Početna
?etvrtak, 7.Studenog 2024 (12:27:42) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Zdravi grad Poreč: Uloga muzikoterapije u liječenju ovisnosti

Zdravlje, 23.11.2020. (11:01)
Foto: Pexels
Foto: Pexels

U Poreču se, u organizaciji Zdravog grada Poreč, svake godine od 15. studenog do 15. prosinca obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti, a on započinje Europskim danom muzikoterapije. Zdravi grad je prije dvije godine započeo s muzikoterapijskim radionicama u sklopu programa Zajedno protiv ovisnosti za grad Poreča u koji su uključeni učenici porečkih osnovnih i srednjih škola.

– Glazba predstavlja odličan komunikacijski medij. U radu s djecom i mladima mogu se koristiti muzikoterapijske tehnike poput slušanja glazbe, analize tekstova, pisanja tekstova, vođene imaginacije uz glazbu, muzičke improvizacije i drugih. Najčešće se primjenjuje kreativni model muzikoterapije – u kojem je naglasak na kreativnom izražavanju i stvaranju ili analitički model, gdje nam glazba služi kako bi kroz nju otvorili nesvjesne sadržaje i izrazili emocije, poručuju iz Zdravog grada Poreč.

Osim u preventivne svrhe, muzikoterapija se može koristiti i kao pomoć kada se ovisnost već dogodila te su uz ovisnička ponašanja prisutne i druge poteškoće mentalnog zdravlja. Depresivnost i anksioznost su svakako najčešće poteškoće mentalnog zdravlja i ove godine su posebno u fokusu.

–Kada govorimo u muzikoterapiji u liječenju ovisnosti, odnosno o njenoj rehabilitacijskoj funkciji, ona se može koristiti za ublažavanje stresa, može pomoći ljudima da se opuste, povećati fokus na oporavak i pomoći osobama koje se teško prilagođavaju zahtjevima oporavka. Glazba se može koristiti za podizanje raspoloženja ili kao distrakcija od stresnih situacija i drugih problema s kojima se ovisnici često susreću pri oporavku, napominju iz Zdravog grada dodajući da glazba, poput sredstava ovisnosti, utječe na dopaminske putove.

Dopamin se ispušta tijekom ugodnih situacija i potiče traženje ugodnih iskustava, a neke vrste droga djeluju na otpuštanje dopamina u mozgu. Na sličan način djeluje i glazba što ju čini dobrom alternativom sredstvima ovisnosti. (ls)

Vođena imaginacija i glazba, GIM model (eng. Guided imagery and music) ili Bonnyjev model u muzikoterapiji nastao je kao alternativa korištenja LSD-a u istraživanjima nakon njegove zabrane 1972. godine. Helen Bonny, osnivačica tog modela, je postepeno razvila psihoterapijski model koji omogućava postizanje alternativnog stanja svijesti bez utjecaja droga. Ona koristi glazbu i vodi klijente kroz proces imaginacije odnosno zamišljanja slika čime dolazi do nesvjesnih dijelova, do potisnutih sjećanja. Glazba pomaže u tome da facilitira put do tih sadržaja koji se kasnije u terapiji prorađuju kao i emocije koje ti sadržaji pobuđuju.



Mobilna verzija članka

Oglasi