Početna
?etvrtak, 2.Svibnja 2024 (08:45:27) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Moj prijatelj ima psa!

Zanimljivosti, 26.12.2014. (08:18) Piše: Rinaldo Kvesić

Sarma, kobasice, janjetina, francuska, tartar, odojak, ombolo, pršut, kozji sir i nešto malo bakalaja od Badnjaka, sve je to bilo na mizi za Božić. I ne samo da se jelo nego je i ostalo tega koliko ćeš'. Da ne vraćamo sve u frižider dali smo Pahulji po malo od svega, neka i ona zna da je blagdan. Iako smo imali najbolju namjeru u želji da se i ona jeno malo' zdebeli, izgleda da joj to i nije najbolje 'sjelo' jer je već tu noć morala nekoliko puta van obavljati veliku nuždu. Ili joj neki od sastojaka nije sjeo, ili smo joj dali previše.

Odlučio sam, već po navici, potražiti savjet od onog prijatelja koji ima psa. Nakon čestitanja i standardne liste želja koje izbiflamo' jedan drugome, prešao sam na stvar. Davati li hranu koju mi jedemo našim psima ili ne?

"Psi su mesojedi, i uvijek će u prirodi izabrati meso ispred svega drugoga što im priroda ponudi na 'meniju'. No ukoliko ga nema – oni neće umrijeti od gladi nego će pojesti i puno toga drugoga, uključujući i strvine, kosti, dozrelo voće i povrće, kao i ostatke naše hrane. Prilagodljivi kakvi jesu, snaći će se i preživjeti i na kruhu i vodi.

Sve je to divno i krasno, no ne zavaravajmo se mišlju da to što ne jedu meso neće ostaviti traga na njihovom zdravlju i općem psihofizičkom stanju. Izbalansirana i adekvatna prehrana nema premca, pa ukoliko želiš psa u dobroj kondiciji moraš dobro razmisliti koji omjer nutrijenata mu je adekvatan i prilagođen uzrastu i aktivnostima. Koliko bjelančevina, masti, vlakana, minerala i čega sve ne?!? S druge pak strane, prevelike promjene u svakodnevnoj prehrani kod pasa mogu uzrokovati probavne smetnje, kao i skratiti njihov životni vijek, umanjiti sjaj i čvrstoću dlake te količinu energije koju ispoljavaju pri svakodnevnim aktivnostima."

Čekaj malo, rekoh, anke prasetinu da joj ne dam?!?

"Uff prijatelju, pogotovo prasetinu ne – jer joj može izazvati probleme s analnim žlijezdama koje su jako bitne u kvaliteti pseće svakodnevice. Ukoliko želiš svome psu da poživi što duže, ili joj kupi visokokvalitetnu pseću hranu – koju nećeš naći u supermarketima po akcijskoj cijeni, ili se spremi na svakodnevno miješanje mesa sa određenom količinom voća, povrća radi vlakana. Meni osobno je praktičnije kupiti veliku vreću hrane jednom mjesečno i znati da mi se pas hrani kvalitetno i adekvatno".

Kako od toliko silnih imena, brandova, reklama te natpisa u kojima svatko od njih tvrdi da je upravo njihova hrana najbolja za psa, pronaći onu koja to zbilja i jeste? Upitah ga.

"Dehidrirana hrana za pse u obliku 'kroketa' pakirana u vrećama ima na sebi deklaraciju. Upravo deklaracija i informacije koje (ne)ćeš saznati iz nje, mogu ti dati do znanja koliko je zapravo kvalitetna hrana koju daješ psu ili tek namjeravaš dati... potraži na ambalaži sastojke od kojih se sastoji hrana. Sastojci bi trebali biti navedeni po redoslijedu količine onoga od čega se u postotku hrana i sastoji, tako da ukoliko je kukuruz na prvom mjestu deklaracije, znajte da je u toj hrani najviše kukuruza pa onda svega ostaloga.

Takvu hranu nikako ne bih preporučio. Obzirom da su psi mesojedi očekuje se da je na prvom mjestu meso, i to da je navedena količina mesa u postotcima te da je jasno navedeno o kojem mesu se radi (po mogućnosti i je li riječ o svježem, dehidriranom ili smrznutom mesu). Nadalje, taj postotak ne bi smio biti ispod 25 % da bi hrana mesojeda bila dostatna. Na drugom mjestu su često žitarice (kukuruz, riža), no bolje je ako nisu. Krumpir i ostalo povrće ima kvalitetniju apsorpciju u organizmu pasa kao drugi sastojak. Na tržištu su inače najskuplje tzv. “Grain free“ vrste hrane koje se odlikuju upravo visokim postotkom mesa i odsustvom žitarica.

Kako i ljudska prehrana koja sve više naglašava važnost prehrane namirnicama niskog glikemijskog indexa tako i nutricionisti zaduženi za istraživanja pseće hrane preporučuju upravo brandove hrane s niskim („Low grain“) ili nikakvim („Grain free“) udjelom žitarica. Osobno preferiram brandove koji koriste kvalitetne namirnice i koji u svojoj psećoj hrani sadrže minimalno jednu trećinu kvalitetnog mesa, s malim udjelom žitarica (ili potpuno bez njih), te koji sadrže voće i povrće, vlakna, te vitamine i minerale i kao takve čine hranu koju moji psi jedu kompletnom..."

Opet je počeo o vitaminima i vlaknima, i piramidi i nutrcionizmu – kao da je počeo o egzorcizmu... dalje ga nisam mogao slušati jer je glupo da ne moren breku dati paštu i salamu. Ako se mora - žrtvovat ću se ja i pojesti do zadnje kosti - vero se nič u škovace vrči neće!

Rinaldo



Mobilna verzija članka

Oglasi