Početna
Ponedjeljak, 23.Prosinca 2024 (20:29:02) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Berači šparuga - oprez! Počela je sezona zmija, gusjenica i crnih udovica

Zanimljivosti, 26.04.2006.
(Izvor:Glas Istre)Link

Zmije najčešće pobjegnu kad primijete da im se netko približava, a ugrizu jedino ako ih se direktno dira, primjerice nagazi, veli Danijela Žgomba.

Sezona šparuga je u punom jeku, a u potrazi za kapitalnim primjercima često se zavlačimo u šikare i guštike. No, pritom treba biti na oprezu jer su s ljepšim vremenom i zmije počele izlaziti iz svojih skrovišta. Berači šparuga često zalaze u kamenjare, uz suhozide i druge nakupine kamenja gdje ima zmija, koje se na takvim mjestima hrane miševima i drugim životinjicama.

Ne dirajte gusjenice!

Naizgled bezopasne gusjenice također mogu izazvati probleme - zbog specifične kiseline one u dodiru s kožom mogu izazvati burne reakcije, poput oteklina. Zato treba paziti i da pas ne proguta ili poliže gusjenicu, jer to može izazvati otekline jezika i teške opekline sluznice.

Treba se čuvati i pauka crne udovice.

Nije preporučljivo isisavati otrov

- U Istri je najčešća zmija otrovnica poskok i često se susreće. Često se može čuti i da u Istri ima riđovki ili tzv. vipera, no biolozi koji se bave zmijama dali su nam informaciju da njih ima na Velebitu i u Dalmaciji, dok u Istri to nije slučaj. Ipak, najčešće se može naići na neotrovne zmije – to je blavor ili gad, ima ih crnih ili smeđih, koji se mogu vidjeti kako se sunčaju na kamenu. Zmije najčešće pobjegnu kad primijete da im se netko približava, a ugrizu jedino ako ih se direktno dira, primjerice nagazi, veli Danijela Žgomba, direktorica firme Veterinar.

Nakon ugriza poskoka nastane jaka bol, a na mjestu ugriza vide se tragovi zuba, dvije crvenkaste rupice. Ubrzo područje oko rane poprimi ljubičasto-plavičastu boju, a koža se često ospe crvenkastim točkastim kapilarnim krvarenjima. Područje ugriza otekne i bolno je, bol se širi prema limfnim čvorovima, a javlja se i temperatura, slabost i podrhtavanje cijelog tijela. Ranu je dobro podvezati iznad mjesta ugriza i što prije potražiti pomoć. Najčešće se daje antitoksin protiv otrova europskih zmija. Nije preporučljivo, ističe Žgomba, dirati ranu ili pak isisavati otrov, jer on može ući i u krvotok druge osobe ako ona ima ranicu u ustima.

Ako psa ugrize zmija, odvedite ga veterinaru

- Lovci ili planinari, koji često borave u prirodi i znaju da neće moći u kratkom roku stići do liječnika, trebali bi u ljekarni kupiti antitoksin protiv otrova europskih zmija, koji se prodaje s priborom za upotrebu, da si ga mogu sami ubrizgati u slučaju ugriza. Prije upotrebe obavezno treba provjeriti je li osoba alergična na određene sastojke antitoksina, kaže Žgomba.

Na naš upit je li ugriz poskoka smrtonosan, Žgomba veli da može biti ako je riječ o zmiji s velikom količinom otrova i on uđe u neku od glavnih krvnih žila. Ipak, razloga za paniku nema - u Istri to nije uobičajen slučaj.

I neotrovni blavori odnosno gadovi mogu ugristi – oni nisu otrovni, no mjesto ugriza može nateći pa je dobro obratiti se liječniku i primiti antitetanus. Kao i za ljude, ista pravila vrijede i za životinje, najčešće pse: ako ih ugrize zmija životinju treba što prije odvesti veterinaru. Godišnje, po Žgombinim riječima, u njihovoj veterinarskoj stanici zabilježe desetak slučajeva da je zmija ugrizla psa.

T. TIDIĆ



Mobilna verzija članka

Oglasi