KOPAR - Istinitost vijesti koja je ovih dana objavljena u medijima glede skoroga ukidanja posebnog režima prelaska međunarodnih hrvatsko-slovenskih graničnih prijelaza uz predočenje osobne iskaznice za sve hrvatske državljane potvrdili su nam u nadležnim slovenskim tijelima.
Naime, iz središnjeg ureda slovenske policije primili smo obavijest da će Slovenija, kao i ostale članice Europske unije, 14. listopada ove godine početi primjenu novog zakona o schengenskim granicama, koji nalaže da građani iz trećih zemalja mogu ući u EU tek uz predočenje putovnice.
Slovenska policija s druge strane objašnjava da taj zakon, koji je objavljen u službenom listu EU-a 14. travnja ove godine (izvorni naziv zakona je Schengen Borders Code), u 35. članku predviđa mogućnost poštivanja stečenih međudržavnih sporazuma o malograničnom prometu, što znači da bi uporaba osobne iskaznice mogla ostati tek za hrvatske državljane koji žive na prostoru zahvaćenom odredbama hrvatsko-slovenskog sporazuma o malograničnom prometu. Nedavno je i slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio da će Slovenija pokušati zadržati sva stečena olakšanja u prometu osoba duž hrvatsko-slovenske granice, misleći pritom na posebne režime koji vrijede u pograničnim zonama.
O suštini novog zakonika europske schengenske zone izjasnio se i predstavnički ured EU-a u Ljubljani kratkim priopćenjem: »U skladu s europskim zakonima državljani trećih država moraju pri ulasku na prostor zemalja članica EU-a predočiti putovnicu jer je jedino nju moguće pečatiti. Na temelju utisnutog pečata moguće je utvrditi dužinu boravka dotične osobe na prostoru zemalja članica EU-a. Izuzeci od toga pravila mogući su u sklopu lokalnoga pograničnog prometa i u slučaju posebnih kategorija osoba kao primjerice piloti…«, stoji u kratkom priopćenju. Sada treba čekati službenu notu slovenskog ministarstva vanjskih poslova, koja nije još upućena Hrvatskoj.
Valja podsjetiti da je posebni režim s osobnim iskaznicama na međunarodnim graničnim prijelazima uveden 1998. na inicijativu tadašnje talijanske vlade, i to za hrvatske i slovenske državljane. U međuvremenu je Slovenija postala članicom Unije, a u ožujku ove godine europski je parlament izglasao navi zakon o schengenskim granicama, pa je Europska komisija službeno zatražila od Slovenije da za hrvatske državljane ukine mogućnost prelaska granice s osobnom iskaznicom te da se ponovno uvede režim s putovnicama.
Nije još poznato raspolaže li Slovenija dodatnim manevarskim prostorom da sačuva stečeno stanje. Za sve hrvatske državljane, a naročito za većinu Istrana, novi će režim značiti povratak na stare i pomalo zaboravljene navike putovanja s putovnicom, što nije dobro. Možemo tek zamisliti gužve koje će se stvarati na hrvatsko- slovenskim graničnim prijelazima kada se svaka hrvatska putovnica bude morala podvrći ritualu pečaćenja.
E. VELAN