Podružnica HNS-a Poreč jučer je ugostila saborskog zastupnika HNS-a iz VIII. izborne jedinice Miljenka Dorića, doktora medicinskih znanosti i sveučilišnog profesora na Medicinskom fakultetu u Rijeci te je zajedno sa Željkom Bubičićem, predsjednikom HNS-ove podružnice u Poreču i Dejanom Bodetićem, članom izvršnog odbora podružnice inače inžinjerom iz područja medicine održao konferenciju za medije na kojoj su se osvrnuli na kritično stanje u zdravstvu i na Vladin Prijedlog nacionalne strategije razvitka zdravstva za 2006. do 2011. godine.
Vladin prijedlog odnosno prethodno čitanje Prijedloga nacionalne strategije razvitka zdravstva koje je održano u Hrvatskom saboru 8. travnja 2006. treba proći još prvo čitanje, pa drugo čitanje, a možda i treće čitanje. „Da li Vlada koja predlaže Strategiju razvitka zdravstva, godinu dana prije parlamentarnih izbora uopće ima cilj provesti strategiju?“ – upitao je Dorić i odmah odgovorio da je to svakako NE.
Strategija bez dogovora sa sindikatima nije postavljena na zdrave noge. Kod predlaganja strategije Vlada je konzultirala Lječničku komoru ali nije uvažila njihove prijedloge, što je dodatni dokaz neusklađenosti strategije. Također obzirom da su vlasnička i osnivačka prava nad većinom zdravstvenih ustanova prenijeta na županije, bio bi red da se svaka promjena, a pogotovo strategija detaljno dogovorila sa županijama. Dakako, ni ovaj prijedlog, kako ni mnogi drugi prijedlozi nisu uvaženi.
„Cilj ove strategije jeste da Vlada dobije na vremenu, da se javnosti pokaže da se nešto radi, a ustvari ništa se dogoditi neće.“ – rekao je Dorić.
Dejan Bodetić istaknuo je problem i brzo donošenje Zakona o zdravstvenom osiguranju kojim je HDZ-ova Vlada ukinula pogrebne i putne troškove za manje od 100 km te kako je to pogodilo građane Istre koji putuju do Pule i Rijeke, a ujedno plačaju i skupu tunelarinu i mostarinu na Istarskom ipsilonu čime je ponovno udareno po džepovima najugroženijih, bolesnih i najčešće umirovljenika koji su i tako već višestruko zakinuti. Danas kada se utvrdilo da je potrebno vratiti putne troškove zakon se mjenja u sklopu predložene strategije a to će trajati gotovo godinu dana.
Bubičić se osvnuo na organizacijske probleme u zdravstvu te je rekao da zdravstvo neće stati na noge dok se organizacijom bolnica ne pozabave manageri koji će znati organizirati posao, motivirati zaposlene, znati optimizirati troškove i upravljati drugim resursima. Svaka čast liječnicima, oni jesu stručnjaci u svom području ali to ne znači da moraju ujedno biti i dobri organizatori. Također nepohodan preduvjet za dobro funkcioniranje zdravstvenog sustava je informatizacija zdravstva čime će se rasteretiti liječnike i pacijente sa administracijom, smanjiti troškove a time i ubrzati te osigurati uspješnije lječenje.