Početna
Ponedjeljak, 23.Prosinca 2024 (17:59:07) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Potrošač ste energije? Poznajete li svoja prava?

EU, 20.02.2015. (07:58) Piše: D. Požarić
Poznajete li svoja prava potrošača energije? (Ilustracija: acdemocracy.org)
Poznajete li svoja prava potrošača energije? (Ilustracija: acdemocracy.org)

-Znatan broj hrvatskih, ali i europskih potrošača energije nije posve upoznat sa svojim pravima. Osim općih prava potrošača zajamčenih europskim zakonodavstvom, od početka otvaranja tržišta opskrbe energijom, Europska unija je definirala skup prava koja uživaju svi građani Europske unije kao potrošači energije. Njihov je cilj pomoći da, među ostalim, potrošači dobiju bolje uvjete nabave energije te da uspješnije prate i upravljaju svojom potrošnjom energije. Prava potrošača energije moraju biti jasno iznesena u nacionalnim zakonima te moraju odražavati odredbe iz europskog zakonodavstva, priopćio je jučer Savez za energetiku Hrvatske koji je u cilju ispravnog informiranja potrošača donio 10 prava potrošača energije koja su zajamčena europskim zakonodavstvom:

1. Strujni priključak

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da vaša kuća bude povezana sa lokalnom električnom mrežom te opskrbljivana električnom energijom.

Vi imate pravo da vaš dom bude priključen na lokalnu električnu mrežu te opskrbljivan električnom energijom. Strujni priključak spaja operater mreže, određen da na vašem lokalnom području upravlja energetskom infrastrukturom (svako lokalno područje ima samo jednog određenog operatera). Uvjeti, pravila i tarife za ovaj priključak nadzirani su od strane Nacionalnog regulatornog tijela u vašoj zemlji. Ovo tijelo također mora nadzirati da lokalni operater mreže osigurava uredno funkcioniranje lokalne infrastrukture.

2. Odabir opskrbljivača

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da odaberete vašeg opskrbljivača te potpišete ugovor sa bilo kojim opskrbljivačem električne energije ili plina u Europskoj uniji koji vam nudi takve usluge.

Iako ne možete odlučiti o određivanju operatera mreže na vašem području, slobodni ste odabrati svog opskrbljivača energijom iz cijelog asortimana opskrbljivača iz Europske unije koji na vašem području nude svoje usluge. Sam operater mreže ne može nuditi opskrbu energijom. U slučajevima u kojima je operater mreže dio veće kompanije koja nudi opskrbu energijom, operater mreže mora imati odvojen vizualni identitet kako se ne bi stvarala zabuna sa kompanijom koja nudi opskrbu. Možete odabrati opskrbljivača električnom energijom ili plinom registriranim u drugoj zemlji članici, pod uvjetom da opskrbljivač svoje usluge također nudi na vašem području te s vama dogovori ugovor.

3. Jednostavna i brza promjena opskrbljivača

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da promijenite vašeg opskrbljivača električnom energijom ili plinom na jednostavan i brz način, bez dodatnih troškova.

Ako odlučite promijeniti vašeg opskrbljivača električnom energijom ili plinom, ta promjena vam neće biti naplaćena. Operater mreže na vašem području mora provesti promjenu unutar 3 tjedna, pod uvjetom da poštujete pravila i uvjete izvornog ugovora (npr. otkazni rok, ugovoreno minimalno trajanje ugovora). Opskrbljivačima nije dopušteno nametati nerazmjerne obveze koje bi sprječavale promjenu opskrbljivača od strane potrošača. Vaš će vam prethodni opskrbljivač poslati završni račun najkasnije šest tjedana nakon što ste promijenili opskrbljivača.

4. Jasne informacije o ugovoru i pravo na odustajanje

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da prije potpisivanja ugovora primite jasne informacije o vašem ugovoru o opskrbi energijom te prethodnu obavijest ukoliko se ugovor na bilo koji način mijenjao, s mogućnošću da ugovor okončate ukoliko ne prihvaćate nove uvjete. Također imate pravo odustati od novog ugovora u roku od sedam dana ako je ugovor zaključen izvan poslovnih prostora opskrbljivača ili sredstvima komunikacije na daljinu (kao što su internet ili telefon).

