Puls dijagnostika je drevna umjetnost i znanost otkrivanja trenutnog stanja tijela, uma i duše osobe. Ona daje informaciju o stanju doša, tjelesnih funkcija, zdravlja šrota (mikro-cirkulacijskih kanala), a obavlja se pomoću tri prsta koji predstavljaju tri doše: Vatu, Pittu i Kaphu (Prvi prst osjeća Vatu, drugi Pittu, a treći Kaphu.)
U površinskom pulsu svaki prst može prikupiti informacije o svakoj doši. Dubinski puls otkriva genetske informacije i govori o tome kako su ljudi jedinstveni te kako se međusobno razlikuju (prakriti).
Puls dijagnostika je izvrstan način dijagnosticiranja stanja fiziologije, odnosno događanja unutar tijela.
Vata, Pitta i Kapha tri su osnovna čimbenika fiziologije u Ayurvedi (tzv. doše), koji su u stanju ravnoteže odgovorni za održavanje normalnih funkcija u tijelu. Kada su u neravnoteži, stvaraju bolest. Prema njihovim individualnim svojstvima, njihov se poremećaj povećava ili smanjuje.
Svaki psihosomatski temperament ili tjelesna konstitucija pojedinca određeni su sa tri doše (Vata, Pitta, Kapha) u vrijeme začeća. Kada se embrio formira, tjelesna konstitucija ili prakriti je genetski određena i ne mijenja se. Postoji 7 osnovnih konstitucija prema Ayurvedi: Vata, Pitta, Kapha, Vatapitta, Pittakapha, Kaphavata i Vatapittakapha. Svaka pojedinačna konstitucija ima svoju osobnu ravnotežu Vate – Pitte – Kaphe koja označava prirodni poredak.
Bolest nastaje kada jedna ili više doša ispadnu iz ravnoteže a tada se mijenja kombinacija elemenata koji upravljaju psiho-fiziološkim promjenama u tijelu.
Dijagnostički proces teži ka otkrivanju koje doše imaju smanjenu aktivnost, a koje preveliku. Ayurveda uglavnom nudi četiri vrste tretmana - kroz Ayurvedske biljne lijekove, dijetu i kontrolirani životni stil i Pancha Karmu. Ayurvedski lijekovi uglavnom su načinjeni od pudera, tableta, esencijalnih ulja i dr., pripravljenih od biljaka i minerala. Pancha karma se sastoji od raznih ayurvedskih terapija uključujući detoksikaciju, terapijsko čišćenje, regeneraciju tijela i masaže.
Uslijed poremećaja određene doše teško je utvrditi pravo stanje, npr. osoba pitta-kapha konstitucije (prakriti) može imati poremećaj Vate (vrikriti), pa se u skladu s time određuje tretman koji će Vatu dovesti u ravnotežu. Zbog toga se preporučuje konzultacija i puls dijagnostika sa Ayurvedskim liječnikom ili savjetnikom.
Ukoliko želite doznati više o puls dijagnostici, prijavite se na radionicu koju će 23. ožujka 2015. u 20:15 sati održati ayurvedski liječnik Dr. Adwait Tripathi. Radionici prethodi besplatno predavanje o Ayurvedi koje će započeti u 19:30 sati.
Savjete opisane u ovom članku provodite na vlastitu odgovornost uz konzultaciju sa osobnim liječnikom.
Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, alternativna seksologinja i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija