Hrvatski sabor jučer je raspravljao o prijedlogu Zakona o elektroničkim medijima, a oporbeni zastupnici problematizirali su odredbu o odgovornosti nakladnika za komentare na internetskim portalima istaknuvši da bi ona mogla dovesti do ograničavanja javne riječi, prenosi Index.hr.
Prijedlog Zakona o elektroničkim medijima zastupnicima je predstavila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek (HDZ), koja očekuje da će se donošenjem kvalitetnijeg zakonskog okvira stvoriti bolji uvjeti za rad medija. Dodala je kako se zakonskim prijedlogom čini iskorak u zaštiti djece i sprječavanju govora mržnje, a predviđa se i veća transparentnost u objavi podataka.
Saborska oporba problematizirala je odredbu zakona o odgovornosti nakladnika za komentare korisnika na internetskim portalima, istaknuvši da bi nakladnici, zbog nemogućnosti kontrole, mogli sasvim onemogućiti komentare što bi posljedično moglo dovesti do cenzure i ograničavanja javne riječi.
Iako je ministrica Obuljen Koržinek odgovorila je kako se zakonski prijedlog ne bavi cenzorskim zahvatima niti ograničava ičija prava i slobode, oporba tvrdi kako se zakonskim prijedlogom zaobilaze problemi i nude kozmetička rješenja te kako je potrebno dodatno definirati "govor mržnje".
Zakonom se uvodi veća transparentnost u objavi podataka pružatelja medijskih usluga vezano uz vlasničke strukture na internetskim stranicama kao i na objavu podataka o iznosima i izvorima financiranja. Obveza potrošnje 15 posto godišnjeg iznosa namijenjenog promidžbi ili oglašavanju od strane tijela državne uprave, javnih ustanova i zavoda te pravnih osoba u pretežitom vlasništvu RH proširena je i na elektroničke publikacije.