Početna
Petak, 1.Studenog 2024 (19:22:17) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Porečki osnovci intervjuirali roditelje, susjede i poznanike na temu pušenja

Zdravlje, 30.05.2011. (16:44)

Zdravi grad poreč je u suradnji s Osnovnom školom Poreč povodom Svjetskog dana nepušenja 31. svibnja proveo prigodnu aktivnost u okviru koje su učenici od 5. do 8. razreda, svojom slobodnom voljom intervjuirali svoje roditelje, susjede, poznanike … Pokušali su saznati nešto o njihovim zdravim i manje zdravim životnim navikama.

Željeli su od svojih ispitanika doznati da li puše, jesu li ikada pušili, koje su bolje izbore mogli učiniti iz današnje perspektive i najzad, ako im je to uspjelo, kako su prestali pušiti.

Evo pet izdvojenih radova na tu temu. Zdravi grad Poreč zahvaljuje svim učenicima koji su se uključili u prigodnu aktivnost i uputili svoje intervjue te poziva građane Grada Poreča da ih, ukoliko pripadaju skupini aktivnih pušača, s pažnjom pročitaju i donesu dobre odluke za sebe i svoje obitelji !

Zdraviji sam i uštedio sam malo bogatstvo

Prilikom donošenja zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima smatralo se da će se broj pušača smanjiti, no to se nije dogodilo. Mnogi lokali nisu proveli taj zakon u potpunosti. Ljudi sve više obolijevaju od bolesti uzrokovaniH pušenjem, ponajviše od raka pluća. U sljedećem ćete iskazu čuti mišljenje jednog uglednog hrvatskog građanina.

Pušite li?
Hvala Bogu, više ne. Pušio sam u mladosti, no bio sam se razbolio, te odonda nisam zapalio cigaretu.

Jeste li dugo pušili?
Nažalost jesam, počeo sam pušiti vrlo mlad zbog uklapanja u društvo. Prvi sam put probao cigaretu s 15 godina, ponudila mi ju je cura koja mi se veoma sviđala, te sam prihvatio kako ne bih ispao «luzer.» U početku sam pušio malo, ali onda sam počeo izlaziti i pušiti sve više i više.

Kakvo je Vaše mišljenje sada, a kakvo je bilo prije o pušenju?
Tada nisam mislio ništa loše o pušenju kao ni većina mladih, nije mi smetalo kad je netko pušio u mojoj blizini. Onda nisam razumio ljude kojima je to smetalo no sada ih razumijem u potpunosti. Sada znam koliko je pušenje štetno za zdravlje, ali i za ljepotu (žuti zubi i prsti...).

Kada ste prestali pušiti?
Prestao sam pušiti kad sam imao 34 godine. Dobio sam upalu pluća i proveo 2 tjedna u bolnici. Od onda niti pijem niti pušim, bavim se sportom te se zdravo hranim.

Je li Vam još uvijek teško odbiti cigaretu?
Nije mi nimalo teško jer čvrsto stojim pri svojoj odluci.

Imate li što reći za kraj?
Rekao bih da sam zahvalan tome što više ne pušim, jer sam zdraviji, a i uštedio sam malo bogatstvo. Preporučio bih ljudima da izračunaju koliko novaca potroše godišnje kupujući kutije i kutije cigareta na kojima piše «Pušenje ubija.»

Intervjuirala: Sara Rešetar, 7.c OŠ Poreč

Pušenje je moja prošlost

Pušenje duhana jedna je od najvećih ovisnosti današnjeg doba. Osim što pušenjem štetiš sebi, štetiš i drugima. Oko 93% djece su pasivni pušači. Računa se da svaka popušena cigareta skraćuje pušačev život za 14 minuta, ali unatoč tome i danas je veliki broj pušača. Upravo o toj temi razgovarala sam sa svojim susjedom.

Ja: Na početku ove priče o poroku koji nas prati, možete li nam reći zašto i kako ste zapalili svoju prvu cigaretu?
On: Kada si mlad, pokušavaš se uklopiti u društvo, a često to ima cijenu. Baš zbog tog razloga sam zapalio svoju prvu cigaretu, i danas sa sigurnošću mogu reći da mi je to bila najveća greška u životu.

Ja: Jeste li vi onda bili upoznati s bolestima koje donosi pušenje, kao što je rak bubrega, ždrijela, grkljana, pluća i leukemija? Ako jeste, zašto ste onda nastavili?
On: Da, bio sam upoznat sa svim time, ali uvijek me nešto ponovno vuklo tom poroku. Pomoću cigarete rješavao sam se stresa i straha. Mnogi pušači, među kojima sam bio i ja, misle kako neće baš njih zahvatiti bolest i zanemaruju savjete bližnjih, sve do onog dana kad se razbole, ali tada je već kasno.

Ja: A jeste li isprobali neke načine odvikavanja?
On: Naravno da jesam, ali prije nego se odlučite na to morate biti odlučni i čvrsti u svojoj odluci, ako ne, ništa od toga. Isprobao sam razne načine, a najučinkovitija je bila hipnoza.

