ČITAM posve očekivanu hrpetinu gluposti u vezi s avijacijom posljednjih dana u hrvatskim, ali i međunarodnim medijima i razmišljam kako bi netko trebao obrazovati ljude, piše Oleg Maštruko na Bugu.
Čak ne običan puk jer on ne leti avionima i njegovo obrazovanje je uzaludan posao. Mislim na kolege iz medija. Trenutni hit mi je nepotpisani tekst na 24sata: "Nas tri smo bile zadnje na letu u Boeingovom avionu strave". Ako je ovo "avion strave", onda je i svaki model auta u kojem je netko doživio nesreću "auto strave".
Dakle, što se zapravo događa s avionima?
Salata gluposti u medijima
U zadnjih par mjeseci pala su dva Boeinga 737 MAX 8. Dosta medija, uz ostalu salatu gluposti, navodi da su u pitanju samo Boeinzi 737. To je jedan od najbrojnijih modela aviona, ako ne i najbrojniji. Prvi je Boeing 737 poletio pred pedesetak godina. Riječ je o relativno jednostavnom, osrednje velikom avionu kratkog do srednjeg doleta, koji funkcionira tako dobro da ga se izvanjski već pedeset godina gotovo i ne treba mijenjati. Usput, legendarni Jumbo Jet 747 je podjednake dobi. I još jedno usput – kod Boeinga brojke modela nemaju nikakav skriveni smisao, da bi, kao, veći broj ukazivao na veći, jači ili skuplji avion ili nešto slično. Jumbo Jet 747 još uvijek je najveći Boeingov model iako nema najveći broj.
737 je bio i ostao Volkswagen Buba ili Golf zračnog prijevoza – leti ih na tisuće, vidjeli ste ih na svim aerodromima svijeta i sasvim su neupečatljivi. Pred tridesetak godina konkurenciju mu je opako počeo raditi Airbus modelom A320. Ako smo 737 nazvali Bubom ili Golfom avioprometa, onda je Airbus A320 Renault 4 ili Škoda Fabia. Inače, u serijal 320 spadaju i modeli 318, 319 i 321, koji nisu ništa drugo nego malo smanjene ili povećane verzije 320-ice. Kod Boeinga se te smanjene i povećane verzije aviona, kraćeg ili dužeg trupa, obično označavaju sa 737-300, 737-400 ili, u posljednje vrijeme, bez nula – 737-8 ili 737-9.
Članak nastavite čitati na Bugu Online. (kb)