Logo - www-parentium.eu

Poziv građankama i građanima Istre da se pridruže akciji prikupljanja potpisa nužnih za raspisivanje referenduma o NATO-u

18.03.2008. (Izvor:natonareferendum.org)

PRIOPĆENJE

Poziv građankama/ima Istre da se pridruže organizaciji akcije prikupljanja potpisa nužnih za raspisivanje referenduma

Predstavnici koje je narod izabrao donose svakodnevne političke odluke. Ali Ustav daje i mogućnost raspisivanja referenduma , tj. direktnog izjašnjavanja građana u nekim iznimnim slučajevima. Ako se ta mogućnost ne odnosi na ovaj slučaj tako važne političke odluke - pristupanje Hrvatske jednom vojnom savezu, za što ćemo uopće raspisivati referendume?

Zemlje razvijene demokracije mogućnost referenduma koriste vrlo često. Njihove se političke stranke ne boje izjašnjavanja građana kao što je u nas slučaj. Tako grupa građana u Švicarskoj može referendumom dovesti u pitanje zakon koji je usvojio Parlament i za to im je potrebno samo 50.000 potpisa koje moraju sakupiti. A ima ih gotovo dvostruko više nego hrvatskih državljana (oko 7,5 milijuna). Posljednji referendum bio je o odlučivanju o zabrani letenja vojnih aviona iznad turističkih područja u mirnodopskim razdobljima. Referendum se raspisuje i za pitanja manje važna od pristupanja jednom vojnom savezu. A i potrebni kvorum je demokratskiji nego li naš: 50.000 glasova u 100 dana naspram oko 450.000 potpisa u 15 dana, koje moramo sakupiti u Hrvatskoj. U Švedskoj su na referendumu odlučivali o financiranju mirovinskog sustava iz poreznih obaveza, o usvajanju eura, o korištenju nuklearne energije. Slovenci su raspisali referendum o načinu privatizacije slovenske osiguravajuće kuće Triglav.

Prije eventualnog pristupanja nekom vojnom savezu, trebalo bi započeti s otvorenom diskusijom i analizama koristi i negativnih učinaka i troškova. Trebalo bi sakupiti sve argumente za i protiv i ozbiljno ih razmotriti, tako da svaki pojedinac može donijeti samostalnu odluku na temelju pouzdanih informacija kao i pružiti građanima široku perspektivu političko-sigurnosnih implikacija. Oni koji bi u Hrvatskoj željeli odvagnuti sve argumente za i protiv prije nego što donesu odluku o pristupanju NATO-u, nemaju na temelju čega jer javnost nije s njima upoznata. Raspisivanjem referenduma Vlada će biti motivirana da sve relevantne podatke učinim dostupnima građanima Hrvatske. U prilogu ovog priopćenja navodimo 10 razloga zašto je Hrvatskoj potreban referendum.

U početnu organizaciju referenduma uključile su se brojne organizacije i pojedinci i formirali Nacionalni odbor za referendum. Radi lakše organizacije na terenu, formirane su županijske i gradske koordinacije. Do sad je gradskim koordinacijama pokriveno 54 gradova u Hrvatskoj, a broj gradova koji se uključuju u inicijativu svakodnevno raste. S obzirom da će u svakom gradu biti postavljen najmanje 1 štand 15 dana, koliko traje potpisivanje, pozivamo građane Istre da nam se pridruže volontiranjem na štandovima. Gradski koordinatori pružit će svim zainteresiranima potrebne informacije.

Do sad smo u Istri organizirali postavljanje štandova u Barbanu (na trgu) , Bujama (Trg J. Broza), Labinu (gradska tržnica), Pazinu (Trg slobode), Podpićnu (Željeznički prilaz), Poreču (gradska tržnica i ispred trgovačkog centra Konzum), Puli (Narodni trg, Verudela parkiralište, ispred Merkatora očekujemo dopuštenje) , Raši (Trg Republike), Rovinju (Trg m. Tita), Umagu (Ul. 1. svibnja) i Vodnjanu (narodni trg).

Kontakt telefoni za volontere su :

Važno! Budući da je za potpisivanje zahtjeva nužno upisati ime i prezime i matični broj građana, molimo sve građana da sa sobom OBAVEZNO ponesu i neku ispravu s matičnim brojem.

Kampanju je moguće i donirati pozivom na broj 060 777 303 u to 1,22 kn (fiksna linija) i 2,00 kn (mobitel). PDV je uračunat u cijenu poziva. Sredstva će se koristiti za izradu promotivnih materijala za cijelu Hrvatsku. Izvještaj o primljenim donacijama i načinu trošenja bit će napravljen na kraju kampanje.

Voditeljice Županijske koordinacije Odbora za referendum o NATO-u:

Članovi i članice Županijske koordinacije:

10 razloga za referendum o NATO-u

1. Učlanjenje u NATO savez je bitna strateška odluka

2. Većina građana želi održavanje referenduma o ulasku u NATO savez

3. Današnji saziv Sabora ne predstavlja stavove građana Republike Hrvatske po tom pitanju

4. Održavanje referenduma bio bi demokratski iskorak za Republiku Hrvatsku

5. Održavanje referenduma bio bi demokratski iskorak za javnost, građansku inicijativu i civilno društvo

6. Ulaskom u NATO savez bez održanog referenduma, Hrvatski sabor bi poslao negativne poruke građanima Republike Hrvatske i međunarodnoj javnosti

7. Zato jer ankete nisu dovoljne

8. Raspisivanje referenduma bi konačno prisililo Vladu da izađe u javnost sa informacijama i strategijama

9. Ulazak u NATO bez održanog referenduma antagonizirao bi državljane Republike Hrvatske protiv NATO saveza

10. Tvoj osobni razlog

______________________________________________

I ŠTO SAD?

U koordinaciji građanskih udruga, osnovan je Odbor za referendum o NATO-u. Taj je Odbor sebi postavio jedan cilj: skupiti potpise 10% biračkog tijela Republike Hrvatske kako bi se raspisao referendum o ulasku Hrvatske u NATO savez. Skupljanje potpisa obavljati će se krajem ožujka i početkom travnja po cijeloj Hrvatskoj.

Odbor je otvoren prema svim pojedincima, udrugama, grupama građana, strankama, sindikatima, vjerskim zajednicama - SVIMA. Posao je velik, i svaka je suradnja dobrodošla! Zato i ovim putem upućujemo poziv svim zainteresiranim pojedincima i grupama građana - PRIDRUŽITE NAM SE!