Početna
Petak, 10.Sije?nja 2025 (23:01:20) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Sponzorirani članak

Odabir antidekubitalnog madraca ovisi o stupnju dekubitusa i pokretljivosti pacijenta

Zdravlje, 30.11.2020. (10:00)

Antidekubitalni madraci su medicinski proizvodi namijenjeni sprječavanju razvoja lokalnih kožnih oštećenja nastalih kao posljedica određenih bolesti koje su pacijente prikovale uz krevet.

Izrađuju se od posebnih materijala i zračnih komora koje sprečavaju razvoj dekubitusa. U isto vrijeme, osiguravaju veliku dozu udobnosti te pružaju visoku razinu potpore cijelom tijelu s ciljem oslobađanja pritiska. To su posebni madraci s umetnutim zračnim džepovima koji smanjuju pritisak na osjetljivim dijelovima tijela. Jednostavnije rečeno, tehnologija kojom se proizvode madraci pridonosi pravilnoj preraspodjeli težine pojedinca.

Kako ispravno koristiti antidekubitalni madrac?

Jednostavno najprije provjerite veličinu madraca i kreveta, zatim ga postavite na krevet i pokrijte plahtom. Ako je riječ o madracu s pumpom (kompresorom), obratite pažnju na sljedeće:

  • cijevi za napuhavanje zraka obavezno smjestite na dio kreveta gdje pacijent stavlja noge,
  • svaka dovodna cijev treba biti ravna, bez ikakvog uvijanja i zapetljavanja s drugim cijevima,
  • ugurajte rubove posteljine da bi se spriječilo oštećenje materijala,
  • objesite kompresor na okvir kreveta ili bilo gdje drugdje gdje neće ometati prolaz,
  • spojite cijevi madraca s kompresorom,
  • uključite pumpu u utičnicu i pritisnite prekidač,
  • nakon što je madrac napuhan, podesite ga korištenjem gumba za okretanje.

Kako odabrati antidekubitalni madrac?

Prema stupnju dekubitusa

Prilikom odabira antidekubitalnog madraca najprije treba uzeti u obzir stupanj dekubitusa, budući da svaki stupanj zahtijeva drugačiju vrstu njege. Postoje 4 stupanj dekubitusa od kojih je 4. najgori. Stupanj dekubitusa procjenjuje i određuje liječnik. Na temelju stupnja dekubitusa treba odabrati antidekubitalni madrac.

Prema raspodjeli pritiska

  • Statični madraci izrađeni su od pjene i sastavljeni od geometrijski oblikovanih tzv. površinskih komora, tako da su izvrsni za preraspodjelu pritiska pacijenta te u isto vrijeme povećavaju udobnost i smanjuju rizik od pomicanja i od trenja. Kao što sami naziv govori, površina madraca ostaje statična i reagira na oblik tijela pojedinca, na toplinu i na kretanje.

Ova vrsta antidekubitalnih madraca koristi se u slučajevima prvog, eventualno drugog stupnja dekubitusa.

  • Madraci izmjeničnog pritiska: poznatiji su pod nazivom madraci s protokom zraka; sastoje se od pojedinačnih izmjeničnih komora koje su ispunjene zrakom te tako ublažavaju i preraspodjeljuju pritisak pojedinca na površinu. Protok zraka kontrolira se pomoću pumpe koja je spojena na madrac. Napuhane komore odnosno ćelije madraca bolje podržavaju pacijenta, dok ispuhane komore koži pružaju olakšanje.

Ova vrsta antidekubitalnih madraca primjenjuje se u situacijama kada pacijent pati od dekubitusa 3. i 4. stupnja dekubitusa.

  • Hibridni madraci: riječ je o madracu s kombinacijom pjene i zraka koja smanjuje pritisak na osjetljivim dijelovima tijela. Kao što sami naziv govori, hibridni madraci su kombinacija statičkih i madraca izmjeničnog pritiska. Sastoje se od izmjeničnih zračnih komora koje su ugrađene u madrac od pjene. Ovakvi madraci pružaju optimalno rasterećenje pritiska te pružaju visoku razinu udobnosti pacijenta.

Koriste se u slučajevima 3. ili 4. stupnja dekubitusa.

Prema pokretljivosti pacijenta

Antidekubitalni madraci su podložni promjenama uslijed konstantnog kretanja ili mijenjanja položaja pacijenta. Odnosno, ako pacijent samostalno ustaje iz kreveta, raspodjela pritiska neće biti jednaka. Osim toga, ako je pacijent djelomično pokretan i svjestan okoline, sigurno će htjeti sjediti u krevetu, tako da je važno provjeriti hoće li se kvaliteta madraca promijeniti ako se promijeni visina odnosno nagib kreveta.

Pregledajte veliki izbor antidekubitalnog programa na Crosst.hr



Mobilna verzija članka

Oglasi