Početna
?etvrtak, 23.Sije?nja 2025 (14:08:38) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Svečano otvoren 9. Festival tolerancije u društvu predsjednice Republike i uz uručenje posebnog priznanja Zlatku Boureku

Kultura, 13.04.2015. (08:11)

Projekcijama filmova «Bečka krv» i «Walesa - čovjek nade» započeo je filmski program 9. Festivala tolerancije nakon što je ispred Grada Zagreba zamjenica gradonačelnika, gospođa Vesna Kusin svečano otvorila Festival u društvu predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar-Kitarović, gradonačelnika Milana Bandića i visokih vjerskih, kulturnih i diplomatskih predstavnika.

Čast otvorenja Festivala pripala je premijeri hrvatskog animiranog filma „Wiener Blut“ (Bečka krv) u produkciji Zagreb filma, a režiserima filma Zlatku Boureku i Pavlu Štalteru predsjednik Festivala g. Branko Lustig i direktorica Nataša Popović uručili su plaketu Festivala tolerancije za doprinos sjećanju na žrtve pod nazivom “Da se ne zaboravi”.

Nakon hrvatskog kratkometražnog animiranog filma uslijedila je projekcija dugometražnog igranog filma «Walesa-čovjek nade», poljskog režisera i oskarovca Andrzeja Wajde koji je poslao video poruku uzvanicima i svim posjetiteljima 9. Festivala.

Uzvanicima je dobrodošlicu uputio g. Branko Lustig, počasni predsjednik Festivala, koji je tom prilikom rekao: “Ovaj Festival je jedini memorijalni spomenik u ovome gradu koji se već devet godina ponavlja da nas podsjeti na sve one naše sugrađane koji su nas prije 72 godine ostavili i nestali u koncentracionim logorima kao što su Jasenovac, Auschwitz. Malo nas je koji smo se vratili, ali želim istaknuti da svi mi preživjeli smatramo svojom dužnošću da vas na to podsjetimo i ne dozvolimo da sjećanja nestanu. Želimo prenijeti mladim naraštajima naše iskustvo. Ispričajmo im kako su u dimu nestali naše majke i očevi, naše sestre i naša braća. Neka pamte i neka ne zaborave, neka ne dozvole da se to ikada više ponovi. Neka uspomenu i sjećanje prenesu na svoje kćeri i sinove te TU istu poruku; NIKADA VIŠE.”

Ovogodišnji program Festivala obilježit će dva povijesna jubileja; 70 godina od oslobođenja Auschwitza i 20 godina od genocida u Srebrenici.

Temu holokausta, između ostalih, obilježit će filmovi: “Colette” - kojim se otvorio filmski program u kinu Tuškanac uz gosta režisera filma g. Milana Cieslara, “U potrazi za mađioničarom” (13.4., kino Europa) , “Korak do slobode – dosje Grüninger” (14.4., kino Tuškanac), “Čovjek koji je spasio Louvre” (18.4., kino Europa) itd.

Sarajevski umjetnik Tarik Samarah Zagrepčane podsjeća na Srebrenicu svojim radom ’1945 – 1995 – 2015′, nazvanim po godinama oslobođenja Auschwitza te gencoidu počinjenom u Srebrenici. Ovaj projekt je postavljen kao izložba na plakatima za vanjsko oglašavanje na mnogobrojnim lokacijama u Zagrebu, od 2. do 18.travnja.

Kroz sedam festivalskih dana bit će prikazano više od 80 igranih, dokumentarnih i animiranih filmova od
kojih izdvajamo Oscarom nagrađeni kratkometražni igrani film “Poziv“(„The phone call”) redatelja Mata Kirkbya i Jamesa Lucasa, „Not Anymore: a Story of Revolution“ redatelja Matthew Van Dykea, film koji je do sada osvojio nevjerojatnih 80 nagrada, „Slobodan pad“(„Free fall“) redatelja Stephana Lacanta i dokumentarni film, pobjednik Sundance Film Festivala, „Alive inside“ redatelja Michael Rossato-Bennetta.

Novitet je prva festivalska retrospektiva i to slavnog mađarskog oskarovca i redatelja Istvana Szabe koji dolazi u Zagreb kao počasni gost Festivala 18.4. na projekciju svog filma „Životna odluka“ („Taking Sides“).

Tijekom festivalskog tjedna bit će prikazana još 2 filma Istvana Szabe i to 17.4. u kinu Europa „Vrata“ (“The Door”); igrani film koji majstorski oslikava odnos dvije žene na različitim društvenim polovima s neponovljivom Helen Mirren u glavnoj ulozi, te 16.4. u kinu Tuškanac film “Mephisto” koji je 1981. dobio Oscara za najbolji strani film.

Osim filmskog programa Festival donosi i bogati kulturni sadržaj koji uključuje izložbe, koncerte, mnogobrojne diskusije, Edukacijska jutra, Festival market (jedinstveno okupljanje predstavnika uglednih domaćih i svjetskih festivala), a izdvajamo Okrugli stol na temu “Dijalog ipak funkcionira – kako kulturni i religijski dijalog formira stabilno društvo u Europi” u suradnji s EUNIC-om koji se organizira 17. travnja od 17 do 19 sati. O ovoj aktualno i važnoj temi diskutirat će međunarodni govornici; Mevludi Arslani (Hrvatska), Jakob Finci (Bosna i Hercegovina), profesor Jose Carlos Carvalho (Portugal), Dr. Ernst Fürlinger (Austrija) i profesor Joseph Maïla (Francuska), a moderator Okruglog stola je profesor Ivo Banac.

Svi filmski programi, radionice i izložbe su besplatne, a samo se ulaz na koncerte plaća.



Mobilna verzija članka

Oglasi