Vaš ugovor sa vašim dobavljačem (npr. kompanija dobavljača električne energije ili plina kojeg ste odabrali) mora navoditi: naziv i adresu dobavljača; vrstu opskrbe ili usluge, kvalitetu i datum priključka; vrstu usluge održavanja koja se nudi; kako dobiti informacije o tarifama i pristojbama za održavanje; trajanje ugovora, uvjete za obnavljanje, odustajanje ili okončanje; na koje naknade ili povrat novca imate pravo ako opskrbljivač ne ispuni svoje obveze; što učiniti u slučaju pritužbe te način rješavanja sporova.

Vaš opskrbljivač mora vam pružiti ove informacije prije no što potpišete ugovor. Ugovor mora biti jasan i razumljiv te izbjegavati barijere neobuhvaćene ugovorom (npr. pretjerana količina dokumentacije).

Ukoliko je ugovor sklopljen izvan prostorija opskrbljivača (npr. u vašem domu ili radnom mjestu) ili putem uređaja za komunikaciju na daljinu (kao što su Internet ili telefon), možete odustati od ugovora (npr. ako se predomislite) unutar sedam dana od sklapanja ugovora – osim ako tijekom tih sedam dana opskrba energijom već nije počela uz vašu suglasnost.

Ako vaš ugovor dozvoljava opskrbljivaču da mijenja cijene energije, ugovor treba na dovoljno jasan način navoditi iz kojih razloga te sukladno kojoj metodi će se cijene mijenjati. Vaš opskrbljivač vas mora unaprijed obavijestiti o bilo kojim promjenama vezanim uz ugovor ili cijene. Povećanje cijena mora biti komunicirano na jasan i razumljiv način. To mora biti učinjeno ne kasnije od jednog obračunskog razdoblja nakon nastupa poskupljenja. Ukoliko ne prihvaćate nove uvjete ili povećanja cijena, slobodni ste okončati ugovor.

5. Točne informacije o vašoj potrošnji

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da imate pristup točnim informacijama o vašoj potrošnji električne energije i/ili plina i prema tome regulirate svoju potrošnju energije.

Računi utvrđeni na temelju stvarne potrošnje energije moraju vam biti slani dovoljno redovito kako bi vam omogućili da regulirate koliko energije koristite. Vaše je pravo imati na raspolaganju podatke o vašoj potrošnji bez dodatne naplate. Možete dati nalog osobi koja je zadužena za upravljanje podacima da dozvoli pristup tim podacima drugim opskrbljivačima električne energije ili plina te vam to ne može biti naplaćeno.

Imate pravo da vam se osigura cjenovno konkurentan, precizan i zasebni mjerač za električnu energiju ili plin (kao i za gradsko grijanje/hlađenje te toplu vodu) kada se radi novi priključak na novoj zgradi ili kada se zgrada potpuno preuređuje. U drugim se slučajevima pravo na cjenovno konkurentan, precizan i zasebni mjerač primjenjuje, osim ukoliko su prepoznate tehničke ili financijske prepreke na nacionalnoj razini.

6. Informacije o tome kako efikasnije koristiti energiju te o koristima uporabe energije iz obnovljivih izvora

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da budete pravilno informirani o koristima uporabe opreme i vozila koji koriste obnovljivu energiju te budete pravilno informirani o tome koliko energije koristite te kako energiju koristiti efikasnije.

Vaši računi za utrošenu energiju, transakcije i priznanice bi trebali – osim ako vaše nacionalne institucije to utvrde neodgovarajućim – jasno navoditi: trenutno važeće cijene te koliko ste energije utrošili; usporedbu s vašom potrošnjom u istom periodu prošle godine; podatak o tome koga možete kontaktirati kako biste saznali kako uštediti energiju, primjerice organizacije potrošača, agencije za energetiku i slična tijela, uključujući adrese web stranica te, ukoliko je to moguće, usporedbe sa sličnim tipovima potrošača.

Kada kupujete uređaje (kao što su hladnjaci, zamrzivači, perilice rublja, sušilice rublja, perilice posuđa, električne peći, TV, svjetiljke i klima uređaje), imate pravo biti informirani o tome koliko energije ti uređaji koriste i izabrati učinkovitije proizvode. Trgovine moraju prikazati energetsku naljepnicu Europske unije, kao i sažetak proizvoda s detaljnim podacima o svojstvima proizvoda.

Imate pravo biti obaviješteni ili od strane dobavljača opreme ili nacionalnih nadležnih tijela o koristima, troškovima i energetskoj učinkovitosti opreme i sustava koji se koriste za grijanje, hlađenje i proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije.

Vaš dobavljač električne energije mora vam pružiti informacije o mješavini njegovih izvora energije (OIE, nuklearnih, itd.) i njihovog utjecaja na okoliš. Te informacije moraju biti prezentirane na jednostavan i usporediv način.

Također imate pravo biti informirani o tome kako učinkovitije koristiti energiju te o raspoloživim mjerama potpore za korištenje energije iz obnovljivih izvora.

7. Posebne zaštitne mjere za "ugroženu skupinu" potrošača

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da primate odgovarajuću zaštitu, ako prema definiciji nadležnog nacionalnog zakonodavstva pripadate "ugroženoj skupini" potrošača.

Države članice u svojim nacionalnim zakonodavstvima moraju definirati pojam ugroženih potrošača te osigurati postojanje adekvatnih mjera za zaštitu ugroženih potrošača. Države članice imaju određenu fleksibilnost pri definiranju skupine ugroženih potrošača u skladu s vlastitom situacijom, ali moraju poduzeti mjere za rješavanje energetskog siromaštva, te osiguravati visoku razinu zaštite.

8. Jednostavno rješavanje prigovora i sporova

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da podnesete prigovor svojem opskrbljivaču plinom ili električnom energijom te, ukoliko se s vašim prigovorom nije postupalo na vama zadovoljavajući način, da pošaljete svoj prigovor neovisnom tijelu radi jeftine, brze te poštene vansudske pogodbe.

Vaš dobavljač vam mora pružiti informacije o tome kako podnijeti prigovor. Prigovor možete podnijeti svom dobavljaču plina ili električne energije i imate pravo očekivati visoki standard načina kako vaš dobavljač vodi predmet vašeg prigovora. Ukoliko se predmet vašeg prigovora ne vodi na način koji vam je zadovoljavajući, također imate pravo poslati svoj prigovor neovisnom tijelu za vansudsko rješavanje sporova, kao što je energetski pravobranitelj. Ove mogućnosti ne ograničavaju vaše pravo da naknadno pokrenete sudski postupak.

9. Energetski certifikat za vaš dom

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da primate informacije o energetskoj učinkovitosti nekretnina koje želite kupiti ili unajmiti.

Imate pravo biti informirani o energetskoj učinkovitosti nekretnine koju želite kupiti ili unajmiti. Prije nego što potpišete ugovor trebali bi primiti potvrdu o energetskoj učinkovitosti, objašnjavajući kako je nekretnina ocijenjena u smislu energetske učinkovitosti. Potvrda također mora sadržavati preporuke o tome kako poboljšati energetsku učinkovitost vašeg doma.

10. Nacionalno kontakt-mjesto za energiju

Nacionalno zakonodavstvo vam mora jamčiti pravo na to da kontaktirate jedinstveno mjesto u vašoj zemlji gdje možete naći više informacija o ovim pravima.

Unutar vaše zemlje morate imati pristup jedinstvenom kontaktnom mjestu gdje možete dobiti sve potrebne informacije u vezi vaših energetskih prava, važećim zakonskim propisima te kako se učinkovito nositi s bilo kojim sporom s dobavljačem plina ili električne energije.

Vaša prava kao potrošača energije u Europskoj uniji moraju biti navedena u nacionalnim zakonima vaše zemlje.

Nacionalna regulatorna tijela imaju dužnost pomoći kako bi se osiguralo da se prava potrošača poštuju te da su potrošači zaštićeni u skladu s pravom Europske unije.



Mobilna verzija članka

Oglasi