Prekjučer je pored Zemlje, na udaljenosti od 72.000 kilometara, proletio asteroid DD45 veličine sportske dvorane. Njegovo je kretanje uočeno prije godinu dana i bilo je jasno da neće predstavljati opasnost za Zemlju.
Potencijalni sudar sa Zemljom donio bi crni scenarij jer asteroid takve veličine i brzine predstavlja snagu tisuću atomskih bombi: raspadom u Zemljinoj atmosferi uništio bi tisuće kvadratnih kilometara. Međutim, kad bi udario u tlo, posljedice bi bile mnogostruko teže. Međutim, poznati hrvatski astronom Korado Korlević u šali kaže: »Pula bi se izvukla kada bi asteroid udario u centar Istre.«
Poznati primjer katastrofalnog udara je onaj iz 1908., kad je asteroid slične jačine pao u Rusiji, točnije u Tunguziji. Prilikom njegove eksplozije uništeno je drveće u krugu od 30 kilometara, a prozori i vrata popucali su u 65 kilometara udaljenom mjestu. Na pitanje koliki su izgledi da se takvo što dogodi u budućnosti, Korlević odgovara: »Postoje male šanse da 2029. kraj Zemlje prođe deset puta veći asteroid Apophis. Problem bi bio kada bi se takav objekt sudario sa satelitom. Taj bi mu incident poremetio putanju pa bi zbog toga postao potencijalno opasan na njegovom povratku 2036.«
Kada bi takav asteroid udario u Tihi ocean, moglo bi stradati deset milijuna ljudi, ali s obzirom na to da znamo za njegovo postojanje, najcrnji scenarij mogao bi se izbjeći - prije njegovog udara u Zemlju iselili bi se stanovnici iz ugroženih regija.
Uz stalni napredak znanosti, minimalne šanse za udar asteroida postaju još manje jer će se sustav za uočavanje takvih objekata u međuvremenu dodatno razviti. Istodobno, unaprijedit će se i »svemirska straža«, postojeći sustav obrane od takvih opasnosti, optimistično će Korlević.
N. VUJAČIĆ