz Maatsamo Cultural Centrea iz Mpumalange.
Okupljene je kroz program provela Sonja Vojinović, a pozdravio ih je direktor i producent Zlatne sopele Ante Cukrov, otkrivši da je malo uzbuđen i posebno sretan što su, ostvarujući ovogodišnju temu »Tradicijska kultura mediteranskih otoka«, okupili predstavnike većine otoka Mediterana, među kojima i djelića više od tisuću onih hrvatskih, od kojih je 67 naseljeno. »Ono što smo posijali prije više od deset godina daje svoj plod i naš je mali festival prerastao u nešto veliko«, zadovoljno je konstatirao. Festival je otvorio gradonačelnik Edi Štifanić, podsjećajući da je organiziran »u želji da se obogati kulturni život u Poreču i probude osjećaji prema folklornoj umjetnosti«. »Jedino ustrajnim djelovanjem i sustavnom brigom društva o kulturnoj baštini moguće je sačuvati identitet i prepoznatljivost svakog naroda. U vrijeme sveprisutne globalizacije koja ubrzanim korakom prodire u sve spore društvenog i ekonomskog života zadaća je svih nas posvetiti se očuvanju individualnosti, autentičnosti i prepoznatljivosti nacionalnog identiteta kao najvrednijeg dragulja nacionalne baštine, a upravo će raznolikost ujedinjenu Europu učiniti još bogatijom i sadržajnijom«, poručio je, a dogradonačelnica Nadia Štifanić Dobrilović, koja je u ime Grada folklorne grupe jučer primila u Istarskoj sabornici, sažeto prenijela na talijanskom jeziku.
Od prvog je dana zahvaljujući Bio Istri zaživio i Mediteranski koridor hrane koji do subote svakodnevno od 10 do 23 sata predstavlja domaće proizvođače ekoloških i autohtonih proizvoda, tradicijskih zanata i suvenira. Večeras u 21 sat počinje susret otočkih pjevačkih grupa mediteranskih otoka naslovljen »Pismo moja hrli tamo«, a uz klape s područja hrvatskog Jadrana nastupit će grupe s Mallorce, Korzike i Parosa. Svakodnevno su od 10 do 13 i od 18 d 21 sat, sve do subote, otvorene i izložbe radova članova Likovne udruge Poreštine u maloj sali i Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta, te narodnih nošnji u Zavičajnom muzeju Poreština.
Kristina FLEGAR