Početna
Ponedjeljak, 23.Prosinca 2024 (04:12:52) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Izum koji pomaže u oživljavanju

Istra, 16.02.2010.
(Izvor:Glas Istre)Link
Pritiskač i mobitel
Pritiskač i mobitel

Voditelj pazinske Hitne medicinske pomoći dr. Ivor Ković nedavno je osmislio novi način reanimacije pacijenata koji bi mogao globalno poboljšati rad hitnih službi i potencijalno spasiti živote stotine ljudi.

Izumio je svojevrsni reanimacijski pritiskivač kojim se pri masiranju srca obuhvaća šira površina prsa no kod masiranja rukama, što prema nekim medicinskim istraživanjima povećava šanse za oživljavanje, kaže dr. Ković, inače Riječanin. Upotrebom takvog pomagala, u kojem su ruke u prirodnom položaju, reanimator se mnogo manje umara, a to poboljšava kvalitetu oživljavanja.

No, glavna vrijednost ovog izuma je u tome da se u utor pomagala umeće mobitel (ili gadget) s akcelerometrom koji pri srčanom arestu zvukom i slikom korigira masiranje do optimalnog ritma i snage. Radi se o aplikaciji službenog naziva Pocket CPR koju je prije pola godine na tržište izbacio farmaceutski div Zoll, a koja se instalira u napredne mobitele kao što je iPhone. Aplikacija se zasad koristi samo za vježbanje, ali bi je uskoro američka agencija FDA trebala odobriti za javnu upotrebu.

Pritiskač i mobitel
Voditelj pazinske Hitne službe

"Čak i nama liječnicima teško je odrediti optimalni ritam od stotinu pritisaka u minuti i dubinu od četiri do pet centimetara, pa ovakav uređaj ispravlja brojne greške", kaže dr. Ković dodajući da su se mnogi liječnici iznenadili uvidjevši da su dosad nepravilno reanimirali osobe sa srčanim arestom.

Tvorci aplikacije iz tvrtke Zoll zamislili su da se tijekom reanimacije gadget drži između prekriženih ruku što je dosta nespretno i umara, pa je lucidni dr. Ković izmislio novi i lakši način reanimacije. Grubi, ali funkcionalni prototip reanimacijskog pritiskača hitro mu je izradila riječka tvrtka Noven, pa je već stigao pokrenuti intelektualnu zaštitu patenta i same ideje.

"Već su mi se javili za patent zainteresirane tvrtke iz Hrvatske i svijeta, ali me začuđuje slab interes hrvatskih liječničkih institucija", kaže dr. Ković. Ovih su ga dana zvali i novinari iz Francuske i Španjolske, a za izum dobiva upite i od kolega liječnika iz Bugarske. (A. DAGOSTIN)



Mobilna verzija članka

Oglasi