Ako spadate u one koji zadrhte i obliju se znojem pri pogledu na medicinsku sestru koja vam se približava s iglom u rukama (pri čemu je uzrok drhtanju i znojenju igla, a ne sestra), vijest o zajedničkom projektu istraživačkih timova s Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School bi vam mogla biti interesantna. Jer, timovi znanstvenika su se udružili u nastojanju da bolne i tjeskobne ubode u venu, pod kožu ili u gluteus zamijene pilulama koje možete popiti, piše Bug.
Probava kao prepreka za biomakromolekule
Reći ćete: "Što je u tome tako posebno? Odavno postoji na tisuće pilula i tableta koje se piju!". I - u pravu ste. Ali postoje i brojni lijekovi koje nije moguće popiti jer ako ih se ne uzima putem injekcije (parenteralno) nego "kroz usta" (enteralnim putem), oni - ne djeluju. Najčešći i najbliži primjer takvoga lijeka je inzulin, hormon koji regulira razinu glukoze u krvi kod osoba oboljelih od dijabetesa.
Kao i brojni drugi lijekovi, inzulin je po sastavu biomakromolekula, protein. A kada ih se unese u probavni sustav, proteini se razgrađuju na inaktivne komponente koje nemaju nikakav ljekovit učinak. Zato se takve lijekove mora ubrizgavati izravno u krvnu žilu (intravenski), u mišić (intramuskularno) ili pod kožu (supkutano).
Više pročitajte na Bugu Online. (kb)