Početna
Nedjelja, 22.Prosinca 2024 (19:24:22) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Električni romobili - ne vole ih ni vozači, ni pješaci

Zanimljivosti, 29.10.2021. (06:00)
Pixabay
Pixabay

Bilo da voze po cesti ili pločniku, oni su uglavnom omraženi i nepoželjni. Vozači automobila optužit će ih za nemarno zujanje po cesti, pješaci će ih pak prijekorno pogledati ili ih tiho opsovati dok promatraju kako se voze nekom gradskom ulicom. Netrpeljivost naspram vozača električnih romobila, tih modernih čuda našeg doba, gotovo je poprimila razmjer prave stigme. To u jednu ruku i ne čudi – električni romobili sve su brojniji i sve brži - nerijetko dostižu brzinu prosječnog skutera. Uz to su i tihi, gotovo nečujni, pa postoji legitimna mogućnost da će vam, dok vi hodate na posao i pokušavate ispuniti dnevnu kvotu od 10 tisuća koraka, izletjeti pred nos i nasmrt vas preplašiti.

Pitate li njih, vozači električnih romobila u svoju će obranu reći da njihovo kretanje u prometu još nije uređeno zakonom, da uopće ne znaju bi li trebali voziti po kolniku ili nogostupu, moraju li ili ne moraju nositi kacigu. I u pravu su, barem za sad, no ne još zadugo. Ministarstvo unutarnjih poslova konačno je pokrenulo prijedlog kojim će se takve nedoumice regulirati - letargično hrvatsko zakonodavstvo, nakon što je propustilo priliku da zajedno s drugim europskim zemljama to uredi još prošle godine, konačno se pokrenulo i odlučilo djelovati.

Pixabay
Kelly Sikkema, Unsplash

Prijedlog Zakona nalaže nekoliko važnih točki po pitanju ovih vozila: kao prvo, obzirom da su noviji modeli sve brži i brži, svi električni romobili koji mogu postići brzinu veću od 25km/h morat će se registrirati. Dobna granica za korištenje vozila bit će 14 godina, a mladi vozači će do 16. godine morati nositi i kacigu. Krucijalna je, pak, točka koja propisuje područje kretanja električnih romobila. Bit će namijenjeni vožnji po biciklističkim stazama, što ih gotovo i poistovjećuje s biciklima, premda postoji jedna bitna razlika koja bode u oko. U slučaju da biciklističke staze nema, biciklisti su dužni voziti se cestom, dok će se romobili, zajedno s pješacima, kretati nogostupom. I to po prosječnoj brzini pješaka, odnosno do maksimalnih 5 km/h.

Električni romobil je dinamično vozilo koje iziskuje određenu brzinu da biste njime mogli učinkovito upravljati, a to nipošto nije slučaj ukoliko se morate kretati brzinom pješaka, odnosno do maksimalnih 5km/h. Postoji, stoga, dvojba hoće li nova regulacija zaista zaživjeti u praksi i bi li bilo bolje da se romobili, poput bicikli, jednostavno kreću cestom. Srećom, kako poručuje i samo ministarstvo, romobili su primarno namijenjeni vožnji po biciklističkim rutama. Budući da Lijepa naša obiluje tisućama kilometra takvih staza, valja se uzdati u novi prijedlog zakona i čvrsto vjerovati u to da će se vozači električnih romobila jednostavno kretati njima, ne izazivajući više nikad bijes ostalih vozača ili pješaka.

Napisao: Roberto Rauch



Mobilna verzija članka

Oglasi