Predsjednik Kluba zastupnika IDS-a, PGS-a i RI-a Giovanni Sponza jučer je u Saboru sudjelovao u raspravi o Konačnom prijedlogu Zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske.
Tom je prigodom podsjetio da je trenutno važeći zakon donesen 2013. godine, do sada dva puta mijenjan, 2014. i 2016. godine, a od njegove primjene do danas na listu strateških investicija uvršteno je 36 projekata.
- Stava sam da moramo biti spremni istini pogledati u oči i postaviti si pitanje hoće li se doista novim Zakonom postići brža priprema i izvođenje strateških projekata, kazao je Sponza napomenuvši da „investicijska klima i općenito uvjeti poslovanja u Republici Hrvatskoj već dugi niz godina nisu na potrebnoj i zadovoljavajućoj razini, što uostalom potvrđuju i relevantne međunarodne institucije poput Svjetske banke u izvješću „Doing business“.
Sponza je ustvrdio kako postoji više uzroka za takvo stanje, a posebno je izdvojio nesređeno stanje u katastru i zemljišnim knjigama te neusklađeno stanje između katastra i zemljišnih knjiga.
- Problem je u tome, kazao je, što naš zemljišno-knjižni i katastarski sustav datira još iz doba Austro Ugarske. To je tada svakako bio jedan moderan sustav, međutim nakon 150 godina svi ćemo se složiti da više nije adekvatan.
Nadalje, kazao je Sponza, problem je i neutvrđena granica pomorskog dobra.
- Jedan od problema vezan je i uz djelatnost Hrvatskih šuma i uz šumsko gospodarsku osnovu. Postoje slučajevi da se neke čestice na jedan potpuno netransparentan način, doslovce „preko noći“ uvrštavaju u šumsko zemljište, što dovodi do sudskih sporova, i time se usporavaju investicijske aktivnosti.
Govoreći o sporovima, Sponza je naglasio da „zbog nedovoljno jasnih i u praksi teško provedivih zakona dolazi do brojnih nepotrebnih te skupi sudskih sporova između države i jedinica lokalne samouprave, što također usporava investicijske aktivnosti.“
Sponza je napomenuo da postoji niz uzroka koji koče investicije u Hrvatskoj, a koje država mora riješiti. „Uz najbolju želju predlagača, sve dok su nam propisi nejasni i teško provedivi, dok ne uredimo i uskladimo katastarski i zemljišno-knjižni sustav, dok nam je administracija spora i neučinkovita, dok se pojedine institucije ne prestanu ponašati kao država u državi, dok državna razina ne prihvati općine – gradove – županije kao partnere nećemo imati osnovne preduvjete za provođenje strateških investicija.“
Dakle, zaključio je Sponza, novim zakonom neće se postići brža priprema i izvođenje strateških projekata, već se isto može postići jedino uređenim i efikasnim sustavom. (dp)