Početna
Nedjelja, 19.Sije?nja 2025 (12:36:08) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Afera lažne diplome: Već su ih otkrili 50, provjere idu dalje

Hrvatska, 18.01.2019. (09:56)
(Izvor:24Sata)Link

U protekle dvije godine, u državnim i tijelima lokalne uprave otkriveno je čak 50 krivotvorenih diploma, svjedodžbi i drugih isprava o obrazovanju i struci, potvrdilo je Ministarstvo uprave portalu 24Sata.

Vodeći se brojnim predstavkama i pritužbama na moguće krivotvorene dokumente, Ministarstvo je u travnju 2017. zatražilo od čelnika svih državnih i lokalnih tijela da provjere vjerodostojnost isprava svojih službenika i namještenika i to tako da dobiju potvrdu od fakulteta i drugih škola jesu li zaista izdale te diplome, svjedodžbe i potvrde o stručnom osposobljavanju. Valjanosti diplome u državnim i javnim službama provjerava Upravna inspekcija Ministarstva uprave. Kada oni zatraže provjeru dokumenata, tijelo kojem su uputili zahtjev mora se očitovati. 

Postupak provjere, kažu, traje i dalje.

Za provjeru diploma 2,25 milijuna kuna

- Ako je moguće, provjerava se preko interneta kod fakulteta koji imaju objavljena imena diplomiranih po godinama. No većina mora ići klasični putem, a to znači i trošak za državu. Naime, studiji, veleučilišta i škole naplaćuju takve provjere, a cijene se kreću od 25 do 1500 kuna - kaže nam pouzdani izvor iz Vlade.

Kako doznajemo, nema određene škole i fakulteta čija se dokumentacija najviše krivotvori. Stoga su bili primorani provjeravati valjanost diploma na: Veleučilištu u Rijeci gdje je provjera 100 kn, Hrvatskim studijima za 200 kn, Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu za 150 kn, ista cijena je i na Grafičkom fakultetu, Tehnološkom veleučilištu u Zagrebu za 250 kn, Ekonomskom fakultetu za 150 kn, Fakultetu elektronike i računarstva za 150 kuna, Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu za 70 kn, Stomatološki fakultet za 350 kn...

Cijena provjere školskih svjedodžbi se kreće od 25 do 50 kuna. Da samo Ministarstvo obrazovanja provjeri svojih 90.000 zaposlenih, za samo svjedodžbu srednje škole, državu bi to koštalo minimalno 2,25 milijuna kuna. Najveće cijene provjera diploma su u BiH i Sloveniji gdje po osobi koštaju oko 1500 kuna.

Pritom ne priznaju svi da su predali lažne diplome i često se žale. Najviše je takvih bilo iz škola i fakulteta koji su bili oštećeni u ratu pa su dokumenti uništeni. S time Ministarstvo uprave ima najviše problema jer je teško dokazivo je li diploma ispravna ili ne.

Prema podacima Državne uprave, u 42 lokalne jedinice zasad nije prijavljen niti jedan slučaj.

Cijeli članak pročitajte ovdje.



Mobilna verzija članka

Oglasi