Logo - www-parentium.eu

I ovce i novce? Radije birajte novce!

25.04.2008. Autor: ZLevak

Zatrpali su nas u zadnje vrijeme informacijama o krizi svih svjetskih burzi! Međutim, što za malog, običnog čovjeka koji se želi upustiti u „biznis“ za dionicama može značiti kriza burze, odnosno pad vrijednosti određene dionice? Ili, što može značiti pad određenog burzovnog indeksa? (usput, burzovni je indeks određeni pokazatelj koji se dobije kompleksnom matematičkom analizom kretanja cijena svih dionica i ostalih vrijednosnih papira, i koji pokazuje kako su se smjeru kretale cijene u određenom razdoblju).

Pad, npr. određenih cijena dionica ne znači samo da je u određenom razdoblju primijećena vrlo mala potražnja za istima, već i to da su na taj pad cijene uticale mnoge varijable koje su vlasniku dionice uputile signal da će vrijednost dionice padati, stoga ih on prodaje.

Najčešće na veliki pad vrijednosti dionice utječe neki njen vlasnik koji prodaje veliku količinu, te onda taj trend slijede ostali vlasnici, što u konačnici utječe na to da se svi vlasnici žele pod svaku riješiti „loše dionice“.

Kako se vijest o tome da određena dionica nije rentabilna brzo širi, veliki broj vlasnika želi dionicu prodati, međutim, malo je zainteresiranih (jer nitko takvu dionice ne želi), te vlasnik smanjuje cijenu samo da se riješi te dionice koja mu neće donijeti dobit.

Sistem je, dakle, isti kao i na običnom sajmu. U takvim trenucima uvijek postoje subjekti koji vrebaju baš takve dionice, te kupuju čak i cijele firme. Pametnim ulaganjem, novi vlasnici svojim znanjem i ulaganjem ponovno podižu vrijednost dionice, te joj cijena raste, i svi ju žele kupiti, a on podiže cijenu dokle god može.

Ova gornja analiza pokazuje da je kretanje cijena dionica podložna vrlo kompleksnim utjecajima. U zadnjih par godina imali smo prilike vidjeti da se naše tržište prilično uzburkalo, posebno nakon fascinantne prodaje dionica tvrtke PLIVA, čija je cijena dosegla basnoslovne vrijednosti. Nakon toga, Vlada je pokrenula modele ponude određenog broja paketa dionica najširoj javnosti. Ponukani mogućnošću brze zarade, a sve temeljeno na mogućnosti da cijena dionice poraste poput dionice PLIVE, ljudi su ulagali cijele ušteđevine, pa čak i podizali kredite za upis dionica. Nakon nekog vremena postalo je razvidno da će se scenarij sa cijenom dionice PLIVE teško ponoviti, te je cijene čak i padala.

Stoga preporučam da se prilikom svake odluke o upisu dionice, poglavito kod upisa dionica po modelu koji je primijenjen kod T-HT-a ili INA-e u suradnji sa Vladom RH, savjetujete sa određenim neutralnim stručnjakom. Naime, građani koji nisu u potpunosti upućeni u način funkcioniranja formiranja cijene dionice mogu zanemariti činjenicu da na cijenu dionice djeluju mnogi faktori. Npr. na cijenu dionice INA-e, tj. na činjenicu da nije zabilježen veliki rast cijene kao kod PLIVE, utječu i faktori da INA nije u potpunosti modernizirana, da joj predstoje velika ulaganja, da se nalazi u području visoke konkurencije. Kod T-HT-a je vrlo bitno da se i ta tvrtka nalazi u području jake konkurencije, ali i to da je u stabilnom većinskom vlasništvu njemačkog telekoma, koji stalno ulaže u inovacije, i koji vjerojatno neće prodati veći dio paketa (kao što je ranije spomenuto, na velike poremećaje u cijeni utječu prodaje ili kupnje velikog broja dionica, ne samo manjeg iznosa).

Kod PLIVE se radilo o potpuno suprotnom slučaju! Tvrtka gotovo da i nema konkurenciju u državi, potpuno je modernizirana, a u tom je trenutku strani investitor htio kupiti vrlo veliki paket dionica. Kada su se ti parametri skupili u jednu silu, dakle snaga tvrtke kojoj je zbog kvalitetnog rada i ulaganja cijena dionice bila stabilna ili polagano rasla, te činjenice da je netko htio kupiti veliki paket dionica koje puno vrijede, vlasnici su podizali cijenu dokle su god mogli.

Treba imati na umu i to da stručnjaci koji se profesionalno bave ulaganjem u dionice, prilikom svake odluke sačinjavaju kompleksne analize od čak nekoliko stotina stranica. Građani odluke moraju donijeti bez savjeta stručnog tima koji će za njih izraditi takve analize.

Stoga je bitno upotrijebiti metode koje vam stoje na raspolaganju, npr. pratiti cijenu kretanja dionice putem internetskih stranica naše burze, savjetovati se sa neutralnim stručnjakom, nikako ne očekivati velike zarade na brzinu. Pogotovo savjetujem da se ne ulažu cijele ušteđevine u trenutno atraktivne dionice. Jer cijena se može mijenjati ovisno i o faktorima koji Vam ne mogu biti poznati. Npr. postoje i različiti „igrači“ na burzama kojima je uloga upravo da prodaju ili kupuju velike količine dionica kako bi time svjesno utjecali na cijenu iste.

Idealna je situacija kad imate dovoljno novaca: ako ga uložite, pa k tome još i zaradite, tada ”imate i ovce i novce”. Za takve je stvari nužno poklapanje velikog broja faktora. Sigurniji ste bez lova na „ovce“.