U Sloveniji je prvi put presuđeno da je ugovor s valutnom klauzulom CHF ništetan, javljaju iz Udruge Franak. Nakon što je u lipnju Viši sud u Mariboru na temelju žalbe tužitelja da valutna klauzula CHF nije poštena te je postupak vratio sudu prvoga stupnja na ponovno odlučivanje, UF doznaje da je donesena i prva prvostupanjska presuda kojom je presuđeno da je kompletan ugovor s valutnom klauzulom CHF ništetan, što je ukratko obrazloženo na sljedeći način:
-ugovorom o kreditu s valutnom klauzulom CHF definiran je pravni posao visokog rizika, u kojemu niti približno nije moguće utvrditi kakva će biti cijena kredita u budućnosti
-banka je znala, i morala je znati da će u budućnosti tečaj CHF-a u odnosu na EURO rasti
-banka je morala znati da su u budućnosti moguće i vrlo su vjerojatne tržišne promjene, kako u gospodarstvu tako i na burzama, koje onda uzrokuju promjene vrijednosti valuta i promjene referentnih vrijednosti za kamatnu stopu
-banka nije dužniku ni na koji način ukazala na sve te rizike i posljedice, zbog čega dužnik nije imao informacije koje bi ga navele na odluku da ne ugovara takav visokorizični kredit.
-Sve navedeno vrlo je slično odnosno jednako je obrazloženju prvostupanjske presude suca Radovana Dobronića, obrazloženju koje kasnije, nažalost, nije prihvaćeno na Visokom trgovačkom sudu, ali niti u reviziji Vrhovnoga suda RH, zbog čega je Ustavni sud RH na temelju ustavne tužbe Udruge Franak ukinuo reviziju, pa Vrhovni sud RH sada mora ponovno odlučivati o svojoj lošoj i površnoj ukinutoj reviziji, kažu u Udruzi Franak.
Po uzoru na Hrvatsku, u Sloveniji se također priprema zakon o konverziji CHF kredita u euro kredite. Prema informacijama kojima Udruga Franak raspolaže, sve parlamentarne stranke u Sloveniji sklone su donošenju takvoga zakona, a nakon zadnjih sudskih presuda optimizam je svakako još veći.
U Francuskoj pravomoćno sudski već utvrđeno da se takvi krediti nisu smjeli ugovarati, a protiv banke koja ih je ugovarala pokrenut je i kazneni postupak. (dp)