Početna
Petak, 1.Studenog 2024 (17:27:37) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Osvrt na 9. Međukulturalni trening-seminar iz psihodrame u Zadru i psihodrama u Poreču

Zdravlje, 20.10.2010.

U Petrčanama kraj Zadra je od 7. do 10.10.2010. održan 9. Međukulturalni trening-seminar iz psihodrame. Voditelji su bili poznati i priznati stručnjaci psihoterapeuti psihodramske orijentacije iz Britanske psihodramske asocijacije Peter Hayworth i Susie Taylor, iz KIVUNIM instituta za psihodramu i grupni rad- Izrael g. Oded Nave, iz Instituta za psihodramu Srbije g. Vladimir Milošević i drugi koji su se priključili aktivnom radu i treningu sa supervizijom.

Seminar je bio konstruiran kao niz međusobno nadopunjavajućih radionica i scenskih nastupa koji su uključivali elemente sociodrame i psihodrame.

Bio je preko 55 učesnika koji su stigli iz Slovenije, Izraela, Makedonije, Kosova, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i drugih zemalja. U radu skupa sudjelovali su psihijatri, psiholozi, liječnici raznih specijalnosti, socijalni radnici, prosvjetni radnici, defektolozi, radni terapeuti te osobe koje se školuju za psihoterapeuta iz terapijskog oblika psihodrame- psihodramatičara.

Međukulturalno okruženje doprinijelo je razmjenjivanju znanja i spoznaja, a odvijalo se u pozitivnom okruženju njegovanja psihoterapijske etike, poštivanja općih moralnih i humanih principa rada s osnovnim motom dobronamjernosti u radu. U radu psihodramom mora se moći poštivati integritet drugih osoba, imati empatijskog kapaciteta, te biti komunikativan i imati sposobnost preuzimanja stanovitog rizika.

Od dvadesetih godina 20. stoljeća, odklad postoji pa do danas, psihodrama se ponajviše rabi u dijagnostičke, edukativne i terapijske svrhe. Putem igre, na vrlo osebujan način psihodrama može biti alat za stjecanje uvida u osobne intrapsihičke konflikte te put kojim će osoba u sigurnom okruženju psihodramske grupe sama pronaći rješenje svojih vlastitih problema. Najnovija edukacijska psihodramska iskustva govore i o tome da se tehnike vođenja psihodrame sa školske, obrazovne i kliničke sfere sve češće pomiču i na druga područja primijenjene psihologije, a posebice na organizacijsku psihologiju u marketingu i koordinaciji ljudskih potencijala.

Sve veća popularnost scenske psihoterapije u svijetu te nužnost razvoja novih psihologijskih i psihoterapijskih vještina u mnogim područjima ljudskog djelovanja već danas postaju temelj individualne potrebe za daljnjim osobnim razvojem.

Zato i nije slučajno da se naša sugrađanka Jasenka Korlević, koterapeut u psihodramskom procesu, odlučila da od 20. listopada ove godine u Poreču stvori mogućnost rada sa ljudima koji žele istražiti svoje ja u odnosu sa partnerom/partnericom, bilo da jesu u vezi, ili su van veze, u želji za vezom, ili …

A sve to zato što psihodramom možemo

  • steći nova saznanja o različitim aspektima partnerskih odnosa;
  • istražiti ljubav, sreću, zadovoljstvo, ljutnju, sram, ljubomoru, tugu, strah. ..;
  • razbiti začarani krug predrasuda, stereotipa, zabluda o partnerskim odnosima;
  • načiniti (možda čak i prvi) korak ka poboljšanju komunikacije sa partnerom;
  • odgovoriti sebi na pitanje zašto još uvijek nisam u partnerskom odnosu, što mi treba i što mi nedostaje;
  • istražiti svoje unutrašnje otpore u vezi sa  partnerskim odnosima;
  • razviti osjetljivost za skrivene, dvosmislene poruke partnera u komunikaciji i naučiti  prepoznati i izbjegavati igre i manipulacije koje ne želim;
  • otkriti  načine putem kojih biramo partnere i istražiti moguće postojeće modele po kojima pronalazim partnere i mnogo drugoga

 

Dr.med. Slavica Ezgeta , specijalist opće medicine, konzultant za mentalnu zaštitu djece i adolescenata



Mobilna verzija članka

Oglasi