Logo - www-parentium.eu

Pirellijeva špijunaža skandalizirala Italiju

Marco Tronchetti Provera
28.01.2007.

Potvrdi li se istražna hipoteza da se špijunska “platforma” u talijanskome Telecomu nije razvila sama, nego da je plod zajedničkih akcija koje su američka Središnja obavještajna agencija (CIA) i talijanska Vojna sigurnosno-obavještajna služba (SISMI) započele još 1986 - Italija će se naći suočena sa škandalom gorim negoli je bila urota Gellijeve paramasonske lože Propaganda II (P2).

Iste se osobe nalaze upletene i u otmicu “Abu Omara” (milanskog imama, Egipćanina, kojega je CIA otela u Milanu i prebacila u Njemačku, pa u Egipat, izvrgnuvši ga mučenjima), i u špijuniranje telefonskih razgovora u Telecomu Italia, i u prikupljanju navodno više tisuća dosjea o viđenijim talijanskim političarima, biznismenima i inim ličnostima.

U istražnom zatvoru su Giuliano Tavaroli (bivši šef unutrašnje sigurnosti u Pirelliju, Telecomovu vlasniku, zabilježen kao agent CIA-e), Emanuele Cipriani (privatni detektiv koji je na nezakonit način prikupljao privatne podatke), Marco Mancini (donedavna šef kontrašpijunaže u SISMI-ju), svi od reda faktori u famoznoj “platformi”, u kojoj su - tvrdi rimska la Repubblica (na temelju istražnih zapisnika i vlastitih istraživanja) - sudjelovali i John Spinelli (svojedobno špijun kojega je CIA postavila za rezidenta u Italiji), te Marco Bernardini (nekadašnji funkcionar talijanske civilne kontrašpijunaže SISDE).

Prodajom ilegalno prikupljenih podataka oni su navodno zaradili dvadesetak milijuna eura, ali se čini da im to nije bio jedini cilj. Istraga smatra da su djelovali za račun Pirellija, odnosno po privatnim nalozima Pirellijeva prvog čovjeka Marca Tronchettija Provere, koji je na tu dužnost došao kao bivši zet nedavno umrloga Leopolda Pirellija. Tronchetti Provera, jedan od najprodornijih i najuspješnijih talijanskih menedžera, odbio je te optužbe, pa i pismom koje je objavila torinska La Stampa.

Na površinu izlaze podaci da je grupa počela djelovati još 1986, kada je Spinelli angažirao kao suradnike i Tavarolija i Mancinija, kada su još obojica bili dočasnici u policijskoj Antiterorističkoj direkciji u Milanu.

Nedvojbeno je da je uprava Pirellija već razmatrala prijedlog da se njezina unutrašnja sigurnosna služba izdvoji u posebno poduzeće, u kojemu bi Pirelli imao 40 posto uloga i dobiti, ali koje bi djelovalo samostalno i prodavalo sigurnosne usluge. Tako bi, pretpostavljaju u tužilaštvu, “platforma” bila potpuno samostalna da nastavi ilegalno prikupljanje podataka i da sasvim legalno zarađuje na ilegalno sastavljenim dosjeima o vodećim ljudima Italije, bilo prodajući podatke, bilo ucjenjujući, bilo krivotvoreći poluistine.

Radi odštete Abu Omaru zaplijenjena CIA-ina vila

RIM - Vila koju je u Monferratu 2003. kupio John Seldon Lady, šef mreže koju je CIA imala u Milanu i koja je otela “Abu Omara“, zaplijenjena je sudskom odlukom, za svaki slučaj, kako bi se imali čime naplatiti sudski troškovi postupka protiv Ladyja i eventualna odšteta njegovoj žrtvi.

Seldon Lady je utekao iz Italije, odbio se pojaviti pred talijanskim sudom, te je čak izjavio da ne priznaje nadležnost tog suda. Inoslav Bešker

Troglava afera

Iste se osobe, u spletu tajne suradnje američke CIA-e, talijanskog SISMI--ja te Pirellija, tereti za tri razne skupine prijestupa: