Piše Maša JERIN
Pod motom »Za Hrvatsku znanja« sustav obrazovanja sutra kreće u štrajk. Najprije će štrajkati srednjoškolski profesori, dan poslije, u četvrtak, priključit će im se osnovne škole, a u petak i visoko obrazovanje. Val prosvjeda proširit će se i izvan obrazovnoga sustava. Za četvrtak jednosatni štrajk najavljuje Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi, a u petak će svoje nezadovoljstvo pokazati zdravstveni djelatnici, koji će pola sata prosvjedovati u svim zdravstvenim ustanovama u zemlji.
Riječ je o sinkroniziranoj akciji sindikata javnih službi, koji su, nezadovoljni stalnim zaostajanjem plaća, zatražili da se u idućih nekoliko godina postupno nadoknadi zaostatak od 21 posto za plaćama u privredi. Vlada im je ponudila povećanje plaća od samo pet posto za iduću godinu, zbog čega su sindikati djelatnika javnih službi pokrenuli kolektivni radni spor i postupak mirenja. Međutim, on je propao.
Sindikati upozoravaju da je riječ tek o prvim upozorenjima Vladi, nakon kojih bi mogao uslijediti generalni štrajk svih djelatnika javnih službi – prosvjete, znanosti, zdravstva, socijalne skrbi i kulture.
Povišica od pet posto – izrugivanje učiteljima
Štrajk prosvjetara pokreću Sindikat hrvatskih učitelja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a priključio im se i sindikat Preporod.
Anka Anciger, povjerenica područnog odbora Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Istarske županije, veli da će se u 22 srednje škole i učenička doma u Istri štrajku odazvati oko 900 djelatnika, dakle stotinjak više nego što je samih članova sindikata.
- Štrajk će početi u srijedu u osam sati ujutro, kada će se zaposlenici okupiti u zbornicama, gdje će iznijeti razloge štrajka. Tako ćemo se sastajati svakog jutra tijekom tri dana. Nakon sastanak djelatnici će se razići, a u školama će ostati dežurni profesori, objasnila je proceduru štrajka profesorica Acinger.
Ona ističe da su razlozi štrajka mnogobrojni. »Djelatnici u školstvu s visokom stručnom spremom imaju plaću ispod prosjeka države. Uvjeti rada su teški. U Istri srednje škole rade u dvije, pa i u tri smjene. Uvodi se državna matura, HNOS i bolonjski proces, a sve to ide preko grbača profesora, kojima se uopće ne vrednuju novonastali poslovi. Da bismo stigli ispuniti sve obaveze, radimo do duboko u noć, veli Acinger, koja kao profesor sociologije i filozofije radi u pulskoj Gimnaziji.
Silvano Matošević, povjerenik Sindikata hrvatskih učitelja za Istarsku županiju, u čijem je sastavu oko 1.600 članova, kaže da se više od 85 posto njih izjasnilo za štrajk. »Štrajkat ćemo u četvrtak i petak, a moguće je da nastavimo i nakon vikenda. Djelatnici će za vrijeme štrajka biti na radnom mjestu, u zbornicama. Na ravnateljima je da odluče hoće li učenici doći u školu i mogu li ili ne organizirati nastavu«, veli on.
Uz niska primanja i loš socijalni status, učiteljima u Istri problem predstavlja i rad u više škola. »Da bi imali punu normu, učitelji rade u dvije ili tri škole i time zapravo rade čitav dan, putujući od jednog do drugog radnog mjesta. Povišica od pet posto koju nudi država je izrugivanje učiteljima. Naravno, ako uslijede pregovori, štrajk ćemo obustaviti«, zaključio je Matošević.
Za štrajk se pripremaju sve osnovne škole u Istri, njih 51, uključujući i talijanske, a jedini je izuzetak Privatna osnovna škola s pravom javnosti »Juraj Dobrila« u Puli. U Školi za odgoj i obrazovanje i Učeničkom domu u Puli tijekom štrajka neće se prekidati uobičajene obaveze prema učenicima koji su tamo smješteni.
