Hrvatski znanstvenik Marin Soljačić, profesor na najprestižnijem svjetskom tehničkom sveučilištu, Massachusetts Institute of Technology (MIT), došao je do još jednog iznimnog otkrića - bežičnog prijenosa struje. Točnije, otkriće tima čiji je voditelj za sada teoretska podloga da je tako nešto moguće, no s obzirom na činjenicu da Soljačić već ima 14 patenata i još toliko patent aplikacija, nije nerealno očekivati u skoroj budućnosti »skok« iz teorije u praksu, pojašnjavaju njegove kolege.
Da se radi o sjajnoj ideji, potvrdio je u »Scientific Americanu« i John Pendry, britanski znanstvenik s londonskog Imperial Collegea. Inače, on je u svibnju ove godine, u časopisu »Science«, predložio eksperiment i nacrtao uređaj koji bi poslužio za testiranje nevidljivosti. Prema njegovim riječima, Soljačićevo otkriće moglo bi biti veoma korisno, posebno u područjima kao što je istraživanje svemira, no, kako je dodao, možda će biti teško uvjeriti ljude u činjenicu da njegova primjena u domaćinstvima neće biti štetna za zdravlje.
Soljačić je nakon završenog MIOC-a u Zagrebu dobio stipendiju za studiranje na MIT-u, gdje je 1996. diplomirao fiziku i elektrotehniku. Već mu je diplomski rad na MIT-u s prof. Lisom Randall i prof. Alanom Guthom u području kozmologije predskazao iznimnu karijeru. Diplomski rad je rezultirao prvom publikacijom u Nuclear Physics B 472, 337 (1996.) i do sada je citiran (prema WoS-u) 78 puta. Objavio je 59 publikacija u prestižnim znanstvenim časopisima. Nakon diplomskog rada, dobiva stipendiju za doktorski rad na Princetonu, gdje počinje raditi s Nobelovim laureatom Frankom Wilczekom, kod kojeg je i magistrirao na temi vezanoj uz spinska stakla.
Na Princetonu upoznaje prof. Motija Segeva i nastavlja karijeru u području nelinearne optike te 2000. godine brani doktorsku disertaciju Nestabilnosti u nelinearnim valnim sustavima u optici. U suradnji sa Segevom izradio je niz zapaženih radova vezanih uz optičke solitone i nestabilnosti u nelinearnim optičkim sustavima, a dio njegovih radova otvorio je nova područja unutar nelinearne optike. Nakon uspješnog doktorata na Princetonu vraća se na MIT gdje postaje profesor na odsjeku za fiziku koji je s četiri nobelovca od ukupno 60 profesora jedan od najboljih odsjeka za fiziku, a prema mnogima i najbolji u SAD-u.
Treba napomenuti da je Soljačić i ovogodišnji dobitnik prestižne nagrade »TR35«, kao jedan od 35 najboljih mladih inovatora na svijetu. Riječ je o nagradi koju dodjeljuje »Technology Review«, najstariji časopis za tehnologiju na svijetu.
E. MARINKOVIĆ ŠKOMRLJ
Suradnja s riječkim Sveučilištem
Rektor riječkog Sveučilišta akademik Daniel Rukavina jedan je od onih koji su uputili iskrene čestitke Marinu Soljačiću. Prema njegovim riječima, radi se o vrhunskom fizičaru kojeg je u nekoliko navrata pokušao vratiti u Hrvatsku, točnije, na Sveučilište u Rijeci.
- Soljačić je bio istinski oduševljen kampusom na Trsatu te uvjetima i mogućnostima koji se ovdje otvaraju. Naravno, ipak on radi na jednom MIT-u okružen nobelovcima, pa je i dogovor o suradnji na zajedničkim projektima nešto što će za nas izuzetno puno značiti, kazao je akademik Rukavina.