Produkcijom plesnih, vokalnih i instrumentalnih radionica na kojima je nastupalo pedesetak izvođača sa čak tri kontinenta i energičnim koncertom pazinske etno skupine Veja, u subotu je u pazinskom kaštelu zatvoren sedmi TradInEtno festival.
Program u kojem je svatko mogao pronaći ponešto za sebe započeo je produkcijom plesne radionice KoloNaOkolo ispred pazinskog kaštela. Voditeljica radionice Koviljka Marečić ove je godine dvadesetak polaznika naučila plesati hrvatske, makedonske, belgijske i talijanske plesove, za što je imala glazbenu pratnju uživo. Nakon što su se plesačima pridružili i poneki zainteresirani iz publike, program se, sad već tradicionalno, preselio unutar zidina kaštela.
Vokalna radionica pod vodstvom vokalistice Lidije Dokuzović bila je dosad najbrojnija, a u njoj su sudjelovali polaznici iz nekoliko europskih zemalja. Pjesme koje su pripremali bile su uglavnom sa slavenskog govornog područja, složene u tradicijske aranžmane, uz poneku vlastitu obradu. Sudeći po reakcijama publike, odradili su odličan posao.
TradInEtno kamp pod vodstvom Šveđanina Allana Skrobe i Čileanaca Ernesta Calderona i Antonia San Martina činila je mlada ekipa, između 18 i 25 godina. Pokazali su zavidan nivo zajedničkog muziciranja i sigurnosti na pozornici, čime se ne može pohvaliti puno njihovih vršnjaka. Antonio San Martin pokazao je zavidnu sposobnost dirigiranja znakovima, improviziranjem pjesme u datom trenutku, bez da bilo tko od glazbenika unaprijed zna što će se dogoditi.
Za kraj večeri se etno skupina Veja, čiji članovi i organiziraju ovaj festival, popela na pozornicu i odsvirala energičan koncert predstavljajući i neke koje će se naći na njihovom novom albumu. U ispunjenom kaštelu publika je u glas pjevala s Goranom Farkašem, frontmenom Veje, a na pozornici su im se pridružile i djevojke iz vokalnih radionica, članice etno zbora Čipkice, pa su zajedno otpjevali tradicijsku pjesmu “Piero me tocca”.
TradInEtno festival ove je godine trajao devet dana. Na programu su bili koncerti veselog talijanskog tria Brigan, mladog i vrlo talentiranog američkog glazbenika Lona Eldridgea, Južno Američko – Europskog orkestra Ensamble Transatlantico de Folk Chileano, britanske harfistice Stephani West, švedskog instrumentalnog tria Matz, Joachim & Angelica, orkestra mladih glazbenika radionice Ethno Croatia, te folklorne večeri na kojoj su nastupili KUD Panče Pešev iz Kumanova (Makedonija), KUD-a Sot La nape iz Ville Santine (Italija) te domaćina i suorganizatora Folklornog društva Pazin.
Osim spomenutih radionica, održana je i ona pod nazivom “Ples na tavolac”, gdje se pokušalo rekonstruirati starinski običaj gdje je plesni podij, tavolac, bio sagrađen samo za tu svrhu. Ulaz se plaćao, a novac je išao glazbenicima. Pazinski je ples na tavolac ostvaren kao cjelodnevno događanje na kojem su Dario Marušić i Koviljka Marečić uz glazbenu pratnju Marka Pernića, Željka Farkaša i Marina Kranjca učili polaznike zaboravljenim plesovima sjeverne i središnje Istre. Nakon radionice, zabava se nastavila uz gunjce, a završila se posebnim, za tu priliku prilagođenim koncertom etno skupine Veja, koja je u svojem aranžmanu odsvirala pjesme sa plesova na tavolac.
Tijekom dana odvijao se i TradInTrade sajam na kojem su članovi Folklornog društva Pazin imali radionicu pripreme i kuhanja tradicijske istarske tjestenine – fuži, koju su kasnije dijelili svima. Najmlađi su se mogli zabavljati u starinskoj, ručno pokretanoj gondoli, dok su njihovi roditelji mogli istraživati istarsko sađeno i samoniklo bilje, na štandu poznatog supetarca Franka Zgrablića. Štand s istarskim instrumentima imao je izrađivač i restaurator iz Cerovlja Danijel Paulović.
Etnomuzikološki simpoziji trajao je dva dana, a obrađivao je temu “Tradicija – željene i neželjene promjene”. Govornici su prvog dana bili Dario Marušić i Ernesto Calderon (Čile), te Goran Farkaš i Lucie Baloso-Bardin (Francuska) drugog dana. Skoro svaku večer festivala prikazivali su se etno filmovi. Tako su se na repertoaru našli, između ostalih, našli i, u ovim krugovima hvaljeni filmovi Čuvari voćnjaka (The Orchard Keepers) i Funeral Season.
Tijekom devet dana Pazin je zračio glazbom, a u ovom je izvještaju naveden samo dio onoga što se događalo. Glazbenici su zabavljali djecu iz vrtića, nastupali na pazinskoj tržnici, uveseljavali prolaznike na glavnom gradskom trgu, uživali u zajedničkom neobaveznom muziciranju gdje im se svatko mogao pridružiti…
Organizator festivala je udruga TradInEtno koja se bavi očuvanjem i promicanjem kulture i kulturne baštine središnje Istre, stručnim istraživanjem i prikupljanjem starije i novije baštine, oživljavanjem starih običaja, pjesama, plesa te ostalih narodnih umotvorina i rukotvorina. Suorganizatori su Folklorno društvo „Pazin“, te obrt Pro-Music.
Pokrovitelji manifestacije su Grad Pazin, Istarska županija, Upravni odjel za kulturu Istarske Županije, Lokalna akcijska grupa središnje Istre, Etnografski muzej Istre, Muzej grada Pazina, Turistička zajednica Središnje Istre i HDS/ZAMP. (mp/dp)