Ja: Jeste li i danas pušač?
On: Nisam, nakon dugotrajne borbe uspio sam se izliječiti od te ovisnosti

Ja: Imate li i danas ponekad želju da zapalite?
On: Pa...U prvo vrijeme sam zapravo jako teško boravio u istom prostoru s pušačem, jer me vukao miris cigarete, no s vremenom mi je cigareta jednostavno prestala biti zanimljiva. Danas žalim za svakim trenutkom uživanja u njima.

Ja: Što bi poručili mladim ljudima koji tek imaju priliku izabrati: «Pušiti ili ne pušiti?»
On: Želim reći da svaki porok ima fazu kratkotrajne ugode, no za cigarete mogu sa sigurnošću reći da ta ugoda nije vrijedna svih problema koje pušenje nosi. Postoji bezbroj aktivnosti kojima se možete baviti i biti sretni i bez cigareta. Ja sam isprobao golf, te se tako već nekoliko godina svake nedjelje družim sa svojim društvom, provodeći vrijeme u prirodi - što sve zajedno vodi zdravom načinu života.

Zbog posljedica pušenja svake godine umre nekoliko milijuna ljudi. Ljude je potrebno svakodnevno educirati i upoznavati s drukčijim oblicima razonode. Nadam se da će se u skorije vrijeme broj pušača smanjiti

Intervjuirala: Vanessa Delač, 7.c OŠ POREČ

Želio sam da živiš i rasteš u zdravom okruženju (Intervju s bivšim pušačem (mojim tatom))

Razlozi zbog kojih mladi počinju pušiti najčešće su isti: radoznalost i želja da se prave važni. Razlozi zbog kojih se prestaje pušiti su različiti.

Do ovisnosti o cigareti dolazi brzo. Iako je već i nama djeci štetnost pušenja dobro poznata, pušači se tješe da ih cigarete smiruju, da im podižu koncentraciju i raspoloženje. Nadaju se da će upravo njih mimoići sve štetne posljedice ove ovisnosti.

 moj tata izabrao je nakon dugog niza godina ovisnosti o cigareti - ne pušiti. A razlog tom zdravom izboru bila sam ja.

 Kada si počeo pušiti i zbog čega?
Počeo sam pušiti sa 16 godina kako bih izgledao „odraslije".

 Što ti je pušenje značilo?
Imao sam rituale - uz cigaretu sam pio kavu, opuštao se, razgovarao...

 Jesi li znao da je pušenje štetno?
- Da, ali nisam osjećao posljedice, valjda jer sam bio mlad.

 Koliko si dnevno pušio cigareta i koliko je to bilo novaca?
Pušio sam kutiju, dvije dnevno, a pušio sam skupe cigarete.

Ako računamo da sam pušio 25 godina, u kojima sam dnevno trošio recimo oko trideset kuna, izračunaj koliko je to kuna.
To je 25 godina puta 365 dana puta 30 kuna - ukupno 273.750 kuna. Pa to je cijelo bogatstvo.

Što si sve mogao napraviti ili kupiti za taj novac?
 Kad tako razmišljam, mogao sam kupiti jedan mali stan, dva-tri automobila, i još mnogo toga...Mogao sam i štedjeti, pa bih sada imao manje novčanih briga.

Kada si i zašto prestao pušiti?
Prestao sam pušiti prije jedanaest godina. Znao sam da je štetno za zdravlje. Počeo sam osjećati posljedice. Puno sam kašljao, otežano sam disao. Najveći razlog prestanka pušenja bio je što je mama bila u drugom stanju s tobom i želio sam da živiš i rasteš u zdravom okruženju.

 Drago mi je što sam ja bila važan razlog tvog prestanka pušenja. Što danas misliš o pušenju?
Pušenje pruža zadovoljstvo, ali je iznimno štetno po zdravlje. Ne osuđujem pušače, jer razumijem njihovu potrebu za cigaretama, to je njihov osobni izbor. Ako pušenjem štete drugima to osuđujem.

Za kraj - poruka tate svojoj kćeri ...
Htio bih da ti nikada ne zapališ cigaretu. Brinem o tebi, pušenje je iznimno štetno i očekujem da zdravo živiš.

Intervju vodila Maja Jugovac, V. raz. OŠ Poreč

Prestati pušiti bar na jedan dan... - Intervju s pušačem (mojom susjedom)

 Postoje osobe koje mi djeca jako volimo i istovremeno mnogo brinemo o njima. Brinemo jer znamo da ugrožavaju zdravlje nekim svojim postupcima. Tako odrasli znaju da je pušenje štetno za zdravlje, ali ne mogu ili ne žele odreći se te ovisnosti.

Možda ovaj razgovor povodom Svjetskog dana nepušenja potakne moju dragu susjedu na razmišljanje kako prestati pušiti. Bar na jedan dan - za početak!

Kada ste počeli pušiti i zašto?
Počela sam pušiti u drugom razredu srednje škole jer sam bila u društvu pušača, iz radoznalosti, te osjećaja važnosti koji sam mislila da na taj način imam.

