Logo - www-parentium.eu

Portretiranje plavetnila - otvorena prva samostalna izložba Jelene Prekalj

Gorka Ostojić Cvajner, Jelena Prekalj i Ketrin Milićević Mijošek
22.09.2007. (Izvor:glasistre.hr - Link )

POREČ - Mala galerija u Poreču preksinoć je bila premala za brojne prijatelje i ljubitelje umjetničke fotografije koji su prisustvovali otvorenju prve samostalne izložbe Porečanke Jelene Prekalj. Događaj koji je obogatio društveni i kulturni kalendar grada na izmaku ljetne sezone, Pučko otvoreno učilište je organiziralo s razlogom. Jelena je, naime, dobitnica najvećeg broja glasova publike ovogodišnje izložbe Pro Futura, koja je okupila 72 izlagača amatera, i nagrade koja je dodijeljena u njenom sklopu - izložbe.

Fotografija je njena druga ljubav i hobi, nakon mora s kojim ju povezuje jedriličarstvo, a rezultat njihovog sjedinjavanja odlučila je otkriti publici kroz izbor i postav koji je ostvarila uz pomoć Ketrin Milićević Mijošek i Andija Bančića iz Učilišta.

Tako je zidove Male galerije zapljusnulo more u tri sasvim različite pojavnosti, odnosno ciklusa. »Vilinsko more« vodenom površinom, stijenama i magličastim koprenama dočarava bajkovitu atmosferu, iz koje kao da će svaki čas proviriti neko čudnovato biće. »Atomsko more« priča o snazi valova kroz kristalnu jasnoću rasprsnutih kapljica, dok se u »Crtanju mora« gledatelj može izgubiti, pomislivši da se radi o slikama na kojima se lijepo mogu primijetiti potezi kista i različite nijanse koje je umjetnica koristila za vjerno portretiranje plavetnila.

»Fotografije Jelene Prekalj nisu tek puke zabilješke stvarnosti, a ni slučajno uspjeli izolirani uradak koji se jednostavno dogodio. Moći prepoznati njihovu posebnost, vjerujem, može svatko. U moru, neiscrpnoj i nama bliskoj temi, razvila je višestruke priče - o snazi, ljepoti i spokoju, o stvarnosti obojanoj vlastitim raspoloženjima, ali i raspoloženjima koja vladaju zakonima svijeta«, zapisala je Ketrin Milićević Mijošek u predgovoru kataloga koji prati izložbu.

Otvarajući izložbu, Gorka Ostojić Cvajner se osvrnula na tradiciju fotografije u Istri, od Alojza Orela, preko Virgilia Giuricina, Renca Kosinožića, Duška Marušića i Branislava Danevskog do Silvije Potočki i Jelene Vukojević.

- Doći na tu scenu znači imati hrabrost, znanje i sve one prerogative koje od autorice mogu sutra učiniti dobru fotografkinju, rekla je Ostojić Cvajner, istaknuvši da je »ovo sjajna izložba«.

- Radi se o sustavu fotografija, o sustavu promišljanja, odnosno likovnog ili vizualnog senzibiliteta koji je kod Jelene vidan, upečatljiv, definitivno dobar, pojasnila je Ostojić Cvajener.

- Jelena Prekalj koristi digitalni fotoaparat, pa je laboratorij i cameru obscuru svela na igračku koja dobro i pametno radi, ali ne može svatko učinit dobru i pametnu fotografiju, upozorila je istaknuvši da treba imati ono osnovno - senzibilitet, pronicljivost, produhovljenost i estetski duh. Mladoj »budućoj autorici« je poručila da ne napustit fotografiju, jer je to forma njezinog dobrog izričaja. - Mislim da se ona može vrlo kvalitetno ulančati u sustav istarskih, hrvatskih i inih fotografa koji znaju što rade i rade to jednostavno dobro…, zaključila je Ostojić Cvajner.

Izložba se može razgledati svakim danom, osim nedjelje, od 18 do 22 sata, sve do 10. listopada.

K. FLEGAR, Snimio M. MIJOŠEK

Fotografija Jelene Prekalj iz ciklusa 'Vilinsko more'
Fotografija Jelene Prekalj iz ciklusa 'Vilinsko more'