Logo - www-parentium.eu

Završen treći istarski povijesni Biennale: Tri dana kvalitetnih predavanja

Tema sljedećeg biennalea bit će djeca, u najširem smislu riječi
28.05.2007. (Izvor:glasistre.hr - Link )

POREČ - Treći međunarodni znanstveni skup Istarski povijesni biennale završio je jučer nakon trodnevnog programa u sklopu kojega je održano dvadeset predavanja. Prvog dana predstavljen je zbornik radova s prošlog biennalea: »Sacerdotes, iudices, notarii: posrednici među društvenim skupinama«. Tema ovogodišnjeg skupa bila je »Cerealia, oleum, vinum…: kultura prehrane i blagovanja na jadranskom prostoru«, u sklopu kojeg su održana predavanja istaknutih hrvatskih i stranih predavača.

Prvog dana predavanja su održali Claudio Povolo na temu »Una percezione conflittuale dell'economia istriana – alcune riflessioni (secoli XVI – XVIII) i Miroslav Bertoša »Uz povijest gladnih usta, nedaća i nestašica – jedna rasprava o 'turskome zrnu', 'jabukama zemlje' i 'praktičnome ratarstvu' u Istri u XVIII. i XIX. stoljeću«. Drugi dan predavači su bili Klara Buršić-Matijašić s temom »Kultura prehrane i blagovanja tijekom prapovijesti«, Robert Matijašić »Sredozemno prehrambeno trojstvo u antici na Jadranu«, Narcisa Bolšec-Ferri govorila je o hrani u antici, Tatjana Bradara »Oprema stola od kasnosrednjovjekovnog do modernog doba – osvrt na keramičko posuđe pronađeno na istarskom poluotoku«, Marija Mogorović Crljenko »Uloga žena u proizvodnji, trgovini i pripremi hrane u Istri u 15. i 16. stoljeću«, Elena Uljančić-Vekić »Buoni bocconi - trpeza porečkih građanskih obitelji u 17. i 18. stoljeću«, Ivan Jurković »Crvljivi biškoti i slastice – hrana i branitelji na istočnojadranskom Predziđu kršćanstva u 16. stoljeću«, Irena Benyovsky Latin »Proizvodnja i prodaja hrane na prostoru dalmatinskog grada u srednjem vijeku«, Gordan Ravančić »Imago vini – pokušaj sagledavanja predodžbe o vinu u srednjovjekovnom Dubrovniku«, Adriana Ferracin »Il vino annacquato: una vicenda processuale nella Parenzo del Settecento«, Gaetano Benčić »Paesaggio, economia, alimentazione nel medioevo istriano«, Jakov Jelinčić »Preživljavanje na području Labinske komune od 16. do 18. stoljeća« i predavanje pod naslovom »L'economia in Istria dall'alto medioevo all'eta' moderna« nedavno preminulog Antonija Miculiana koje je pročitao prorektor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Robert Matijašić.

Trećeg dana predavanja su održali Mila Manzatto »Accesso alle risorse: culture e conflitti di confine nella realta' istriana del Settecento«, Danijela Doblanović »Kruh od kukuruznih oklsaka - glad i kriza smrtnosti u Pazinskoj knežiji 1810. godine«, Elvis Orbanić i Maja Polić »Dobrilino zauzimanje za gladne u središnjoj Istri (1850.)«, Darja Mihelič »Reprezentančni stroški srednjeveških mestnih mogotcev – Piran, zadnje desetletje 13. stoletja« i Tajana Ujčić »Potpuno drukčiji od drugih – sa stolova obitelji Kupelwieser na Brijunima i obitelji Hutterrott na Sv. Andriji«.

Zadovoljstvo rezultatima ovogodišnjeg biennalea izrazila je voditeljica Zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić-Vekić, koja je zajedno s kolegicama Tajanom Ujčić iz pazinskog Državnog arhiva i Marijom Mogorović Crljenko sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli 2003. godine pokrenula ovaj projekt.

- Zadovoljni smo kvalitativnom razinom predavanja. Sakupili su se eminentni znanstvenici koji su govorili o svakodnevici na ležeran način, na temelju povijesnih izvora. Zadovoljni smo i praktičnim dijelom predavanja koji smo ove godine prvi put uvrstili u biennale, a naziv tog dijela je bio »Maneštra iz 1817. godine vs. maneštra za 21. stoljeće«. U tome su nam pomogli učenici Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića, a pripremanje je bilo zanimljivo za sve nas. Riječ je o autentičnom receptu koji se za gladne primjenjivao u Novigradu 1817., a nalazi se u zborniku drugog biennalea, rekla je Uljančić-Vekić.

Ujčić je istaknula da je zanimljivo da su na biennaleu o istoj temi raspravljali ljudi iz čijih se redova može sagledati cjelokupna tematika ovog skupa.

- Nastojali smo uključiti teme iz svakodnevnog života, tako da već za sljedeći biennale najavljujemo temu: djeca, u najširem smislu riječi. Opet ćemo nastojati okupiti što više kolega iz Hrvatske, Italije i Slovenije. Zbornik s ovog skupa bit će objavljen za dvije godine, a s obzirom na to da je tema prehrana i blagovanje, u njemu će se naći zanimljivih tema za sve agroturizme, kao i za fine restorane, jer su neki od predstavljenih recepata bili dio trpeza imućnih slojeva, rekla je Mogorović Crljenko.

Sudionici biennalea skup su završili izletom u Grožnjan, Momjan i Zrenj.

V. HABEREITER

Na skupu je održano čak dvadeset predavanja
Na skupu je održano čak dvadeset predavanja