Početna
Petak, 10.Sije?nja 2025 (07:03:44) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Istraživanje mentalnog zdravlja srednjoškolaca Poreštine: Manje piju i puše, no sve su depresivniji

Zdravlje, 13.04.2021. (15:53)
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Među porečkim srednjoškolcima zabilježen je porast depresivnih simptoma i nespremnost za nova iskustva učenika, ali i smanjenje konzumiranja alkohola i cigareta. Rezultati su to dugogodišnjeg istraživanja Antonije Mijatović i Petre Andrić, suradnica Zdravog grada Poreč, kojim su se pratila rizična ponašanja i mentalno zdravlje srednjoškolaca Poreštine.

U istraživanju su sudjelovale dvije porečke srednje škole - Srednja škola Mate Balote i Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića. Mjerenje je rađeno u tri ciklusa; 2012., 2017. i 2021. godine upitnikom “Kako si?” Petra Bezinovića.

Povećanje simptoma narušenog mentalnog zdravlja

Rezultati istraživanja ukazuju na smanjenje konzumacije alkohola i duhanskih proizvoda, ali i na povećanje simptoma narušenog mentalnog zdravlja mladih. Dobiveni rezultati koristit će se u svrhu što efikasnijeg razvoja Školskih preventivnih programa.

– Svrha našeg istraživanja je utvrđivanje promjena kod ciljane skupine i prevencija rizičnih ponašanja i mentalnog zdravlja srednjoškolaca Poreštine unutar 10 godina. Tako provjeravamo učinkovitost dosadašnjih preventivnih programa, ali i donosimo smjernice za nove preventivne aktivnosti, poručuju iz Zdravog grada Poreč.

Porast straha od negativne evaluacije

Iz istraživanja je vidljiv porast depresivnih simptoma kod učenika obiju škola kroz godine. Ovakav rezultat ne iznenađuje, tvrde iz Zdravog grada Poreč, s obzirom na to da prema istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije depresija s anksioznim poremećajem globalnu ekonomiju svake pojedine godine košta više od milijardu USD. Zabilježen je i porast straha od negativne evaluacije kod učenika u SŠMB i smanjenje iste kod učenika u TUŠ.

U porastu problemi sa spavanjem

Što se tiče zdravstvenih teškoća i somatizacije zabilježen je porast problema sa spavanjem kod učenika obiju škola. To može biti pokazatelj porasta psihosomatskih simptoma kao posljedice negativnih efekata koronavirusa i pogoršanja mentalnog zdravlja. Također može ukazivati na problem izloženosti mladih povećanoj količini plave svjetlosti uslijed dužeg korištenja monitora i ekrana različitog tipa.

Rezultati govore da učenici sve rjeđe smatraju da su spremni za nova iskustva. To se može interpretirati trenutnom epidemiološkom situacijom jer je već i sama ta situacija donijela puno novosti na koje se učenici moraju prilagođavati. Vidljivo je da je kod učenika TUŠ prisutan manji optimizam nego kod učenika SŠMB.

– Iako nismo pronašli statistički značajne razlike između rezultata mjerenja 2017. godine i 2021. godine, potrebna je daljnja analiza dobivenih rezultata kao i praćenje trendova da bismo većim vremenskim razmakom statistički potvrditi te razlike, poručuju iz Zdravog grada. No, napominju da je vidljiv trend koji se vidi i na razini Europske unije, a to je da se smanjuje udio srednjoškolaca koji svakodnevno puše i konzumiraju alkohol. (ls)



Mobilna verzija članka

Oglasi