Koliko ste dnevno potrošili na cigarete?
Prije sam pušila puno više, a otkad je na snagu stupio Zakon o zabrani pušenja (prije oko dvije godine) u zatvorenim prostorima pušim mnogo manje, odnosno pet-šest cigareta dnevno. To je oko deset kuna dnevno.

Koliko je to sveukupno kuna i što bi ste za taj novac mogli kupiti ili imati?
Pa to je oko 91 tisuću kuna! Za te novce bih mogla imati jedan dobar auto.

Znate li koliko je pušenje štetno za vas i za druge?
Da, svjesna sam toga i ljutim se na sebe što se ne mogu riješiti te ovisnosti ali nastojim ne ugroziti druge dimom i smanjiti količinu cigareta dnevno. Svjesna sam i zdravstvenih problema.

Imate li ili ste imali zdravstvenih problema vezanih uz pušenje?
Ponekad teže dišem, imam problema s tlakom, a jednom sam zbog prevelike količine duhana u tijelu imala trovanje.

Govori li se u javnosti dovoljno o štetnostima pušenja?
Mislim da se dovoljno govori o tome. Škole i naš Grad Poreč imaju programe prevencije - sprječavanja ove ovisnosti, a na televiziji se ne reklamiraju cigarete. Jedino mi smeta što se ne provodi Zakon o zabrani prodaje sredstava ovisnosti maloljetnim osobama.

Imate li kakvu poruku za kraj?
Bolje spriječiti nego liječiti.

Ima mnogo aktivnosti koje možemo raditi umjesto pušenja, primjerice - trčati, plesati, šetati, čitati, pjevati... a bolje je i ništa ne raditi nego pušiti.

Intervju provela Maja Jugovac, V. raz. OŠ Poreč

Hvala na pitanju, ne pušim! - Intervju s nepušačem (mojom mamom)

Ja: Jesi li ikada pušila ?
Ona: Ne, nikada nisam pušila.

Ja: Kako si se kroz odrastanje uspjela potpuno oduprijeti cigaretama?
Ona: Zapravo jednostavno, valjda mi je pomagalo to što sam i kao mlada osoba imala izgrađen stav o tome što za mene nije dobro. Nisam dozvoljavala da me nešto izvan mene kontrolira, bilo mi je nezamislivo da panično tražim kutiju cigareta i ovisim o tih nekoliko dimova, mogla sam se odlično zabavljati i bez cigareta, nije mi trebala da bi mi dala privid sigurnosti i odraslosti, osim svega bila sam alergična i nije mi trebalo ništa što mi je još otežavalo disanje...

Ja: Kako si uspijevala odbiti cigaretu kada su ti je u društvu nudili?
Ona: Vrlo jednostavnom rečenicom „Hvala, ne pušim" koju bih izgovorila odlučnim tonom , očito se iz nje razumjelo da je pušenje nešto što ne želim. Nakon tog odgovora ista mi osoba više nije prilazila s tim pitanjem. Zapravo je sasvim jednostavno, samo treba jasno odbiti!

Ja: Kako se osjećaš u društvu pušača?
Ona: ne osjećam se dobro, smeta mi dim, smrdi mi u zatvorenom prostoru, izbjegavam druženje s pušačima u zatvorenom.... Zanimljivo, dim uvijek putuje prema ne pušaču i zaista smeta!

Ja: Jesu li po tvom mišljenju pušači korektni prema ne pušačima?
Ona: Nisu najčešće baš korektni, žele pušiti kad god odluče i gdje god se nalaze. Ne obaziru se previše na štetu za zdravlje nepušača u svojoj blizini. Potpuno podržavam zakonsku regulativu o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima.

Intervjuirao: Toni Čuš, 8.b OŠ Poreč

Intervju s pušačem

-Dobar dan!
-Dobar dan!

-Vi ste pušač?
-Na žalost, jesam...

- Zašto ste se odlučili za pušenje?
-Nisam to planirao, ali kad je čovjek mlad, ne razmišlja o posljedicama.

-Kada ste počeli pušiti?
- Sa 17 godina.

-Zažto baš tada?
-Pa, puno mojih prijatelja je pušilo i to mi je izgledalo jako fora te sam i ja htio izgledati odraslo.

-Da li ste svjesni posljedica?
-Itekako!

-Imate li smetnje zbog pušenja i koje?
-Naravno, neugodni zadah, loš ten, kašalj, nemam puno snage i brzo se umaram.

-Koliko cigareta dnevno pušite?
-Jednu kutiju, točnije 20 cigareta.

-Da li ste ikad pokušali prestati?
-Jesam ali neuspješno.

-Zašto je tako teško prestati pušiti?
-Zato što nikotin stvara ovisnost i kad ne pušim stalno sam nervozan i gladan.

- Bojite li se raka pluća?
-Da, ali nedovoljno kad još nisam prestao pušiti.

-Što biste poručili mladim ljudima?
-Poručio bi im da nikad ni ne probaju jer se toga poroka jako teško odvikneš!

-Hvala vam lijepa i želim vam da i Vi jednog dana možete reći da ste nepušač.

Mauro Staver, 5.c, OŠ Poreč



Mobilna verzija članka

Oglasi