Napisala: Kristina Flegar
Država će osigurati deset milijuna kuna za rekonstrukciju derutne zgrade policijske postaje u centru Poreča. Upravo je to tražio Klub IDS-a u jednom od svojih 39 amandmana na predloženi proračun za slijedeću godinu. Izuzetno se rijetko događa da vlade prilikom izjašnjavanja prihvate oporbene amandmane, no jučer je ministar financija Zdravko Marić u ovom slučaju baš to učinio. Ministar je napomenuo da će sredstva osigurati u razdjelu MUP-a, a ne Sigurnosno obavještajne agencije, kako je predložio Klub IDS-a.
Zgrada policijske postaje pravo je ruglo u gradu koji se ponosi svojim uređenjem i turističkim renomeom, a tijekom godina je toliko oronula da su se građani počeli brinuti i za svoju sigurnost. Pravo je čudo da na nekoga tko strpljivo u redu čeka izradu dokumenata dosad nije pao komad fasade.
Čitatelji nam često ukazuju na taj problem. Posljednji je e-mail stigao ovih dana, ilustriran fotografijom koja sve govori. Evo što nam je napisao njegov autor.
- Ne mogu ostati ravnodušan prema ovoj slici koju već godinama gledam kad prolazim pored ovog rugla zvanog "policijska postaja". Slika govori tisuću riječi, pa vam u prilogu šaljem jednu koju gledaju naši turisti kad posjećuju ovaj biser jadranske obale, koji se diči turizmom i novoobnovljenim rivama i trgovima. Iskreno, sramota me je kad moram nekoga od svojih turista (od koji svi živimo) dovesti u ovakvo nešto, a uvjerili smo ga da dolazi u dio Hrvatske koji je najnapredniji i najljepši. Molio bih vas da nešto napišete o ovome. Možda zabadam nos gdje mi nije mjesto, ali uvjeren sam da i ostali moji sugrađani dijele moje mišljenje, stoji u e-mailu.
Parentium.com je o svemu tome pisao nebrojeno puta, no dosad se ništa nije promijenilo. Između ostalog, u ožujku 2017. godine, kad je naš portal za sudbinu ove zgrade pitao PU Istarsku. Iz PU Istarske su tada rekli da je postupak rješavanja upisa prava vlasništva Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova na tu nekretninu trajao od 1997. do rujna 2015. godine, kad je ona rješenjem Općinskog suda u Puli u cijelosti upisana u vlasništvo RH. Postupak je, dakle trajao, 18 godina!
- U tijeku je iznalaženje rješenja o mogućnosti dobivanja drugog ili dodatnog objekta, odnosno proširenja postojećih poslovnih prostorija i uređenja postojećeg objekta, što ovisi o financijskim sredstvima koje treba osigurati Ministarstvo unutarnjih poslova, nastavljeno je u odgovoru.
Zgrada u Poreču ne zadovoljava potrebe policijske postaje, pa krov i pročelje nisu sanirani, a ni stolarija nije zamijenjena. MUP je proteklih godina ulagao samo u tekuće održavanje objekta, a 2009. je izgrađen prilaz prilagođen osobama s invaliditetom, rekli su također te 2017. iz PU Istarske.
U istom je članku zaključeno da bi građanima koji čekaju svoj red za šaltere na kojima se izdaju osobni dokumenti, vozačke dozvole, dokumenti za vozila i oni za strane državljane puno značilo kad bi bar u dvorištu bila pokošena trava, a klupe popravljene ili zamijenjene.
Porečani će zasigurno s nestrpljenjem iščekivati kad će deset milijuna kuna iz državnog proračuna biti iskorišteno i zgrada policijske postaje konačno dobiti reprezentativno ruho, kakvo Poreč zaslužuje. No, treba reći i da to nije jedina takva oronula zgrada u kojoj u središtu grada već dugi niz godina rade državne službe poput HZMO-a i HZZ-a. Tu je i, primjerice, napuštena zgrada bivše teritorijalne obrane, u blizini policijske postaje, koja je zajedno s dvorište u vlasništvu Republike Hrvatske i u posjedu Ministarstva obrane. Grad Poreč je od države tražio da mu taj objekt dodijeli, što do danas još uvijek nije riješeno. Ostaje nam ponadati se da je zeleno svjetlo ministra Marića za amandman Kluba IDS-a tek početak neophodne promjene odnosa Vlade RH prema Poreču.
Hrvatski sabor bi ovog tjedna trebao donijeti državni proračun za slijedeću godinu. Podnesen je 331 amandman od kojih je 20 nevažećih. Izjašnjavanje o amandmanima je započelo danas, a prema najavi predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, plan je da zastupnici glasaju o proračunu u srijedu, kad će raspraviti i oporbenu inicijativu za iskazivanje nepovjerenja ministru gospodarstva Tomislavu Ćoriću
Osim deset milijuna kuna za rekonstrukciju zgrade policijske postaje u Poreču, Klub IDS-a, je, između ostalog, tražio po 35 milijuna za rekonstrukciju zgrade Zavičajnog muzeja Poreštine i za potporu izgradnji sjevernog lukobrana na otoku sveta Katarina. Prema prijedlogu bi ta sredstva trebalo uzeti SOA-i.
Među 39 amandmana Kluba IDS-a, ukupno vrijednih više od milijardu kuna, najizdašniji je onaj kojim se predlaže povećanje osobne invalidnine sa 1.500 na 1.750 kuna. Riječ o povećanju od ukupno 107 milijuna kuna koje treba osigurati u državnom proračunu. IDS-ovci su ovo traženo povećanje objasnili činjenicom da “Vlada već godinama odgađa donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku, čime se zakidaju osobe s teškim invaliditetom te bi se ovim povećanjem bar donekle pomoglo korisnicima osobne invalidnine”. Ostali se amandmani odnose na ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu, lučku infrastrukturu, obrazovanje i socijalnu skrb.