Početna
Petak, 10.Sije?nja 2025 (16:16:53) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Okrugli stol – Prevencija jučer, danas, sutra

Zdravlje, 15.12.2015. (10:49)

Obilježavajući Mjesec borbe protiv ovisnosti - 2015, u petak 11. prosinca psihologinja Vilma Bednar organizirala je okrugli stol na temu Prevencija – jučer, danas, sutra. Održan je u prostoru Centra za mlade - Poreč, gdje je istog dana otvorena izložba – 15 godina preventivnog djelovanja u TUŠ Antona Štifanića Poreč. Retrospektivni prikaz razvoja preventivnih programa sa izložbe, bio je povod za diskusiju sudionicima okruglog stola, inače predstavnicima relevantnih institucija u zajednici i županiji, koji se bave prevencijom.

Tako su iz Zavoda za javno zdravstvo IŽ prisustvovali – Helena Mitrović i Velimir Todorović, iz županijskog MUP – Alica Rosić- Jakupović i Mile Orešković, dok su predstavnici grada Poreča bili : dogradonačelnica i voditeljica Zdravog grada Nataša Basanić Čuš te Tihana Mikulčić, iz MUP-a PP Poreč – Ivica Vladić i Miler Terzić, iz Centra za socijalnu skrb –Ivana Buda- Stranić , iz prekršajnog suda - Dragica Grujić, a ispred odgojno-obrazovnih ustanova – Vera Kufner, Mirjana Smodek, Gordana Vorkapić – Jugovac,Vesna Baranašić, Tihana Radanović i Petra Andrić.

Cilj je bilo sagledati problem raznih vrsta ovisnosti u vremenskoj perspektivi, analizirajući ključnu trijadu faktora: 1.dešavanja u društvu i zajednici, 2. korisnike preventivnih programa 3. sredstva ovisnosti. Sudionici su iznosili iskustva iz svojih sustava i propitivali međuovisnost navedenih faktora u vremenu, u nastojanju da u skladu sa današnjom fenomenologijom pojavnosti ovisnosti izdvoje daljnje strategije efikasnog preventivnog rada.

Konstatirali su evidentne promjene u ponašanju mladih, pad korištenja teških droga tipa heroina no još uvijek zastupljenost sredstava ovisnosti po tipu amfetamina , porast ranog pijenja i opijanja mladih, ozbiljni problem kockanja i igara na sreću. Zaključili su da se dogodio pomak u ponašanju roditelja koji kao da se mire sa situacijom i nemoći za razliku od ranije aktivnije uloge roditelja i njihove zainteresiranosti za vlastiti angažman, motiviran strahom od ovisnosti vlastitog djeteta.

Zaključili su da su promjene zakonodavnog okvira koje sužavaju prostor sankcioniranja također negativno utjecale na rizična ponašanja mladih uopće. Stručnjaci su uočili potrebu za dodatnim terenskim istraživanjima kako bi se dobili relevantni pokazatelji za djelovanje na svim razinama. Prateći dosadašnje trendove jedno je sigurno, zajednica i regija moraju mobilizirati vlastite snage u suočavanju i suzbijanju kompleksnog problema ovisnosti jer je to jedini pristup koji ovaj ozbiljni problem suzbija i drži u kontroli bez obzira o kojoj se ovisnosti radi. Samo putem sustavnog kontinuiranog rada i praćenja pojavnosti različitih vrsta ovisnosti ali i promjena koje se događaju u društvu mogu se predviđati buduća dešavanja i aktivnosti.

Naredna djelovanja će zahtijevati ne samo interdisciplinarno umrežavanje ustanova, već mobilizaciju većeg broja aktera, kako stručnjaka tako i roditelja i građana, spuštanje preventivnih programa na razdoblje ranog razvoja, a sve u cilju provođenja efikasne prevencije u zajednici koja štiti mlade Poreča. (Vilma Bednar, psihologinja, Nataša Basanić Čuš, psihologinja)



Mobilna verzija članka

Oglasi