Šarene elastične trake osmislio je Japanac Kenzo Kase još prije više od 30 godina, ali su popularnost stekle tek nakon Olimpijskih igara u Grčkoj 2004. godine. Metoda se sastoji od različitih načina ljepljenja raznobojnih elastičnih traka na bolna mjesta po tijelu, čime se poboljšava protok krvi i limfe, mišići se opuštaju i smanjuje se pritisak na živce, pa bol nestaje te se potiču prirodne sposobnosti samoizliječenja tijela.
Najčešće se metoda Kinesiotapinga veže uz rehabilitaciju sportskih ozljeda, budući je upravo preko poznatih sportaša i stekla popularnost, međutim, ona je itekako uspješna kod riješavanja glavobolja, svih vrsta mišićne boli, bolova u donjem dijelu leđa, vratu, ramenima i drugim zglobovima.
Kada se udarimo u neki dio tijela, automatski počinjemo rukom trljati bolno mjesto kako bismo smanjili bol. Trljanjem se stimuliraju mehanoreceptori koji stvaraju „šum" u percepciji boli u mozgu, čime se ona smanjuje. Na tom principu funkcionira i kinesiotaping. Elastične trake konstantno stimuliraju mehanoreceptore (poput dugotrajne lagane masaže) i time umanjuju bol. Istovremeno uzrokuju nabore na koži, koji se šire i skupljaju pri pokretanju, čime potiču limfodrenažu i izmjenu tvari, te tako brže regeneriraju oštećeno tkivo i opuštaju mišiće. Kada je poznato u kojem pokretu dolazi do bolnih stanja, za što je potrebna stručnost i iskustvo, moguće je pravilno postaviti trake na način da maksimalno stimuliraju mehanoreceptore, rasterećuju mišić i stabiliziraju zglob i/ili ligamente. Navedeno dovodi do bezbolnog i funkcionalnog pokreta i bržeg ozdravljenja.
Budući da ne izazivaju alergijske reakcije i ne sadrže farmakološke sastojke, mogu se koristiti i kod trudnica, malih beba i djece. Trudnice često misle kako će morati otrpjeti bol (npr. trudničkog išijasa) kroz cijelu trudnoću, međutim, brojni su primjeri trudnica koje su prema uputama stručnih fizioterapeuta, pravilnim vježbama i laganim masažama u kombinaciji sa kinesiotapingom, osigurale sebi miran i bezbolan period slatkog iščekivanja.
Kod beba i djece kinesiotaping se najčešće koristi pri istegnućima, povredama i u korektivne svrhe. Budući je postavljanje bezbolno, a šarenilo traka djeci privlačno, iskusan fizioterapeut vrlo jednostavno dogovara „suradnju“ s mališanima.
Kako bi primjena i učinak kinesiotapinga bili što svrsishodniji, terapiju ovom metodom mogu provoditi posebno za to izučeni fizioterapeuti i ostali stručnjaci, budući uspješnost liječenja ovisi upravo o pravilnom postavljanju trake na željeni dio tijela.
Zalijepljene trake, ovisno o planu terapije, mogu se nositi i do deset dana. Njihova postojanost i učinkovitost neovisna je o tuširanju i znojenju.
Ukoliko smatrate da bi ove iznimno učinkovite trake mogle i vama pomoći, budite slobodni zatražiti savjet stručnjaka.
Piše Damir Deković
bacc.physioth.
052/415047; 098/625240
fizikalna@materadacentar.hr
www.materadacentar.hr