Svjetski dan srca se posljednjih 10 godina obilježava posljednje nedjelje u rujnu. Glavni mu je cilj upozoravati čovječanstvo da su bolesti srca i moždani udar vodeći uzroci smrtnosti u svijetu, a svake godine odnose 17.2 milijuna života. Zajedno sa svojim članicama, Svjetska kardiološka federacija širi spoznaje da se najmanje 80% prijevremenih smrti od bolesti srca i moždanog udara može izbjeći ako su otklonjeni glavni rizični čimbenici, posebice duhan, nezdrava prehrana i tjelesna neaktivnost.
Budući su prema podacima Gradske slike zdravlja Grada Poreča vodeći uzroci smrtnosti u Gradu Poreču i Istarskoj županiji upravo bolesti cirkulacijskog sustava, Zdravi grad Poreč je u utorak 28. rujna organizirao predavanje pod nazivom „Srce i debljina – prijetnje i posljedice“ koje je održao dr. Bogdan Radaković, specijalist internist.
Predavanje je sa zanimanje slušalo mnoštvo građana Poreča, a dr. Radaković je na svima razumljiv način prisutnima približio spoznaje o rizičnim faktorima koji uzrokuju nastanak bolesti srca i krvnih žila, te naglasio značaj osobnog angažmana i pravovremenog uklanjanja onih rizika na koje voljno možemo utjecati. Naglasio je da su rizici za kardiovaskularne bolesti povišen krvni tlak, fizička neaktivnost, povišen šećer u krvi, povišen kolesterol, povećana tjelesna težina, loše prehrambene navike, stres, itd.
Dr. Radaković je predložio nekoliko zanimljivih savjeta kako bismo svoje srce što duže održali zdravim:
NA RADNOM MJESTU:
Zaključak ovog zanimljivog i korisnog predavanja jest da malim korekcijama naših životnih navika možemo uvelike doprinijeti zdravlju našeg srca i živjeti duže i kvalitetnije!
Pripremila: MARIJANA RAJČEVIĆ, psihologinja - Zdravi grad Poreč