U periodu od 9.-11. 10. 2014. predstavnici Zdravog grada Poreč sudjelovali su na 19. poslovnom sastanku Hrvatske mreže zdravih gradova (HMZG) i 3. kongresu preventivne medicine u Vinkovcima.
Poslovni sastanak HMZG ove je godine bio utoliko značajniji što je tijekom sastanka održana Izborna skupština za nova tijela HMZG nakon proteklog četverogodišnjeg mandata. Zdravi grad Poreč , ispred kojeg koordinatorica Nataša Basanić Čuš, sudjelovao je u dva uzastopna mandata rada predsjedništva HMZG u periodu od 8 godina. U tom periodu događale su se značajne razvojne promjene u Mreži, donosila se nova strategija razvoja nacionalne mreže zdravih gradova, intenzivno uključivanje u zajedničke projekte s europskom mrežom zdravih gradova te su provedena nacionalna istraživanja potreba ranjivih skupina građana u vrijeme tranzicije. Koordinatorica Zdravog grada Poreč, Nataša Basanić Čuš, na ovogodišnjoj je izbornoj skupštini imenovana u nadzorni odbor Hrvatske mreže zdravih gradova s ciljem praćenja dosadašnjih postignuća Mreže i daljnjeg razvoja ovog značajnog nacionalnog projekta za zdravlje. Prema riječima predsjednika Mreže, dr. Langa predstavnici porečkog projekta značajni su nacionalnoj mreži iz perspektive najbolje lokalno organiziranog ekspertnog tima u hrvatskim uvjetima s neosporno značajnim rezultatima u brizi za zdravlje u zajednici. N. Basanić Čuš je imenovana i nositeljicom projekta evaluacije tj. procjene uspješnosti rada i organizacije hrvatskih zdravih gradova za naredno razdoblje. Na sastanku je predstavljena i nova akreditacija ureda za Europu Svjetske zdravstvene organizacije koja se dodjeljuje HMZG kao punopravnoj članici u Europskoj mreži zdravih gradova i za naredno razdoblje.
Psihologinja, Marijana Rajčević Kazalac je istovremeno sudjelovala u radu 3. Kongresa preventivne medicine kojemu je centralna tema bila „Hrana i prehrana“. Organizatori kongresa, Hrvatski zavod i Hrvatsko društvo za javno zdravstvo, uvodno su iskazali kako gotovo da nema teme koja je u tolikoj mjeri jednostavna i svakodnevna, a istovremeno beskrajno složena i značajna na „duge staze“ , kao što je to hrana. Činjenica je da su uz način hranjenja i vrstu hrane vezani mogući rizici za zdravlje čitavih nacija te opasnosti od bolesti. Uz hranu se vezuju i glad i pretilost, značajni nutrijenti iz hrane ali i razna zagađenja hrane, često se govori o poremećajima hranjenja ... Stoga se na kongresu nastojalo dobiti cjelovitu „sliku nacije“ u ovom važnom javno zdravstvenom području te predstaviti nove projekte, strategije i inicijative vezane uz hranu i prehranu. Porečki program usvajanja zdravih navika hranjenja i redukcije tjelesne težine naziva „Debljina-bolest ili izbor“ izazvao je veliku pažnju, a predstavila ga je voditeljica programa Marijana Rajčević Kazalac. Porečki program je veoma specifičan za hrvatske uvjete iz barem dva razloga:
1. Uključuje u rad multidisciplinarni tim stručnjaka (liječnik, psiholog, nutricionist, kineziolog) koji svaki sa svojeg aspekta sagledavaju problem prekomjerne težine i utječu na usvajanje zdravih navika hranjenja što je rijetko slučaj u programima diljem RH,
2. Program je usmjeren promjeni ponašanja i usvajanju zdravih navika hranjenja kao dugoročnom ishodu za život i zdravlje polaznika programa, a ne kratkoročnom gubitku kilograma koji se u pravilu i redovito brzo nadoknade.
Stručnjaci na skupu uputili su voditeljici mnoga pitanja te iskazali izraziti interes za daljnju suradnju sa Zdravim gradom Poreč na ovom programskom području.(Zdravi grad Poreč/parentium)