Štrajkom u bolnici pacijenti neće biti zakinuti
Istoga dana kada srednje škole kreću u štrajk, jednosatni štrajk upozorenja od 13 do 14 sati uslijedit će i u dvjestotinjak hrvatskih ustanova za socijalnu skrb. Očekuje se da će se štrajku odazvati svih devet tisuća zaposlenih u toj djelatnosti. Kakav će odaziv štrajku biti u Istri, jučer nismo uspjeli saznati.
Iako su prethodno najavljivali štrajk, Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara te Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi u petak organiziraju polusatni prosvjed s početkom u 12 sati.
- Djelatnici će se okupiti pred zdravstvenim ustanovama te građanima dijeliti letke u kojima objašnjavamo razloge prosvjeda. Ovoga puta ne idemo u štrajk i zbog samih građana, ali ako država i dalje bude odbijala naše zahtjeve, on će biti neizbježan i zato ćemo putem letaka pozvati građane da se solidariziraju s nama. Situacija u zdravstvu je katastrofalna i moramo je rješavati svi zajedno, veli Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koja ističe da je u hrvatskom zdravstvu zaposleno oko 65 tisuća osoba koje su već godinama nezadovoljne.
Vesna Biletić, povjerenica toga sindikata u Općoj bolnici u Puli, veli da će se prosvjedu odazvati ne samo članovi sindikata, kojih je 380, već najmanje 80 posto djelatnika bolnice. »Svi su nezadovoljni, od liječnika do medicinskih sestara. Prosvjed će se održavati za vrijeme dnevne pauze i pacijenti neće biti zakinuti, dodala je.
Anita Križan, predstavnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi za ustanove izvanbolničke zdravstvene zaštite, kaže da prosvjeda neće biti pred Zavodom za javno zdravstvo istarske županije, već će tamošnjih 80 članova sindikata uputiti da se priključe prosvjedu ispred bolnice.
Samsa: Ako do četvrtka dobijemo poziv, priključit ćemo se prosvjedu
Hoće li se prosvjedu priključiti i 437 članova Sindikata Istre i Kvarnera zaposlenih u Općoj bolnici u Puli, pitali smo Duška Samsu, povjerenika SIK-a za Pulu.
- Ni jedan od triju sindikata zdravstva nije uputio dopis našem sindikatu, koji ima većinsko članstvo u pulskoj bolnici, kako bi nas obavijestio o zajedničkim aktivnostima koje namjeravaju poduzeti. Ako do četvrtka dobijemo poziv, priključit ćemo se prosvjedu. U protivnom nećemo učiniti ništa što bi moglo ugroziti aktivnosti ova tri sindikata, veli Samsa te dodaje da je SIK uvijek spreman podržati sindikalne aktivnosti ako one mogu pomoći radnicima.
I Sindikat državnih i lokalnih službi spreman je na štrajk
Iako još nema govora o štrajku, Sindikat državnih i lokalnih službi poslao je dopis ministrici pravosuđa Ani Lovrin u kojem se ističe nezadovoljstvo materijalnim i socijalnim položajem, prostornim i sigurnosnim uvjetima rada i mobingom te se upozorava da je razloga za nezadovoljstvo sve više.
- Ovo je najava da smo spremi ići na pritisak, a i na štrajk. Plaće najvećeg broja pravosudnih službenika jedva prelaze tri tisuće kuna, a oni s visokom stručnom spremom uglavnom ne dostižu prosječnu plaću od 4.600 kuna. Mi smo najmanje zadovoljni zaposlenici državne uprave, veli tajnik Siniša Kuhar.
U pravosuđu i zatvorskom sustavu u Hrvatskoj radi oko 12 tisuća osoba, a koliko ih je u Istri, nismo uspjeli saznati.