Međunarodni muzikološki skup "Iz istarske glazbene riznice" u organizaciji katedre Čakavskog sabora za glazbu koji se održava već sedmu godinu otvoren je u ponedjeljak na pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile u sobi Slavka Zlatića, skladatelja, dirigenta, etnomuzikologa i glazbenog pedagoga.
Razlog odabira Zlatićeve sobe stogodišnjica je rođenja tog svestranog glazbenika i pedagoga, a muzikološki skup otvoren je prigodnom izložbom za koju su se pobrinule Mirna Marić i voditeljica knjižnice na sveučilištu Marija Pettener Lorenzin.
Teme skupa bile su Zlatićev život i rad te naslovna tema "Iz istarske glazbene riznice". Program prvog dana završen je koncertom u svečanoj dvorani Tone Peruško Sveučilišta Jurja Dobrile naziva "U čast Slavku Zlatiću", no osim 100. obljetnice njegovog rođenja na koncertu su se slavile i 130. obljetnica rođenja Ivana Matetića Ronjgova i 100. godišnjica rođenja Josipa Kaplana.
"U povijesti hrvatske glazbe 20. stoljeća Slavko Zlatić upisan je kao pripadnik kruga predstavnika nacionalnog glazbenog smjera kojemu je dao veliki i izniman umjetnički prinos", istaknuo je Branko Radić (Pula) govoreći u utorak u Sovinjaku, na drugom dijelu skupa, o orkestralnim partiturama Slavka Zlatića u izdanju Katedre Čakavskog sabora za glazbu.
U Zlatićevu rodnom mjestu, na skupu koji je Katedra Čakavskog sabora za glazbu Novigrad posvetila 100. godišnjici njegova rođenja, govorila je i Lucija Konfic (Zagreb) koja se pozabavila katalogizacijom ostavštine Slavka Zlatića.
"Zlatićeva ostavština raspršena je na više lokacija, a u današnje vrijeme brzog protoka informacija važno je da se okupi na jednom mjestu, da se napravi digitalna verzija da bi izvođači brže došli do podataka gdje mogu naći neke note i, što je najvažnije, da se Zlatićeve skladbe počnu malo više izvoditi", rekla je Konfic.
Ruža Bonifačić, etnomuzikologinja iz Instituta za etnologiju i folkloristiku Zagreb, pripremila je predavanje o Zlatiću kao istarskom i hrvatskom glazbenom fenomenu te rekla da ga se može promatrati iz više motrišta - kao rodoljuba, zaljubljenika u rodnu Istru, vrhunskog intelektualca, skladatelja, pedagoga...
Ingrid Pustijanac (Cremona) pripremila je izlaganje o elementima suvremenog skladateljskog izričaja u Zlatićevu orkestralnom djelu Pazinska zvona, Mirjana Veljović (Medulin) govorila je o elementima istarsko-primorskog glazbenog folklora u Pjesmi i plesu Slavka Zlatića, Luigi Donora (Torino) o glazbenom izričaju Slavka Zlatića, Marija Crnčić-Brajković i Rosanna Biasiol Babić (Pula) o Istri u instrumentalnim djelima Slavka Zlatića - integriranoj nastavi u prva tri razreda osnovne škole, a Ivana Paula Gortan-Carlin (Novigrad) o fragmentima iz Zlatićeve ostavštine.
U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici osnovne i srednje glazbene škole Ivan Matetić Ronjgov iz Pule, a sudionike skupa pozdravio je istarski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica. (B. VINCEK, G. ČALIĆ ŠVERKO)