Početna
Utorak, 7.Sije?nja 2025 (21:00:22) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Eufrazijeva bazilika u 22 kataloške jedinice

Kultura, 19.12.2007.
(Izvor:glasistre.hr)Link
Ivan Matejčić, Ana Rickijević, Jugo Jakovčić, Elena Uljančić-Vekić
Ivan Matejčić, Ana Rickijević, Jugo Jakovčić, Elena Uljančić-Vekić

POREČ - Na svečanoj ceremoniji dodjele nagrada Europskog vijeća regija 2007. održanoj u Bruxellesu 27. studenog, o Poreču i Eufrazijevoj bazilici govorilo se s velikim pohvalama. Zasluga je to projekta »S.U.A. - lokaliteti UNESCO-a na Jadranu« (Siti Unesco Adriatici) čiji je cilj bila izrada računalne baze podataka o osam ranokršćanskih lokaliteta u Ravenni i katedralnog kompleksa Eufrazijeve bazilike, a projekt je na ovom renomiranom natjecanju osvojio drugu nagradu. Tim su povodom o projektu i nagradi na jučerašnjoj konferenciji za novinare govorili Ivan Matejčić i Jugo Jakovčić, predstavnici porečkog ureda Konzervatorskog odjela u Puli, Elena Uljančić-Vekić, voditeljica Zavičajnog muzeja Poreštine i Ana Rickijević u ime Grada Poreča.

Natječaj je bio otvoren svim gradovima Europe, a svaki je mogao kandidirati po jedan projekt u deset kategorija. O svakoj je kategoriji nagrade odlučivala zasebna komisija. Nagradu European Regional Champions Awards 2007. (Europska regionalna nagrada 2007.) dodjeljuju briselski magazin Regional Review i Vijeće regija da bi se predstavili i nagradili najbolji i najinovativniji projekti te bili primjer ostalim regijama. Prvonagrađeni je nizozemski projekt »Water in Historic City Centers - City of Hertogenbosch«.

Ivan Matejčić, Ana Rickijević, Jugo Jakovčić, Elena Uljančić-Vekić
Detalj mozaika u Eufrazijevoj bazilici

Nositelj drugonagrađenog projekta je Međunarodni centar za dokumentiranje mozaika iz Ravenne. Projekt je pokrenut 2003., a okončan je u lipnju ove godine. Računalna baza podataka o osam ranokršćanskih lokaliteta u Ravenni obuhvaća i katedralni kompleks Eufrazijeve bazilike, koja po svoj posebnosti zauzima značajno mjesto u računalnoj bazi. Među petsto katalogiziranih mozaičnih dekoracija, kompleks Eufrazijeve bazilike moguće je pogledati na 22 kataloške jedinice koje su izradili stručni djelatnici Konzervatorskog odjela u Puli, Ureda u Poreču. Baza je za sada dostupna samo na talijanskom jeziku, ali je za kataloške jedinice u Eufrazijevoj bazilici napravljen link na hrvatskom.

- Ovaj projekt nije gotov, te se i dalje obogaćuje. Našu ponudu traži veliki broj studenata i diplomanata, a ovim se putem može saznati veliki broj podataka o bazilici, rekla je Uljančić-Vekić, te najavila još dva projekta koji su u povojima, a cilj im je revalorizirati kulturnu baštinu Poreštine.

- Naš dio rada bio je isključivo stručni. Stručni dio projekta je dobro valoriziran, cilj je kvalitetna obrada svih lokaliteta Jadrana, a intencija je da se proširi na pulske i zadarske mozaike. Treba vidjeti hoćemo li dobiti sredstva, a veseli nas činjenica da se projekt nastavlja. Stvorili smo dobra iskustva. U Ravenni imaju i suvremene radionice mozaika, škole »mozaicista«. Ta tradicija kod njih živi i nadamo se da ćemo to uspjeti implementirati i na naše područje, rekao je Jakovčić.

- Cijeli projekt je bilo teže dogovoriti nego realizirati. Od samog početka smo bili uključeni u projekt. Naši partneri su cijelu crkvu obrađivali u Ravenni, a mi smo paralelno radili za našu baziliku i sigurni smo da je posao napravljen po europskim standardima, rekao je Matejčić.

Projekt prati i knjižica, a u Ferrari je tim povodom organizirana i izložba koja bi uskoro trebala obići i mjesta koja se nalaze na popisu lokaliteta. Za financiranje projekta u četverogodišnjem razdoblju iz europskih je fondova izdvojeno 400 tisuća eura, a novac je utrošen za financiranje istraživanja infrastrukture, hardver, ali i publikacije i videosnimke, te stručne skupove koji su objedinjavali rezultate projekta.

Partneri projekta su Muzej za umjetnost grada Ravenne, grad i provincija Ravenna, provincija Ferrara, fakultet za zaštitu kulturnih dobara u Ravenni, filozofski fakultet u Bologni, institut za zaštitu kulturnih dobra za regiju Emilia Romagna, Grad Poreč, Ministarstvo kulture RH, Uprava za zaštitu kulturne baštine - konzervatorski odjel u Puli, Ured u Poreču i Zavičajni muzej Poreštine.

V. HABEREITER



Mobilna verzija članka

Oglasi