Ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin zabranio je da oboljeli od AIDS-a, pa čak i HIV pozitivni, rade u policiji! Zabrana se ne odnosi samo na prijem u policiju, nego i na one koji se tijekom službe u policiji zaraze virusom jer nakon toga više ne mogu nastaviti raditi u MUP-u.
Takva zabrana proizlazi iz Pravilnika o mjerilima i načinu utvrđivanja posebne duševne i tjelesne sposobnosti policijskih službenika MUP-a, koji je potpisao ministar Kirin, a objavljen je u posljednjem broju Narodnih novina.
U MUP-u smo pokušali dobiti odgovor na pitanje ne smatraju li ovakvu odredbu diskriminirajućom, no nismo dobili službeni stav. Jedan od članova radne skupine koja je pripremala pravilnik neslužbeno nam je rekao da je prevladalo stajalište da se ne radi o diskriminaciji s obzirom na specifičnost policijskog posla. Kaže da se razmišljalo o tome da policajci svakodnevno dolaze u konatakt s građanima pa da se htjelo izbjeći mogućnost da u policijskom postupanju nekoga zaraze.
Na našu primjedbu da se virus prenosi krvlju i spolnim odnosom, pa baš i nije velika vjerojatnost da bi eventualno HIV pozitivan policajac bio hodajuća opasnost za građane, naš se sugovornik ogradio dodavši da nije sudjelovao u tom dijelu izrade pravilnika.
Prema jednom drugom izvoru, koji također nije želio biti imenovan, u MUP-u je navodno bila jedna iznimno neugodna situacija jer se pročulo da jedan policajac boluje od AIDS-a. Kada se taj policajac vratio s liječenja na svoje radno mjesto doživio je, tvrdi naš izvor, iznimno neugodnu situaciju jer njegove dojučerašnje kolege i prijatelji više nisu željeli s njim imati nikakav kontakt te su ga zaobilazili u širokom luku.
Druga neugodna situacija, prema našem izvoru, bila je kada je jedna ilegalna migrantica smještena u Ježevu oboljela od AIDS-a. Pročulo se od čega boluje i s njom više ni policajci, ali ni ostali imigranti smješteni u Ježevu nisu željeli imati nikakav kontakt.
Pučki pravobranitelj Jurica Malčić kaže da bi trebalo proučiti propise i vidjeti može li ministar donositi ovakve propise. - To je pravno pitanje. A sama zabrana da oboljeli od AIDS-a radi u policiji je drugo pitanje, pitanje diskriminacije - kaže Malčić.
Pravilnik što ga je donio ministar Kirin sadrži još neke odredbe koje se također mogu smatrati diskriminirajućima. Tako ne može biti primljen u policiju nitko tko ima ožiljke na vidljivim mjestima, veće pigmentacije ili depigmentacije. Prepreka za rad u policiji su i tetovaže koje su na vidljivim mjestima, ali i one koje nisu vidljive ako su veće.
Jedan naš sugovornik koji poznaje policijsku problematiku kaže da se, osim o AIDS-u, radi o odredbama koje su nekritički prepisane iz ranijih pravilnika. Pojašnjava tako da se nekada smatralo kako tetovaže sa sobom nose određenu psihopatsku crtu pa se u skladu s tim stavom u vrijeme socijalizma nitko tetoviran nije mogao zaposliti u miliciji.