Početna
?etvrtak, 26.Prosinca 2024 (19:42:12) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Rezultati prvog generacijskog obuhvata učenika Poreča programom socijalnog i emocionalnog učenja

Zdravlje, 13.10.2012. (15:00)

U srijedu, 10. listopada 2012. u velikoj Vijećnici Grada Poreča okupili su se nositelji i provoditelji prvog generacijskog obuhvata svih učenika 1. razreda OŠ Poreč univerzalnim preventivnim PATHS programom (Promoting Alternative Thinking Strategies).

PATHS program usmjeren je razvoju socijalno-emocionalnih kompetencija djece predškolske i rane školske dobi kojim ona usvajaju učinkovite alternativne odgovore i rješenja za razne situacije, smanjuju broj agresivnih odgovora, uče nenasilno rješavati sukobe i kompetentno reagirati u odnosu s vršnjacima. Njegova učinkovitost bazirana na dokazima pokazala se u brojnim studijama implementacije PATHSA diljem svijeta.

Zamjenica gradonačelnika Nataša Basanić Čuš pozdravila je nositeljicu projekta za RH, profesoricu Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta (ERF) iz Zagreba, dr.sc. Josipu Bašić i njezin tim znanstvenih novakinja, pročelnicu županijskog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, Sonju Grozić Živolić te posebno ravnatelja, stručnu službu i učiteljice OŠ Poreč koji su omogućili operativno i stručno provođenje PATHS programa među porečkim prvašićima.

Osnovne škole iz Poreča i Labina su sa ukupno 4 razreda osigurale prvu pilot primjenu PATHS-a za Republiku Hrvatsku u periodu od 2006.-2010. godine. Učiteljica Zlata Katana Martić provela je prvi predpilot dok su učiteljice OŠ Poreč Lorena Beaković i Snježana Štifanić prve učiteljice koje su kroz pilot projekt provele čitavu generaciju učenika od 1.-4. razreda i osigurale sa još dvije labinske učiteljice prilagodbu PATHS programa za hrvatske uvjete.

Time su dvije porečke učiteljice, uz još dvije labinske, prve stekle status učiteljica osposobljenih za realizaciju PATHS-a u RH i provođenje dijelova edukacija usmjerenih drugim učiteljima koje ulaze u isti proces. Temeljem prvih pozitivnih pokazatelja po realizaciji pilot projekta, u školskoj godini 2011./2012. realiziran je prvi generacijski obuhvat svih prvih razreda porečke OŠ (7 razreda, 136 učenika) u suradnji ERF-a, Osnovne škole Poreč, Grada Poreča i njegovih stručnih timova iz oblasti prevencije te Istarske županije. Program za jednu generaciju učenika traje od 1. do 4. razreda.

Poreč se za PATHS program opredijelio temeljem dugogodišnjih nastojanja da se u zajednici prepoznaju rizici za rast i razvoj djece i mladih te nastojanja da osigurava zaštitu kroz sveobuhvatne preventivne programe Zdravog grada, porečkih vrtića i škola te Povjerenstva „Zajedno protiv ovisnosti“. Zatim, temeljem dugogodišnje suradnje porečkih stručnih timova s prof. Bašić koja je najveći autoritet iz oblasti prevencijske znanosti u RH i koja svojim dugogodišnjim radom promiče prevencijsku znanost u nacionalnom okruženju. Nadalje, program je realiziran i u suradnji s Istarskom županijom na projektu IŽ „Zajednice koje brinu kao model prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih“, a u okviru Plana za zdravlje IŽ.

Tim ERF-a je u srijedu u Velikoj vijećnici predstavio prve rezultate generacijskog obuhvata porečkih prvašića koji su potvrdili svjetske spoznaje o učinkovitosti PATHS-a u sferi unapređenja socijalne i emocionalne kompetencije djece. Ispitivanja tijekom realizacije i na kraju programa su pokazala da su se različiti identificirani problemi/simptomi kod djece (emocionalni problemi, problemi ponašanja, hiperaktivnost, internalizirani problemi, povučenost i stidljivost, problemi s vršnjacima, verbalna i neverbalna agresija ..) smanjili nakon provedbe PATHS programa dok su kod simptoma hiperaktivnosti i problema u odnosu s vršnjacima utvrđene statistički značajne razlike nakon provedbe PATHS programa. Porečka djeca su po provedbi programa davala značajno kompetentnije odgovore i rješenja vezano uz reagiranja kod emocije ljutnje te ukupno više kompetentnih rješenja za različite situacije u kojima bi se mogli naći („kad me netko udari reći ću da me to boli i da to ne čini, pitat ću kako bi se on/ona osjećao/la da mu to radim, pozvati ću ga da se zajedno igramo….“). Istovremeno se smanjio broj nekompetentnih rješenja koja su djeca nudila za razne situacije (npr. „Istući ću i ja njega/nju, pobjeći ću…“).

Dobiveni rezultati nakon prvog generacijskog obuhvata u Poreču pokazali su da se radi o programu koji nudi univerzalno osnaživanje za svu djecu te svoj djeci daje „oruđe“ za suočavanje i alternativne odgovore u različitim situacijama u kojima će se tijekom odrastanja naći, a da pri tom budu socijalno kompetentni i asertivni. Vjerujemo da će isti biti poticaj svim sudionicima da se program za porečku djecu nastavi, stoji u priopćenju Zdravog grada Poreč.



Mobilna verzija članka

Oglasi